219 Ы. Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Әбілдаева Әсия Модуль №6



Дата23.08.2017
өлшемі63,22 Kb.
#24826
Қызылорда облысы Шиелі ауданы

219 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Әбілдаева Әсия



Модуль №6

Қазақ әдебиеті 10-сынып

Жамбыл Жабаев, Шәңгерей Бөкеев , М.Ж. Көпеев пен Н.Орманбетұлының шығармашылығы (11 сағат)

Бөлімі

Бөлінетін

сағат

Мазмұны мен түрі

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ



1.Модуль құрылымы мен мақсат, міндеттерін таныстыру

  • Тірек сызбамен түсіндіру

2. Жамбылдың өмірі мен шығармашылығы

3.Жамбыл-айтыс ақыны

4.Ш.Бөкеевтің өмірі мен шығармашылығы

5.Шәңгерей «Қашқын» поэмасы

6.Сыныптан тыс оқу. Шәңгерейдің достық, махаббат жайлы өлеңдері

7.Оқулықпен, дәптермен жұмыс

8.Қорытындылау. Үйге тапсырма


5 мин

5 мин


5 мин

5 мин


5 мин

5 мин


10 мин

5 мин


2- сабақ

  • Тірек сызбамен түсіндіру

1. Мәшһүр Жүсіп Көпеев өмірі мен шығармашылығы

2.»Гүлшат-Шеризат» дастаны

3.Н.Орманбетұлы өмірі мен шығармашылығы

4.Н.Орманбетұлы өлеңдері

5.Әдеби-теориялық ұғымдар

6.Оқулықпен, дәптермен жұмыс

7.Қорытындылау.Үйге тапсырма


5 мин

5 мин


5 мин

5 мин


5 мин

15 мин


5 мин

Сөйлесу бөлімі

3- сабақ

Оқу материалын меңгерту

1.«Қарлы кесек»

2. Қорытынды. Үйге тапрсырма.


40 мин

5 мин


4- сабақ

Оқу материалын меңгерту.

1. Өзара оқыту сабағы.

2. Қорытынды. Үйге тапсырма.

40 мин


5 мин

5- сабақ

Білім, білік, іскерлік дағдыларын дамыту

1. «Шеңбер бойымен әңгімелеу» ойыны

2.»Сиқырлы сандықша» ойыны

3. Қорытынды. Үйге тапсырма



20 мин

20 мин


5 мин

6- сабақ

Оқу материалын пысықтау

1. «Даналық ағашы» ойыны

2.Қорытынды. Үйге тапсырма

40 мин


5 мин

7- сабақ

Оқу материалын пысықтау .

1.«Аукцион»ойыны

2.Шығармашылық жұмыс

3. Қорытынды. Үйге тапсырма.



20 мин

20 мин


5 мин

8-сабақ

Оқу материалын қорыту

«Өз жартынды тап» ойыны

«Не? Қайда? Қашан?» ойыны

Қорытынды. Үйге тапсырма



20 мин

20 мин


5 мин

9- сабақ

Оқу материалын бекіту

1.«Бақытты сәт» ойыны

2. Қорытынды. Үйге тапсырма.


40 мин

5 мин


Қорытынды

10- сабақ

1.Шығарма

2. Қорытындылау



40 мин

5 мин


11-сабақ

1. Тест

2.Сынақ


3.Қорытынды.

15 мин

20 мин


10 мин


8-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев, Шәңгерей Бөкеев , М.Ж. Көпеев пен Н.Орманбетұлының шығармашылығы
Мақсаты:

А) білімділік: «ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ әдебиеті» бөлімінен алған білім, іскерлік дағдыны қорыту.

Ә) дамытушылық: оқушыларды өз ойын ашық жеткізе білуге, ізденімпаздыққа баулу

Б) тәрбиелік: Отанды сүюге, адамгершілікке, имандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: қорытындылау

Сабақтың түрі: МОТ

Сабақтың әдісі: «Не? Қайда? Қашан?» «Идеяларды тоғыстыру», «Өз жартыңды тап» ойындары

Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, интерактивті тақта, жиналмалы кітапшалар, ақындардың өлеңдер жинағы, Жеті ғасыр жырлайды, ақындар портреттері.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

