Оқыту мен оқу үдерісін жақсарту мақсатында сабақты зерттеу әдісін қолдану. Мектепдегегі сабақты зерттеудің табыс критерийлері.
Сабақтың мақсаты
Мұғалімдер сабақты зерттеу сұрақтарын құрастырады, «Сабақты зерттеу» тәсілін мектепте жүзеге асыру жоспарын дайындайды. Оқушыларды оқытуға көңіл аудара отырып, оқытуды жетілдіру және оның сапасын арттыру құралы ретінде мұғалімдерге Lesson Study әдісін ұсынуды жасайды. Тәжірибені жетілдіру ретінде Lesson Studyді қалай пайдалануға болатынын мұғалімдер топтарының арасында көрсетед3.
Күтілетін нәтиже
Мұғалімдер бірлесіп оқуды пайдалана отырып мектепте Сабақты зерттеу тәсілін іске асыру үшін іс-шаралар жоспарын жасайды. Мұғалімдер Lesson Study үдерісін оқытуды жетілдіру және онын сапасын арттыру құралы ретінде мектептерде Lesson Studyді пайдалану үшін әріптестермен қалай ынтымақтастық орнатуға болатынын; Lesson Study кезінде әріптестерге қалай қолдау көрсетуге болатынын түсінуді үйренеді, мұғалім әрбір жеке оқушының оқуына қатысты өзінің оқыту тәжірибесі туралы ойлануға мүмкіндік алады; Lesson Study циклінде сабақтың оқушылар қажеттілігіне сәйкес келуі мақсатында мұғалімдер жаңа әдіс-тәсілдерін жетілдіруге немесе оның сапасын арттыруға мүмкіндік алады. Мектепдегегі сабақты зерттеудің табыс критерийлері белггілеуді уйренеді.
Түйінді идеялар
* Педагогикалық тәжірибені дамыту мақсатында мұғалімдер бірлесіп жұмыс істеу керек.
* Сабақты бірлесіп жоспарлау, сабақтарға өзара қатысу мен талқылау оқытуды жақсартуға көмектеседі.
-Қайырлы күн, құрметті әріптестер! Көңіл-күйлеріңіз қалай?Жақсы жұмыс жасауға, жақсы көңіл күй керек.
Мұғалімдер орнынан тұрып, өз есімдерін атап тұрып, оған бір сын есімін қосады. Бір-бірінің есімдерін /эпитеттерін/ қайталап шығады.
Шағын топқа бөлу 5 минут
-Бүгін қандай жағымды,жылы сөздер естідіңіздер?
Мұғалімдердің айтқан сөздері немесе тіркестерді тақтаға жазады.
Үш сөзді (тіркестерді)
кезектесіп айтып, қатысушылар үш топқа бөлінеді.
Сынып тақтасы, бор.
Миға шабуыл
20 мин.
Нұсқау:
Интерактивті тақтадан «Притча о типах людей- морковь, яйцо и кофе» бейнежазбаны көріп, өз пікірлеріңізді тұжырымдап айтып өтсеңіздер.
Бейнежазбаны
мұқият көреді, ойланады, өз ойларын, пікірлерін айтады.
Интерактивті
тақта, бейнежазба
Жуптық жұмыс
10 мин.
Белгілі бір тақырып бойынша оқытуды жақсарту үшін өз
сыныптарыңызда жасап көргіңіз келетін «оқу/оқытудағы жаңа тәсілді»
анықтап алыңыз.
Осы тақырып бойынша үлгерімі жоғары, орта және төмен болып
табылатын үш оқушыны айқындаңыз.
Мұғалімдер мұқият тыңдап,өз ойларын ортаға салады , параққа жа
Интерактивті тақта, слайд
Топтық талқылау
10мин.
1 топ: Сіз қалай ойлайсыз, мұғалімдерге бірлесіп «Сабақты зерттеу» жүргізуге қандай жағдайлар ықпал етеді?
2 топ: Мұғалімдерге бірлесіп «Сабақты зерттеу» жүргізуде қандай кедергілер кездеседі?
Сұрақтарға топта әрбір қатысушы өз ойын айтады.
1.МАН
Постер жасау, қорғау, бағалау 20минут
1 топ: Мұғалімдерге бірлесіп «Сабақты зерттеу» жүргізуде қандай кедергілер кездеседі?
2 топ: Сіз қалай ойлайсыз, мұғалімдерге бірлесіп «Сабақты зерттеу» жүргізуге қандай жағдайлар ықпал етеді?
Тақырып ауысып, топта талқылап, постер жасайды.Топтан бір адам қорғайды.
Ашық және жабық сұрақтарға жауап беруді ұйымдастырады
Қатысушылар сұрақтар береді.
Маркерлер, стикерлер
Бағалау
-Бір топ бір топқа баға беру. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Топтар бір-біріне баға берді.
