Бүгінгі сабағымызда сіздерден зор талап, биік намыс, терең зерделілікті күтемін.Барлығыңызға сәттілік тілеймін!
Үй тапсырмасын тексеру: Не көрсем де Алаш үшін көргенім, Маған атақ – ұлтым үшін өлгенім.
Мағжан
Туған жері:
Ата – анасы:
Білімі:
Ұстаздары:
Ақындығы:
Мағжан туралы айтылғандар:
Желтоқсанның алтысы
Сәкен Сейфуллин өмірі
мен шығармашылығы
“Сыр сандық” өлеңі.
(Досқа жазған хаттан)
“Сыр сандық” - Сәкеннің көңіл – күй лирикаларының ішінде адамға адамның достығы мен ар тазалығының нәзік сырларын шерткен қазақ поэзиясының шоқтығы биік шығармасы.
.
«Сыр сандық » сөзінің мағынасын ашайық. «Сыр» деген не? «Сандық» деген не?
Символ (рәміз) – әдебиетте ойды астарлап суреттейтін ерекше балама бейне.
.
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Сыр сандық” өлеңі Сабақтың мақсаты: Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын ашу. Сабақтың міндеттері: 1. Топтық жұмыстарға дағдыландыру; 2. Ақынның өзіндік мұратын таныту; 3. Сыни ойлауға үйрете отырып, өз пікірін айтуға дағдыландыру. Сабақтың әдіс – тәсілдері: “Бес жолды өлең”, “Топтастыру стратегиясы”, “Ойтолғау”, “Сатылай кешенді талдау” Күтілетін нәтиже: 1. Топтық жұмыстарға бейімделеді; 2. Ақын шығармаларында көтерілген адамгершілік қасиеттерді бойына сіңірген тұлға дайындалады; 3. Бұрынғы біліміне сүйене отырып, жаңа ақпараттармен салыстыруға үйренеді. Ресурстар: Интерактивті тақтадағы слайдтар, ақын өлеңдерінің жинағы, суреттер, ватман, маркер.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сынып: 7 (12-13 жас)
Пән мұғалімі: Байжуманова Ә.А
Мектеп: Н.К.Крупская арындағы орта мектебі
Тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Сыр сандық” өлеңі
Қолданылған әдіс-тәсілдер: жеті модуль
Мақсаты:
Сәкен Сейфуллин өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, өлеңнің идеялық мазмұнын ашу.
Міндеттері:
1.Топтық жұмысқа байланысты міндет /Кластер жасайды, бағалау, т.б жұмыс жасайды /
2. Мазмұнға байланысты міндет
/ өлеңнің тақырыптық-идеялық негізін, көркемдік ерекшелігін ашады./
3. Сын тұрғысынан ойлауға байланысты міндет /өлең бойынша өз көзқарасын білдіре отырып, салыстырулар жасайды, тұжырымға келеді./
Оқушыларға бағыт- бағдар беру, Топ мүшелерін бағалау
Тапсырмаларды жас ерекшілігін ескере отырып дайындау
Шығармашылық жұмыстар: сурет салу, шығарманы өмірмен байланыстыру, өлең құрау
Әр адамның ішкі сыры – Берік қойма сақталған. Сол қойманың сыр түкпірін Достың досы – ақ ақтарған
Лирикалық кейіпкер – өлеңдегі ішкі сезімін, көңіл – күйін білдіретін ақынның өз бейнесі, жиынтық образы
Тапсырма №1
.
1 - топ
Өлеңнің тақырыбы: Өлеңнің негізгі идеясы:
2 – топ
Дос, достыққа байланысты мақал – мәтелдер жазу.
3 – топ
“Сыр сандық” өлеңіне сатылай кешенді талдау
4 – топ
Бес жолды өлең.
Тапсырма №2
“Досқа айтылар сыр” ішкі толғаныстарын монолог ретінде жазу
Жаңа сабақты бекіту:
“Сыр сандық”өлеңі желісімен тапсырмалар: 1. Достық деген не? 2. Жақсы досты қалай табамыз? 3. Нағыз достықты жасауға бола ма? 4. Дос қатесін кешіруге, түзеуге бола ма?
Үйге тапсырма :
Ақынға ашық хат
“Ардағы ауылымның – Сәкен аға” ойтолғау жазу
Бағалау кезеңі:
Бағалау парақтарын алып бағалау.
Мәдени
ошақтарға бару
Рефлексия
Стикерлерге өткізілген сабақ барысындағы ойларын жазу