Білім беру ұйымының атауы:
|
|
Пәні:
|
Химия
|
Бөлім/Тарау:
|
8.3A Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
|
Педагогтың аты-жөні:
|
Төрехан Ұлжан
|
Күні:
|
30.10.2022
|
Сынып: 10 Б
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
8.2.1.1 Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Атомдық нөмердің, период және топ нөмерінің физикалық мәнін түсіндіру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уакыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың кіріспе бөлімі
|
Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу. Сыныпта жағымды атмосфераны құру.
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау жасалынады.
|
Сұраққа жауап беру
Озонның түзелуі және оның табиғаттағы маңызы қандай?
Аллотропия, аллотропиялық түрөзгеріс деген не?
Озонның қолданылуына мысал келтіріңдер.
Озон ойығы дегеніміз не?Оның себептері мен зияны.
|
Кері байланыс
«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|
|
|
|
Сабақтың негізгі бөлімі
|
Бейнебаян қарау: Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
Сілтеме:https://www.youtube.com/watch?v=2K2SyBjOuYw
|
1 - жаттығу
Топ, период, атом нөмірінің оның физикалық мағынасымен сәйкестендіріңіз.
2-жаттығу
Элементтердің периодтық жүйедегі орнын салыстырыңдар
Элементтердің периодтық жүйедегі орны
|
|
Литий
|
Селен
|
Натрий
|
Фтор
|
|
Атомдық номірі
|
|
|
|
|
|
Топ нөмірі
|
|
|
|
|
|
Период нөмері
|
|
|
|
|
|
Үлкен, кіші период
|
|
|
|
|
3- жаттығу
Периодтық жүйедегі орнына қарай элементті анықтаңдар:
а) 3-период IVA топта
ә) 2-период VIIIА топта
б) 1-период IА топта
4-жаттығу
Жетіспейтін деректерді толтыр
Элемент
|
Атомдық нөмері
|
Атомдық массасы
|
Протон саны
|
Нейтрон саны
|
Электрон саны
|
Азот
|
|
|
|
|
|
Фтор
|
|
|
|
|
|
Алюминий
|
|
|
|
|
|
Калий
|
|
|
|
|
|
Күкірт
|
|
|
|
|
|
Мыс
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа материалды қабылдауларын тексеруге арналған жаттығулар.
:
|
Дереккөз:
//www.youtube.com/watch?v=2K2SyBjOuYw
Менделеев кестесі
https://www.okulyk.kz/himija/350/
|
Сабақтың қорытынды бөлімі (Рефлексия )
|
«Бір сөйлемде барлығын айтып беру» әдісі
Оқушылардан оқытылған тақырып бойынша «Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құруларын ұсынады.
|
Оқушылар өтілген тақырып бойынша «Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құрады.
|
«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни
«Дұрыс келісемін»,
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|