Пән: Әдебиеттік оқу 4-сынып
|
Күні:
|
Тақырыбы:
|
Диқан баба
|
Мақсаты
|
Оқушыларға аңыздың шындықпен жанасуының, адами қасиеттердің бірі – қанағат екенін ұғындыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
А. Мәтінді оқып, түсінеді. Шығарманың қай түріне жататынын анықтайды.
Б. Диқан бабаның қылығын бағалап, аңыздағы адамдардың мінез- құлқын сипаттайды.
С. Аңыздағы негізгі ойды өмірмен байланыстыра отырып, пікір білдіре алады.
|
Керекті жабдықтар
|
Бидай, арпа, күріш суреттері, оқулық, флепчарт, фламастер
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Оқушылармен амандсып, жұпқа бөлу. Сабаққа
дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын «Серпілген сауал» арқылы сұрау.
Бидай, арпа, күріш топтарына бөлу.
|
жұптарға бөлінеді.
Доп арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді.
|
Тұсау кесер
|
Қызығушылығын ояту.
-Топтарға неге бұлай бөліндік?
- Бұл дәнді дақылдар не үшін керек?
-Егер адамдар егін екпесе, еңбектенбесе ішіп- жеп рахат өмір сүруі мүмкін бе?
-Бірақ, балалар сонау ерте, ерте заманда, адам жаңа адам болып келе жатқанда ешкім егін екпей-ақ тағамдар көктен жауатын болған.
-Мұндай қызық «Диқан баба» атты аңызда айтылған.
Табыс критериін құру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, мұғаліммен біріге табыс критериін құрады.
Топбасшысын сайлайды.
|
Негізгі бөлім
|
Оқулықпен жұмыс.
- Мәтінді іштей оқу.
Сөздікпен жұмыс
Нантептілік- кесірлену, нанды рәсуә ету.
Мейманасы тасу- астамшылық жасау.
Кепиет сөз- кесір сөз
Есіркеу- жаны ашу
«Ойлан. Жұптас. Бөліс»
1 топ Мәтін мазмұны бойынша сурет салып, мәтінді аяқтау.
2 топ Мәтіндегі Диқан бабаның қылығын бағалап, адамдардың мінез- құлқын сипаттап, мәтін бойынша мақал- мәтелдер жазу.
3 топ Нанды қадірлемеуге байланысты балалар арасындағы оқиғалар құрастырып, суреттеу.
Формативті бағалау «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
|
Мәтінді іштей оқиды.
Жаңа сөздерді дәптерлеріне жазады.
Топпен берілген тапсырмаларды орындайды.
Әр топтан бір оқушы шығып, жұмыстарын қорғайды.
Әр топ критери арқылы бағалайды.
|
Қорытынды
|
«Ыстық орындық» әдісі
-Сонымен, аңыз дегеніміз не?
-3- сыныпта оқыған қандай аңыздарды, аңыз кейіпкерлерін білесіңдер?
-Адам молшылық кезінде неліктен ойланбайды?
-Суретте Диқан баба мен ел-жұрттың ішкі жан дүниесі қалай көрінеді?
-Қалай ойлайсыңдар, ел-жұрттың қиналуына не себеп болды?
-Диқан баба өзінің ренішін қалай білдірді?
-Халыққа кім көмекке келді?
-Ең басты қателік не?
-Ең басты жетіспей тұрған қандай адами қасиет болды?
- Мәтіндегі негізгі ой не?
-Осыған ұқсас жағдайлар бастарыңнан өтті ме?
|
Сабақтағы қорытынды сұрақтарға жауап береді.
Мәтін бойынша өз ойларын білдіреді.
Топбасшысы тобын «бағалау парағы» арқылы бағалайды.
|
Үйге тапсырма
|
1/Мазмұнын айту.
2/Эссе жазу.
.
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|