А) оқушылармен сәлемдесу

Ә) оқушы зейінін сабаққа аудару

ІІ.Сыныпты 5 топқа бөлу.
«Не? Қайда? Қашан? Идеяларды тоғыстыру

Шарты: Мұғалім сұрақтар дайындайды. Сынып топтарға бөлінеді.Әр команда тақырыптың негізін құрайтын проблемалық сұрақ алады. Команда спикері әрбір ойыншының жұмысын қадағалайды. Кез келген команда ойыншысы басқа топқа берілген проблемалық сұраққа жауап бере алады. Әр топтың дайындалып үлгеруіне қарай командалар тындалады. Жүргізуші жауапты бағалай отырып, кестеге белгілейді. Жүргізушіге проблемалық сұрақты талқылауға 5 минут беріледі. Команданың жауап беру уақыты шектеулі.

«Идеяларды тоғыстыру» ойыны тапсырмасы:

«А» тобы.

1.Жамбыл қайда дүниеге келді? Өмір жолына қысқаша тоқталыңыз.

2.Жамбылдың Құлманбетпен айтысы қай жылы болды? Жамбылдың сынауы мен мадақтауының артықшылығы неде?

«Б» тобы.

1. Нарманбет неше жасында тілмаш, неше жыл болыс болған?

2 Ғұмар Қараш кім?

«В» тобы.



  1. Шәңгерей тұрғызған тұрақжай қалай аталады?Дарашылдық дегеніміз не?

  2. Шәңгерей ғылым, білім тақырыбын қалай жырлады? Өлеңдерін атаңыз.

«Г» тобы.

1. Мәшһүр Жүсіп қандай кітаптарды жазғаны үшін қудалауға түседі?

2. Нешінші жылы Нарманбеттің 130 жыл мерейтойы атап өтілді? Нарманбет шығармашылығын зерттеуші кім?

«Д» тобы.

1.Мәшһүрдің «Көп жасағандықтан көрген бір тамашамыз»кітабы қай қалада басылып шықты? Шығарманың негізгі идеясы неде?

2. Н.Ю. Лермонтов «Қашқын» поэмасын қай жылы жазған? Шәңгерей тағы қандай орыс жазушыларының шығармаларын сүйіп оқыған?



«Өз жартыңды тап» ойыны

Ойынның мақсаты: Оқушылардың бір-бірімен қарым – қатынасын, сөйлеу, танымдық қабілетін дамыту.

Ойынның шарты: Мұғалім жұп карточка дайындайды.

1-ші карточкада сұрақтар

2-шіде жауаптар жазылады.

1 сұрақ пен жауабына арналған карточкалардың түсі бірдей болады.

Оқушылар кез- келген түсті таңдап, өз жартысын табады.
Сұрақтар жазылған карточкалар


  1. 1. Ш.Бөкеевтің қысқаша өмір жолын айтыңыз.

  2. Ж.Жабаевтың өлеңдері, тақырыбы.

  3. Н.Орманбетұлы қай жерде дүниеге келген? Нарманбет шығармашылығының негізгі идеясы неде?

  4. М.Жүсіптің қандай өлеңдерін білесің? Бір өлеңіне тоқталыңыз.

5. Жамбыл қандай ортада өсіп, кіммен үлгі алды?

6. Мәшһүрдің«Тіршілікте көп жасағаннан көрген тамашамыз» атты жинаққа енген өлеңінің берер тәлімі қандай?



  1. 1917-1918 жылдары Нарманбет ауылына келгенде кімдермен танысып, дос, қызметтес болады? Ақынның 1916 жылғы маусым жарлығының сойқанды зардаптарын әшкерелеген өлеңі қалай аталады?

  2. Шәңгерей өлеңдерінің көркемдік ерекшелігі қандай?

  3. Мәшһүр Жүсіптің қазақ әдебиетіне қосқан үлесін қысқа тұжырымдаңыз.

  4. Нарманбет өлеңдерінің Абай поэзиясымен үндестігі қай бағытта көрінеді?

  5. Жамбылды неге «Ақындар айтысының алыбы» дейміз?

  6. «Шәңгерей – аудармашы» тақырыбына өз ойыңызды қосыңыз.

ІІІ.Қорытындылау.



ІҮ. Бағалау

Ү.Үйге тапсырма: Өткен тақырыптарды қайталап, «Бақытты сәт» ойынына дайындықпен келу.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет