Павлодар облысы , Павлодар қаласы
№33 жалпы орта білім беру мектебі
Қасенова Әсел Темкеновна
Тарих-география пәні мұғалімі
Өтілі: 7 жыл
Санаты:II
Пән: Жаратылыстану
Сабақ жоспары
Апта
|
Күні
|
Сабақ
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жердің құрылысының жалпы сипаты. Жердің ішкі құрылымы
|
Сілтеме
|
|
Жалпы
мақсаты
|
1. Оқушы бойында өздігінен білім алу,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз ету. Оқушылар жердің сыртқы және ішкі құрылысын оқып біледі.
2. Жердің ішкі құрылысына сипаттама береді және оның сызбасын құрастырады.
3. Жауапкершілікке, ұқыптылыққа, тапқырлыққа, белсенділікке үйренеді.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Жердің ішкі құрылысын, қабаттарын анықтай біледі.
|
Сабақ түрі
Қоданылатын модульдер
Модуль
|
Жаңа сабақ
СТОҮ ,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Оқытудағы басқару және көшбасшылық ,Диалогтік оқыту,ОүБ және оқуды бағалау Талантты және дарынды балаларды оқыту .
|
Қолданылатын әдістер
|
географиялық диктант, картамен жұмыс, сөздер банкісі стратегиясы, Бұл мәлімет шындықпа? жалған ба? стратегиясы. ДЖИГСО әдісі, жұптық,топтық жұмыс
|
Керекті жабдықтар
|
АКТ құралдары: интерактивті тақта, кескін карта, постер, түрлі – түсті бояу, қағаздар
Дүние жүзінің физикалық картасы , «Жер шарының қабықтары», «Литосфера құрылысы», «Жер шарының ішкі құрылысы» суреттері.
|
Сабақбарысы:
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3
мин
|
Ұйымдастыру
Сыныппен сәлемдесу.
Психологиялық хал ахуал орнату
Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі сабаққа бір-біріне сәттілік тілейді.
4 топқа бөлу, өз топтарының атын қояды, топта көшбасшысын,спикер, бағалаушы, секундамерді тағайындату.
|
Мұғаліммен сәлемдесу.
Бір біріне сәттілік тілейді
Оқушыларды түрлі түсті қарындаштар бойынша 4 топқа бөлу, өз топтарының атын қояды, топта көшбасшысын,спикер, бағалаушы, секундамерді тағайындайды
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
3 мин
|
Интер белсенді тақтада берілген географиялық диктантты орндайды жұптары бірін-бірі тексереді.
Аспан денелері арасындағы жерге ең жақыны -Ай . Жер мен Айдың арақашықтығы шамамен 384 000 шақырым. Ай жерді бір жағымен айналады. Ай Жердің тартылыс күшіне байланысты оны айнала қозғалады. Ай Жерді 24 тәулікте айналып өтеді.
|
Диктантты орындап интербелсенді тақтадағы жауап кілтімен жұптастарын тексерді.
|
Негізгі бөлім
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма
|
5
мин
12 мин
3мин
5 мин
7 мин
3 мин
2 мин
2 мин
|
Жаңа тақырыпқа тақтадағы сұрақтарға жауап беріп ,оқушы интербелсенді тақта қаламымен жазады
Сұрақтарға жауап бере отырып, белгіленген әріптерді
құрастырып, менің атымды тап
1.Табиғатты оқып үйренудің екінші тәсілі тәжірибе
2.Күн жүйесіндегі бесінші ғаламшар Юпитер
3.Ілік септігінің жалғауы.. дің
4 Жер бетінің 29 / алып жат... құрлық
5.Солтүстік бағытты көрсететін жұлдыз .. темірғазық
6.Табиғаттағы денелердің өзгеріске
ұшырауын.. деп атаймыз табиғат құбылысы
|
ДЖИГСО әдісі бойынша оқулық мәтінің
топта талдай отырып постерге түсіреді,
топ алдында қорғайды
1-2 топ
Материктер мен мұхиттар
3-4 топ
Жердің ішкі құрылысы
1 тапсырма
4 топқа
Физикалық картадан материктер мен
мұхиттарды тауып , көрсету.
2 тапсырма
Интербелсенді тақтада көрсетілген
құрлықтын атауын тауып жазады
|
1.Жердің құрылысының сызбасын салғызу
3 тапсырма
БҰЛ МӘЛІМЕТ ШЫНДЫҚПА ЖАЛҒАН БА?
Берілген мәліметтің шындығын, жалғандығын дұрыс жауап бере отырып дәлелдейді.
1 топ
|
Үнді мұхитымен Солтүстік мұзды мұхит Панталассаның қалдығы.
Атмосфераның жоғарғы қабатын географиялық қабық деп атайды.
Мантия латын тілінен аударғанда жамылғы деген мағынаны білдіреді.
|
2 топ
|
1.Ішкі ядро сұйық ,қоймалжын болып келеді.
2.Қазақстанның солтүстік ,батыс бөлігінде жер сілкінісі жиі болады
3.Жердің ішкі құрылымы жер қыртысы және ядродан тұрады.
|
3 топ
|
1.Цунами желдің әсерінен пайда болады.
2.Гондвана, Лавразия материгі 135 млн жыл бұрын пайда болған.
3. Географиялық қабықтың пайда болуынан ірі табиғат кешендері өсімдіктер пайда болған.
|
4 топ
|
Мантия сұйық ,қатты күйде болады.
Жерқыртысы таулы аудандарда 7-9, мұхит табанында 100 шақырымға жетеді.
Жер қойнауын зерттеу мақсатында бұрғылау жұмыстары
15 шақырым тереңдікке дейін барады.
|
Сөздер банкісі әдісі.
Мантия,
ядро,Пангея
Африка
Мантия,
Лавразия,Марс, Ай, Масштаб,Толысу
Бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздерді интербелсенді тақтада банкіге жинайды.
Бағалау парағы оқылады Жауап кілті арқылы жұппен жұмыстарын тексеріп, бірін-бірі бағалайды. (Формативті бағалау
1 тапсырма: 14.-,15 тақырып оқу.
2 тапсырма: кескін картаға мұхиттар мен
материктерді түсіру.
3 тапсырма: жердің құрылысының
сызбасын салу.
|
|
Жаңа тақырыпқа интербелсенді тақтадағы сұрақтарға жауап беріп ,оқушы интербелсенді қаламымен жазып,
жаңа тақырып Жердің құрылысы
екендігін айтады
Оқушылар берілген мәтінді топтаталдап,
постерлерін топ алдында қорғайды.
Дүние жүзінің физикалық картасыннан материктер мен мұхиттарды көрсетеді.
Құрлық атауын жердің құрылысының сызбасын интербелсенді тақтада жазады.
Оқушылар берілген мәліметтін шындығын, жалғандығын дәлелдейді
Бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздерді интербелсенді тақтада банкіге жинайды
Бағалау парағы оқылады Жауап кілті арқылы жұппен жұмыстарын тексеріп, бірін-бірі бағалайды. (Формативті бағалау
Берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау парағы
«3» 10-15 ұпай, «4» 16-24 ұпай, «5» 25-36 ұпай
Аты тегі
|
Географиялық диктант
2 ұпай -10ұпай
|
1 тапсырма
1ұпай-10ұпай
|
2 тапсырма
5 ұпай -10 ұпай
|
3 тапсырма
толық жауап 3ұпай
|
Сөздер банкісі
толық жауап 3 ұпай
|
Барлығы
36 ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |