№66 жалпы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Арыстанова Клара



Дата30.01.2017
өлшемі18,36 Kb.
#8396
  • Математика. 5 сынып
  • Ондық бөлшектерді салыстыру
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Білімділік: Оқушыларды ондық бөлшектерді салыстыруға үйрету.
  • Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ондық бөлшектерді салыстыруға баулу.
  • Тәрбиелік: Балаларды әдептілікке, ұқыптылыққа, тапқырлыққа және өзінің Отанын сүйюге тәрбиелеу.
  • Мақсаты:
  • Сабақтың түрі: Аралас сабақ
  • Көрнекілігі: слайдтар, үлестірме қима қағаздар,плакат, сергіту суреттер.
  • Сабақтың жоспары:
  • І.Ұйымдастыру кезеңі. “Көтеріңкі көңіл күй”
  • II.Үй тапсырмасын пысықтау сұрақтары
  • « Кім жылдам?» ойыны.

III.Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру

  • III.Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру
  • IV. Сергіту сәті - «Адасқан сандар үйін тап»
  • V. Оқулықпен жұмыс «Қар көшкіні - әдісі»
  • VI. Дәптермен жұмыс 1.«Өзін-өзі тексеру»
  • 2. «Бірін-бірі тексеру»
  • VII “Дұрысын тап” ойыны.
  • «Ой қозғау» логикалық есеп, мәселе есеп
  • VIII. Бағалау,қорытындылау.
  • ХI. Үйге тапсырма.
  • .Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру.
  • - Сәлемдесу, балаларды түгендеу
  • Сабақтың негізгі мақсаты мен жоспарымен таныстыру
  • Мұғалім: Балалар бүгінгі сабағымыздың ұраны:
  • Қуанаиын мен де,
  • Қуанасың сен де
  • Қуанайық, достарым,
  • Арайлап атқан күнге.
  • Жай бөлшек
  • Ондық бөлшек
  • “Кім жылдам?” ойыны
  • Қайталау
  • Ондық бөлшектерді
  • салыстыру
  • Жаңа сабақ
  • Кестедегі бос орындарға қойылатын цифрларды тауып, ондық бөлшектерді салыстырыңдар.
  • Ондық бөлшектер
  • ,75 , 25
  • бүтін бөліктері салыстырылады
  • 0, 0,
  • ондық үлестері салыстырылады
  • 5,1 5,1
  • жүздік үлестері салыстырылады
  • Берілген ондық бөлшектерді салыстырыңдар:
  • 9,56 мен 8,99 2) 4,367 мен 4,467
  • 6,81 мен 7,51 5,851 мен 5,651
  • 6,4762 мен 6,4732
  • 2,3124 пен 2,3154
  • 1-мысал. 0,7, 0,70 және 0,700 ондық бөлшектерін салыстырайық:
  • Егер берілген ондық бөлшектің оң жағына (соңына) нөлдерді тіркеп жазсақ, онда оған тең бөлшек шығады.
  • 2-мысал. 0,300, 0,30 және 0,3 ондық бөлшектерін салыстырайық:
  • Егер берілген ондық бөлшектің (соңғы) цифрлары нөл болса, онда оларды алып тастағаннан ондық бөлшек өзгермейді.
  • 3-мысал.
  • Кез келген натурал санды ондық таңбалары 0 цифры болатын ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
  • Ондық бөлшектерді салыстыру тәсілдерін қарастырайық.
  • 1-тәсіл. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру.
  • 4-мысал. 0,6 және 1,3 ондық бөлшектерін координаталық сәуледе салыстырайық.
  • 0
  • 0,6
  • 1
  • 1,3
  • О
  • А
  • В
  • х
  • А(0,6); В(1,3).
  • Координаталық сәуледе үлкен ондық бөлшек оң жақта, ал одан кіші ондық бөлшек сол жақта кескінделеді.
  • 0,6 < 1,3.
  • Мысалы, 0,4 және 0,40 ондық бөлшектері координаталық сәуледе бір ғана нүктемен кескінделеді.
  • Координаталық сәуледе тең ондық бөлшектер бір ғана нүктемен кескінделеді.
  • Ондық бөлшектердің алдымен бүтін бөліктерін салытырамыз: олардың қайсысы үлкен болса, сол сан үлкен болады.
  • 5-мысал. 6,56 > 4,89. Себебі 6 > 4.
  • 0
  • О
  • 0,1
  • 0,2
  • 0,3
  • 0,4
  • 0,40
  • х
  • 2-тәсіл. Ондық жүйеде жазылғандықтан, ондық бөлшектер разрядтары бойынша да салыстырылады.
  • Егер салыстырылатын екі ондық бөлшектің бүтін бөліктері тең болса, онда ондық үлестері салыстырылады. Қайсысының ондық үлесі үлкен болса, сол сан үлкен болады. Осылайша жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестерін салыстыру керек.
  • 6-мысал. 6,425 < 6,517; 8,671 > 8,648; 9,8563 < 9,8571.
  • 3-тәсіл. Ондық бөлшектерді натурал санға түрлендіріп, салыстыру.
  • Ондық бөлшектерді ондық таңбаларының сандарын теңестіріп, сонан соң үтірді алып тастап, натурал сан түрінде салыстыруға да болады.
  • 7-мысал. 3,456 және 3,46 ондық бөлшектерін салыстырайық. Оларды 3,456 және 3,460 деп аламыз. Екеуінің де үтірлерін ескермей, натурал сандарды салыстырғандай салыстыру керек. 3456 < 3460, онда 3,456 < 3,46.
  • Сол сияқты 0,923 пен 0,93-ті салыстырайық: 923<930.
  • Демек, 0,923<0,93.
  • “Адасқан сандардың үйін тап” ойыны
  • 1,8
  • 5,4
  • 2,3
  • Жай бөлшек
  • Ондық бөлшек
  • 1,1
  • 3,5
  • С Е Р Г І Т У
  • С ӘТ І
  • С Е Р Г І Т У
  • С ӘТ І