Түрлі-түсті
стикерлер
Рефлексия
5 мин.
Сабақтан алған әсерін «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясын қолданады.
Стикер арқылы сабақтағы әсерін білдіреді
Стикерлер
2-сабақ
Уақыты
Тренердің іс- әрекеті
Мұғалімнің іс- әрекеті
ресурстар
Ұйымдастыру бөлімі
5 мин.
Топқа бөлу
5 мин
Тренинг « «Сәлем , досым!»
( Ішкі-сыртқы шеңберде тұрып сәлемдесу)
Мұғалімдерге сұрақтар жазылған қағаздар жапсырылған төрт түрлі конфеттер ұсынылады.
Мұғалімдер тренингке қатыса отырып, жағымды әсер алады.
Қатысушылар конфеттердің түрлеріне қарай топтарға бөлінеді.
Түрткі сұрақтар
5 мин
Мүмкіндігінше, сіздің пəніңіз бойынша сабақ беретін жəне/немесе сіздің оқушыларыңыздың жасындағы оқушылармен жұмыс істейтін басқа мұғаліммен жұптасып жұмыс істеңіз. Бірлесіп сабақ жоспарын жасаңыз, ол «Сабақты зерттеуге» кіруі мүмкін.
Пəн бойынша сабақ беретін оқушылармен жұмыс істейтін басқа мұғаліммен жұптасып жұмыс істейді.
Сабақты зерттеу алгоритмін талқылау
10 мин
Мектептегі Сабақты зерттеу алгоритмін талқылау.
1.БІЗ мұны қалай істейміз?.
мұғалімдер
қандай қағидат бойынша топ құрады (4-5 адам)?
2.Қандай зерттеу
сұрақтары мен тақырыптары қаралады?
3.Әріптестер арасында зерттеу
нәтижелерімен қалай бөлісеміз?
Мұғалімдер топ құру, зерттеу сұрағын таңдау және тақырыбын тұжырымдау және т.б. шаралар қамтылған іс- шаралар жоспарын әзірлейді.(Егжей-тегжейлі талқылау қажет).
Презентация арқылы таныстырылым «Зерттеу сабақтың табыс критерийлері»
15 мин.
Презентация арқылы «Lesson study» әдісі туралы қысқаша түсінік беріп, өз зерттеулерінің табысын қамтамасыз етуіне көз жеткізу үшін «Табыс критерийлерін» қолданыңыз деген ұсыныс айтады..
Презентацияны көріп, тыңдау барысында Lesson study әдісі туралы түсініктері қалыптасады. Өз зерттеуіңің табысын қамтамасыз етуді көз жеткізу үшін «Табыс критерийлерін» қолданады.
«Алты қалпақ»
әдісі
20 мин
Біздің мектепке
« Lesson study» әдісін қолдану қажет пе?
Алты қалпаққа салып, өз ойларын жеткізеді.
Жоспар әзірлеу
10 мин
- Қатысушылардан тұратын топ құру.
- Зерттеу сұрағын таңдау.
- Іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
Үлгі бойынша жоспар әзірлейді
Кері байланыс
5 мин.
«Өз жағыңды таңда» әдісімен пікірталас жүргізеді
1 топ: «Lesson Study» әдісін қолдануға болады.
2 топ: «Lesson Study» әдісі керегі жоқ.
МАН, үлестірме материалдар
Сергіту сәті
5 мин
«Бүркіт өмірі» видеоролик көрсету
Ролик көреді.
Рефлексия
5 мин
« Мен бәрін түсіндім, өзгеге көмек көрсете аламын»
«Мен тақырыпты түсіндім. LS –ды өткізуге қарсы емеспін»
«Мен тақырыпты түсінген сияқтымын, бірақ маған көмек қажет»
Мұғалімдер қолдарындағы стикерлерге аттарын жазып, өз қалаулары бойынша жапсырады
a) Оқыту/оқудағы тəсіл
«Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым- қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану
b) Тақырып (оқу жоспарының бөлігі)
c) Оқытудың нақты нəтижесі
d) Сабақ
e) Оқушылар үшін оқу нəтижелері (A)
f) Оқушылар үшін оқу нəтижелері (B)
g) Оқушылар үшін оқу нəтижелері (C)
Төмендегі қадамдарды қолданыңыз. 1) Оқу үдерісінің сапасын арттыру мақсатында өз сабақтарыңызда сынап көргіңіз келген «оқыту/оқудағы жаңа тəсілді» айқындаңыз. Мысалы:
Белгілі бір критерийлерді пайдалана отырып, əріптестердің жазбаша жұмысын бағалау;
Топтық жұмыста дарынды жəне талантты оқушыларға топты басқаруды тапсыру;
Оқушылар жұптарының арасында диалогті ынталандыру үшін интернет- ресурстарды пайдалану т.б.