Ана тілі (1- сынып)
Тақырып: Жуан және жіңішке айтылатын сөздер
Сабақтың мақсаты: Жуан және жіңішке дыбыстарды қайталау арқылы жуан және жіңішке айтылатын сөздерді анықтау.Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді оқу, жазу, құрастыру, салыстыру.
Ойлау, сөйлеу, оқу, жазу , сөз және сөйлем құрастыру қабілеттерін дамыту.
Пәнге деген қызығушылықтарын артыру.Бір-бірімен жұмыс жасауға баулу.
Сабақтың түрі: Интерактивті сабақ
Сабақтың типі: Жаңа сабақты түсіндіру
Көрнекілік: интерактивті тақта, қималар, есеп парағы, кітап,
Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, түгелдеу, психологиялық дайындық
(1 мин)
2 Сабақтың мақсаты: Балалар, біз бүгін дыбыстар әлеміне саяхат жасаймыз.
-Дыбыстар әлеміне барғыларын келе ме?
-Жақсы, бүгін сабақта бірнеше аялдамаға тоқтап, әртүрлі тапсырмаларды орындаймыз.
-Дыбыстар әлеміне мына машиналармен барамыз.Ол үшін дұрыстап отырайық. Біз 2 топқа бөлініп барамыз.
Аялдамалардың тапсырмаларын қай топ жылдам орындаса, сол топ саяхатты бірінші бітіреді.Саяхатты бірінші бітірген топ жақсы баға,сыйлық алады. (1мин)
-Бірінші аялдамаға келіп жеттік: «Өзің жетілдіру» аялдамасы (5)мин
Екінші аялдама: «Таза, әдемі жазу» аялдамасы
Лл әрпін жазу (дәптерде мұғалім жазған үлгі бойынша жазыңдар) (3 мин)
Үшінші аялдама: «Жаңылтпаш» аялдамасы (7 мин)
1 Іштерінен оқу
2 Дауыстап оқу (әр топтан)
3 Не туралы?
4 Дыбыстық талдау 1топ-семіз, 2-топ егіз
Осы жаңылтпаштың ішінде қандай жуан дауысты дыбыс бар? (о, ы,)
-Жіңішке дауысты дыбыс бар? (е, і,ө,)
Жаңа жолдан нүкте қойыңдар. 1 топ –жуан, 2 топ- жіңішке
-Қандай жуан дауысты дыбысты білесіңдер? (а, ұ, о, ы) (Оқушылар дәптер мен тақтаға жазып отырады)
-Ал жіңішке дауысты дыбыстар? ( ә,ө,ү, і, е)
Шымылдық арқылы тексеру
Төртінші аялдама: Жуан және жіңішке сөздер аялдамасы (4 мин)
Сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса, сөз жуан айтылады.
Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, сөз жіңішке айтылады.
Сөз құрастыру
Бесінші аялдама: Кітаппен жұмыс
Кітаппен жұмыс (45 бет) ( 7 мин)
1 Мәнерлеп оқу (дайындық)
2 Мағынасын ашу
3 Көшіріп жазу
4 1-топ жуан сөздің астын сызады
2- топ жіңішке сөздердің астын сызады (тақтада)
Алтыншы аялдама: Мені үйіме қайтар! Аялдамасы (3 мин)
( оқушылар сөздерді жылжыту арқылы үйіне апарады)
Жетінші аялдама: Мәнерлеп оқу аялдамасы (7 мин)
Өлеңді мәнерлеп оқу (43 бет немесе 44 бет)
-Не туралы оқыдыңдар?
Сурет бойынша әңгіме құрастыру 44 бет
Сегізінші аялдама: «Дұрыс жазу» аялдамасы (5мин)
Ағаш, бота, күрек, дәптер, терезе, қозы
Қорытынды: – Сабақта не істедік? (2 мин)
Оқушыларды бағалау.
Бастауыш сынып мұғалімі: Р.Ж Баспакова
Достарыңызбен бөлісу: |