  • №925. Ауызша.
  • Оқулықпен жұмыс.
  • «Қар көшкіні» әдісі.

Дәптермен жұмыс

  • №926. Өзін-өзі тексеру.
  • 2,1=2,100
  • 4,76=4,760
  • 0,5=0,500=0,5000
  • 10,900=10,90=10,9

  • №929. Бірін-бірі тексеру.
  • 2,7 < 3,6
  • 0,4 > 0,39
  • 0,1 < 0,99
  • 2) 8,30 < 7,94
  • 0,47 < 0,5
  • 5,21 < 6,0
  • 1
  • 2
  • 25
  • 9
  • бұрыс бөлшек
  • “Дұрысын тап” ойыны
  • 0,36
  • 5,4
  • жай бөлшек
  • аралас сан
  • ондық бөлшек
  • Дұрыс
  • Дұрыс емес
  • ондық бөлшек
  • Ірімшікті үш рет кесу арқылы қалай
  • 8 тең бөлікке бөлуге болады?
  • 2
  • үлес
  • 4
  • 8
  • үлес
  • Шешуі:
  • бөлімі
  • 6
  • 1
  • 5
  • 4
  • алымы
  • 6
  • 2
  • 7
  • 5
  • Іле Алатауының Кіші Алматы сілемінде үш найзатастан тұратын, қызыл граниттен түзілген Абай шыңының биіктігі 4,01 км, ал Жамбыл сілемінің оңтүстігіндегі Жамбыл шыңының биіктігі 4,36 км. Шыңдардың биіктіктерін салыстырып, теңсіздік түрінде жазыңдар.
  • Мәселе есеп
  • Абай шыңы
  • Жамбыл шыңы
  • Тарихи-мемориалдық «Қазақ елі» кешені – мемлекетіміздің ұлттық мақтанышына айналған бірегей архитектуралық ғимарат, Тәуелсіз Қазақстанның тарихы мен бүгінгі өмірінің лайықты бейнесі. Ақ мәрмәрдан құйылған монументтің биіктігі – 91 метр, бұл – Қазақстан тәуелсіздігін алған 1991 жылдың белгісі. Монументтің түсі – ақ. Ақ түс қазақстандықтардың достыққа адал, бауырмалақ ниетін паш етсе керек. Монументтің ұшар басында көкпен тіресіп, алтын түстес бояумен әрленген алып құс Самұрық Қазақстанның тыныштығын күзетіп тұр.
  • Алыстан алаш десе, аттанамын,
  • Қазақты қазақ десе, мақтанамын.
  • Болғанда әкем – қазақ, шешем – қазақ,
  • Мен неге қазақтықтан сақтанамын!
  • Міржақып ДУЛАТОВ.

Үйге тапсырма

  • Күнделікті енді ашайық Үй тапсырмасын жазайық. Ондық бөлшек туралы алған білімді, Ұмытпай есте сақтап алайық.
  • №927, №928 есептер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет