Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Бөлім 7.1 А Физикалық шамалар және өлшемдер
|
Мектеп:
|
Күні:18.09.2015ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:Иманбаева Ж.З
|
Сынып: 7а 7b
|
Қатысқандар саны:12
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Скалярлық және векторлық шамалар. Коллинеарлы векторларды қосу мен азайту
Аспаптардың қателіктері, ұзындықты және уақытты өлшеу.жоспарлау, өңдеу.Физика кабинетіндегі кауіпсіздік ережелері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.1.6 скалярлық және векторлық шамалар арасындағы айырмашылық ты білу және мысалдар келтіру;
7.1.1.7 коллинеарлы векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білу;
7.1.2.2 қарапайым тәжірибені жеке және топта жоспарлай білу;
|
Сабақ мақсаттары
|
7-сынып оқушылардың 90% скаляр шама мен векторлық шаманың айырмашылығына берілген 5 тапсырманы орындай алады.
7-сынып оқушыларының 80% коллинеарлы векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білетін болады.
7-сынып оқушыларының 80% қарапайым тәжірибені жеке және топта жоспарлай білетін болады.
|
Жетістік критерийлері
|
Білу
Скаляр шамалар мен векторлық шамалардың айырмашылықтарын біледі
Түсіну
Скаляр шамамен векторлық шамаларға мысалдар келтіре алады
Қолдану
коллинеарлы векторларды қосу мен азайтуды жүргізе алады.
Сыни ойлау
Физикалық шамаларды өлшеуді жоспарлап, өлшеу нәтижесін қателігімен өңдей алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылардың сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдарын қолдануға қажетті жұмыс тілін қалыптастыру
Орташа мәні
Пәндік лексика және терминология
Абсолют қателік жинақтылық, дәлдігі қателіктер кездейсоқ қателіктер қауіпсіздік шараларын бағалау
Сөздік
Ағылшынша
|
Қазақша
|
Орысша
|
velocity
|
жылдамдық
|
скорость
|
time
|
уақыт
|
время
|
vector
|
вектор
|
вектор
|
scalar quantity
|
скалярлық шама
|
скалярная величина
|
distance
|
қашықтық
|
расстояние
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Көптеген әртүрлі көзқарастарды талдау және бағалау қабілетін қалыптастыру
|
Пәнаралық байланыстар
|
коллинеарлы векторларды қосу мен азайтуды ( математика)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ көмегімен интернет ресурстарымен жұмыс істеу.
|
Бастапқы білім
|
Шамалардың бағыты мен сан мәні туралы білімдерін
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіндегі шамаларды анықтау
Шамалар нені сипаттайды?
Қай шаманың сандық мәні бар?
Қай шаманың бағыты бар?
|
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
|
1.Векторлық және скаляр шамаларға мысалдар келтіру
2. 7.1.1.7 коллинеарлы векторларды қосу мен азайтуды жүргізе білу;
А) видеоматериалдарды талдау
В)Векторларға амалдар қолдану
Коллинеар векторлар бұл параллель түзулердің бойында жатқан векторлар. (немесе бір түзудің бойында жатқан ).
Векторы а, b, c коллинеарн. Вектор АС, BD, және СВ коллинеар.
Коллинеар векторлар бір бағытта немесе қарама-қарсы бағытта болуы мүмкін.
Вектор а және с бағыттас, векторы а және b (b және c) қарама-қарсы бағытта. . Вектор АС және BD бағыттас, вектор АС және СВ қарама-қарсы бағытта.
|
http://www.yaklass.ru/p/geometria/9-klass/vektory-9232/poniatie-vektora-9233/re-84dde2d4-b9c1-4f74-ac0c-1b15cb1bbb34
|
|
3. 7.1.2.2 қарапайым тәжірибені жеке және топта жоспарлай білу;
Қарапайым өлшеу құралдарымен шамаларды өлшеу және өңдеу
Л.Э.Генденштейн
4.1
4.2
4.10
4.12
4.15
4.16
4.23
|
Қосымша 2
Қосымша 3
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасын беру
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Топ ішіндегі оқушы жұмысын бақылау
|
Сергіту жаттығылары оқушылардың көз жаттығуларын орындату
Гимнастика для глаз по Норбекову
https://www.youtube.com/watch?v=pjnMgshSBCI
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |