Тақырып; Қ. Мырза әлі «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата05.06.2017
өлшемі35,64 Kb.
#17716
түріСабақ
Тақырып ; Қ. Мырза әлі «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру»
Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Қ.Мырзалиевтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтер беру,оқушылардың таным-дүниесін кеңейту,сабақ тақырыбы бойынша алған білімдерін жан- жақты жетілдіру, « қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңін түсініп оқуға дағдыландыру.

2.Дамытушылық: оқушының тапқырлық,ізденімпаздық қасиеттерін дамыту,ой-өрісін кеңейту,логикалық ойлау,есте сақтау,ауызекі сөйлеу қабілеттерін сын тұрғысынан оқу және жазу технологиясы арқылы дамыту;

3.Тәрбиелік: жас ұрпақты өз халқының салт-дәстүрлері мен әдеп-ғұрпын сыйлауға,аға өсиетіне адал,білімді болуға тәрбиелеу. қазақ халқының қонақжайлығын көрсете отырып,азаматтық борышын өтеуге, әдептілікке,адамгершілікке,имандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: оқушылардың білімдерін бақылау сабағы

Сабақтың түрі: дәстүрден тыс сабақ «Қыз қуу» ойыны ретінде.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,әңгімелесу, шығармашылық жұмыс, АКТ, жұмыс дәптері ,

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, география,ән-күй.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,психологиялық тренинг ,топқа отырғызу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

2.Мұғалмнің кіріспе сөзі.

Балалар,бүгінгі сабақ ерекше өтетін болады. Бұл сабақта Қ. Мырза Әлінің « Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңімен танысамыз. Сабақты «Қыз қуу» ойыны түрінде өткізейік. Сынып 2 топқа бөлінеді:

- қыздар тобы, ұлдар тобы.

Ойынның шарты:

Егер ұлдар жеңсе,қыздарға біраз зеректік не тапқырлық жетпеді деп санаймыз.

Егер қыздар жеңсе,ұлдар қыздарды «Қыз қуу» ойында қуып жете алмады деп санаймыз.

Сабағымыздың ұраны: «Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт,ең бастысы үнсіз қалма»



I тапсырма:

Әр топтан 1 оқушы шығып Қ.Мырзалиевтың өмірі мен шығармашылығы туралы әңгімелеп береді. Қайталанбау керек. Кластер құрастыру



II тапсырма.

Мақал-мәтел сайысы.

Бірінші топ мақалдың басын бастаса, екінші топ аяқтайды.



Мысалы: ұлдар тобы – Оқусыз білім жоқ,

қыздар тобы - Білімсіз күнің жоқ.


Қыздар тобы – Құтты қонақ келсе,

Ұлдар тобы - Қой егіз туады. Ұлдар тобы – Келгенше қонақ ұялады,

Қыздар тобы - Келгесін үй иесі ұялады. ( Тағыда 2-3 мақал қосуға болады. )

-Бұл мақалдарда не туралы айтылады?

- Қонақ күту , қонақты қарсы алу адамдардың қандай қасиетіне жатады?

-Қонақжайлылық қазақ халқына тән қасиет пе?

- Сөздеріңді дәлелдеңдер

Мұғалімнің сөзі; Олай болса бүгінгі сабақта біз Қадыр атамыздың қазақ халқының тамаша өсиеттері туралы жазған өлеңімен танысамыз.

Өлеңді оқу:

I-топқа;


1-Өлеңде қазақ халқының қандай ұлттық ойындары аталады? Сол ойындар туралы не білесіңдер?

2- 1,2,3,4 шумақтарында қазақтарға тән қандай қасиеттер туралы жазылған?

3- Қазақ халқының басқа халықтарды жатсынбайтыны туралы ой қозғаңдар.

II- топқа;



  1. 5,6,7,8,9 шумақтарында қазақтарға тән қандай қасиеттер туралы жазылған?

  2. Қазақтың тойларыңда болып көрдіңдер ме? Сол туралы айтып беріңдер

  3. Қонақ күту дәстүрі туралы көрініс дайындаңдар.

VI. бес жол өлең жазады.

1зат есім (Қазақ)

2 сын есім ( қонақжай, өнерпаз,ақкөңіл )

3 етістік той жасайды, өкпелеп қалады

4 сөйлем-

5 зат есім- (1-ші сөзге сәйкес) халық (25 минут)

Сабақ қорытындысы. Мұғалім:

- Осымен ойын-сайыс сабағымыз аяқталады. Ұлдарда да, қыздар да сабаққа белсенді қатысты.

VII.Рефлексия. « Табыс баспалдағы»
VIII.Оқушылардың ой- пікірін білу

Табыс баспалдағы стратегиясын өткізу

* Бағалау. Бағалау парақ арқылы (5 минут)



*Үйге тапсырма: * Келесі сабақ «Олжас Сүлейменов» тақырыбына байланысты алдын ала тапсырмалар:
1. Олжас Сүлейменотың өмірі мен шығармашылығы туралы баяндама жасау.
2. О.Сүлейменовтың қоғамдық қызметі туралы,яғни «Невада –Семей» халықаралық қозғалысының

төрағасы ретінде атқарып кележатқан жұмысы туралы баяндама.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет