Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшектер. Сабақтың түрі: өткен тақырыпты қайталау, қорытындылау



Дата22.10.2019
өлшемі61,22 Kb.
#50483
түріСабақ
Күні: 07.12.2016

Пәні: математика

Сыныбы: 5 «А»

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшектер.

Сабақтың түрі: өткен тақырыпты қайталау, қорытындылау.

Сабақтың мақсаты:

  • Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшектің ережелерін қайталау, оқушылардың тақырып бойынша деңгейлерін анықтау;

  • Теориялық білімдерін практикада қолдануын, логикалық ой – өрісін, есте сақтау қабілетін, математикалық сауаттылығын дамыту;

  • Оқушыларды орындап отырған жұмыстың нәтижесіне деген жауапкершілікке тәрбиелеу;

Сабақтың типі: қайталау сабағы.

Білу: Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек ұғымын меңгеру;

Көрнекілік: интерактивті тақта, тапсырма салынған конверттер, бағалау парақтары, ноутбук;

Оқыту тәсілдері: үй тапсырмасын интерактивті тақтаның көмегімен орындау, тесттік жұмыстар, өткен тақырып бойынша есептер шығару, бағалау парақтары бойынша жұмыс, сын тұрғысынан ойлауға үйрету.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар дұрыс бөлшекті, бұрыс бөлшекті есеп шығару барысында қолданып, өткен тақырыпты пысықтайды, қайталайды. Топпен ынтымақтаса жұмыс жасауды үйренеді.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурсы

Ұйымдастыру
3 минут

Оқушылармен амандасу, келген қонақтармен амандасу. Түгендеу. Ал балалар сабағымызды бастамас бұрын фигуралардың көмегімен төрт топқа бөлініп алайық.

Бірінші топ – Шеңбер;

Екінші топ – Төртбұрыш;

Үшінші топ – Үшбұрыш;

Төртінші топ – Ромб;
Әр топқа бағалау парақтары таратылады

Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші жоқтаманы береді. Геометриялық фигуралар салынған кеспе қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді. Алған қиындылары бойынша топтарға бөлініп отырады. Өз топтарының топ басшысын сайлайды.

Түрлі – түсті фигуралар жиынтығы

Білу
«Үй тапсырмасы»



4 минут

Үй тапсырмасының жауабын интерактивті тақтаның көмегімен орындаймыз











850 есеп







бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс бөлшек?


















851 есеп



бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді бір қатарға, бұрыс бөлшектерді бір қатарға теріп жазыңдар;



Оқушылар үйде орындап келген үй жұмыстарын интерактивті тақтаға қарап, жауаптарын тексереді.

Интерактивті тақта


Түсіну
«Миға шабуыл»

3 минут


Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек ұғымы тақырыбы бойынша сұрақ қойып, тақырыпты әрі қарай терең меңгерту үшін математикалық диктант аламыз

Оқушылар ережелерді еске түсіріп, мысал арқылы түсіндіреді.

Тақта

Қолдану


Математикалық диктант

«Қызығушы-лықты ояту»

3 минут

«Математикалық диктант».

Төрт топқа математикалық ережелер беріледі. Әр дұрыс жауап 1 ұпай.

Топ сұрақтары.

1. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек… деп аталады.

2. Бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей санға бөлуді бұрыс бөлшек… деп атайды.

3. Егер бөлшектің алымы бөліміне үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек… … деп аталады.

4. Кез – келген .... бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең.

Әр оқушы берілген тапсырманы өз бетінше орындайды.



Ақ парақ

Талдау
«Топпен жұмыс»

Карточкамен жұмыс


7 минут

Карточкадағы есептерді шығарып, шыққан мәнді интерактивті тақтада көрсетілген суретті бояу

853

5, 6, 8, 11, 15 сандарын бөлімі 7-ге тең бұрыс бөлшек түрінде жаз.

856

Бөлшектерді қысқартып, дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді жеке- жеке теріп жаз:

6/8=? 15/55 =? 42/90 =? 16/60 =? 56/96 =? 18/15 =?

21/21=? 44/36 =?


Оқушылар ойланып, есепті шығарып, жауабын айтады

Интерактивті тақта

Талдау
Тақтамен жұмыс


Әр түрлі деңгейдегі есептер
13 минут


Кітаппен жұмыс жасау.

852 есеп



  1. 9 және 2; 3 және 7; 10 және 1; 8 және 5 сандарынан бұрыс бөлшек құрастырып жазыңдар;

  2. 3 және 5; 9 және 2; 2 және 7; 1 және 8 сандарынан бұрыс бөлшек құрастырып жазыңдар;

857

Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаз:




Натурал сан

3

5

8

10

16

Бұрыс бөлшек

Бөлімі 4

12

20

32

40

64

Бөлімі 5

15

25

40

50

80

861

5, 7 және 9 сандарын пайдаланып, неше дұрыс бөлшекті, неше бұрыс бөлшекті құрастыруға болады? Дұрыс бөлшектерді бөлек, бұрыс бөлшектерді бөлек жазыңдар
867

Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, бөлшектерді қысқартыңдар:
























855

8 м сым өзара тең:


  1. 3 бөлікке;

  2. 24 бөлікке;

  3. 16 бөлікке;

  4. 6 бөлікке бөлінді. Бір бөлік сымның ұзындығын бөлшек түрінде жазып көрсетіңдер. Бөлік сымның ұзындығы қай жағдайда 1 метрден кіші, қай жағдайда 1 метрден үлкен?

Оқушылар кітапты ашып, есептерді қарап шығарады. Тақтаға есеп шығарады.

Кестені толтырады

Екі қатарға жазады

Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, қысқартады

Берілген есепті бөлшек түрінде жазады



Тақта, дәптер, қалам, бор.

Дәптерге жазады


Дәптерге жазады

Дәптерге жазады


Дәптермен жұмыс



Сергіту сәті

Би жаттығулары

Билейді

Музыка

Жинақтау


«Ой толғаныс»

3 минут


Тест тапсырмаларының сұрақтары:


  1. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?

  1. Алымы бөлімінен кіші бөлшек;

  2. Алымы бөлімінен үлкен бөлшек;

  3. Дұрыс бөлшек әрқашан бірге тең;

  1. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

  1. Бірден кіші бөлшек;

  2. Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек;

  3. Кез – келген бұрыс бөлшек бірден кіші;







қандай бөлшектер?


  1. Бұрыс бөлшек;

  2. Дұрыс бөлшек;

  3. Аралас бөлшек;










қандай бөлшектер?


  1. Бұрыс бөлшек;

  2. Дұрыс бөлшек;

  3. Аралас бөлшек;




  1. Кез – келген бұрыс бөлшек ... тең?

  1. 2 – тең;

  2. 0-ге тең;

  3. 1 – ге тең;




Оқушылар ноутбуктың көмегімен тест тапсырмаларын орындайды. Жауаптарын белгілеп қорытынды шығарады, топ басшысы белгілейді.

Ноутбук

Рефлексия

Эссе түрінде
2 минут

Алтын балық

Топ басшылары бағалау парақтарын толтырады. Оқушылар өз ойларын айтады.




Бағалау
3 минут

Оқушыларды формативті, критериалды бағалау. Оқушылардың сабақ барысында алған балдарын топ басшысы бағалау парағына толтырып отырады. Сабақ соңында жинаған балдары бойынша бағаланады.

Үй тапсырмасын жазып алу.



Өзін – өзі бағалайды. Топ басшысы бағалау парағына қорытынды бағасын қойып, таныстырып өтеді.

Бағалау парағы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет