Қарасай ауданы, Еңбекші ауылы «Еңбекші ауылындағы орта мектеп» кмм информатика пәні мұғалімі Қысқа мерзімді жоспары



Дата16.02.2022
өлшемі1,32 Mb.
#132120
Байланысты:
мақала



А мантаева Эльвира Толиятовна
Қарасай ауданы, Еңбекші ауылы
«Еңбекші ауылындағы орта мектеп» КММ
Информатика пәні мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Деректерді ұсыну

Педагогтің аты-жөні

Амантаева Э.Т.

Күні:




Сынып: 10А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Санау жүйелері.
Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.1.1 ондық санау жүйесіндегі бүтін сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру және керісінше

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Сандардың позициялық санау жүйелеріндегі берілу формаларын анықтайды.Санау жүйелерінің негізгі ұғымдарын сипаттайды
Кейбір оқушылар: Ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне ауыстыру алгоритмін түсіндіреді 

  • Бір санау жүйесінен екіншісіне ауыстыру принциптерін меңгеру

  • Бүтін сандарды ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне және керісінше ауыстыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы



Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру.
Білімді өзекті қылу.
«Түймедақ» әдісі бойынша сабақтың тақырыбын анықтау
Оқушылармен сабақтың мақсаты мен міндеттерін талқылаңыз (міндеттерді бірге анықтау)

Сұрақтарға ауызша жауап береді





Презентация






3) Өткенге шолу
Plickers.com бағдарламасы бойынша өзіңді тексер:
1.Ресурстарды тиімді пайдалану мақсатында бір-бірімімен байланыстырылған комп тізбегі
А) компьютердік желі
В) Сервер
С) пошталық сервер
Д) интернет желісі
2.Жеке аймақ желісі
А)LAN
B) PAN
C)MAN
D)WAN
3.Қашықтықтағы компьютерлермен байланыс үшін не компьютерді телефон желісіне қосу үшін қолданылатын құрылғы
А) модем
В) коммутатор
С)маршрутизатор
Д) желілік түйіндер
4.ҒТР қандай қызмет атқарады?
А) гипермәтінді тасылмалдайды
В) файлды тасымалдайды
С) электрондық поштаны жібереді
Д) Электрондық хатты алады
5. Санау жүйесі болады
А) екілік
В) сегіздік
С) алтылық
Д) ондық
Тексеріп, бағалаймын

Сұрақтарға жауап береді

Қалыптастырушы бағалау:
1 дұрыс жауап – 1ұпай
Барлығы 5 ұпай
Топты бағалау
+1 балық
Аквариумға


п ликерс шрихкодтары
аквариум балықтар




Сабақтың ортасы

Үй тапсырмасына берілген есептерді тексеру


Римдік цифрлар (жұптық жұмыс)
Тапсырма:
Заңдылықты анықтап, тізбекті жалғастыр:
ІІІ, V, VII, 9, 11, 13
1, 4, 9, 16, 25, 36
0, 3, 8, 15, 24, 35
Дескриптор:
- рим цифрларын біледі
- рим цифрларын араб цифрларымен алмастыра алады
-Заңдылықты анықтайды
- жоқ сандарды табады
Әртүрлі санау жүйесінің “Алфавиті”
(еске түсіру)
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Ауыстыру ережесі:
Бүтін оң ондық санды екілік(сегіздік, он алтылық) санау жүйесіне ауыстыру үшін санды 2-ге бөлінді екіден кіші болғанға дейін бөлу керек. Нәтижесін ең соңғы бөліндіден бастап кері ретпен жазамыз.
Мысалы: 75=10010112





Бөлшек сандарды санау жүйелеріне ауыстыру


Саралау тапсырмалары
1-деңгей. «Міндетті деңгей»
Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне көшіріңдер:
111012 =?
Ондық санау жүйесіндегі сандарды екілік санау жүйесіне көшіріңдер:
3610 =
Дескриптор:
-2-к санақ жүйесінен ондық санақ жүйесіне көшіреді
-ондық санақ жүйесінен ондық санақ жүйесіне көшіреді.
2-деңгей. «Орта деңгей»
Бөлшек сандарды екілік санау жүйесіне және керісінше ауыстырыңдар:
111,012 =
0,42510 =
Дескриптор:
-Бөлшек сандарды 2-к санақ жүйесінен ондық санақ жүйесіне көшіреді
-Бөлшек ондық санақ жүйесінен ондық санақ жүйесіне көшіреді.


Сергіту сәті (топпен жұмыс)
Менде 100 інім бар. Кішісі 1000 жаста, ал үлкені 1111 жаста.Үлкен інім 1001 сыныпта оқиды.Бұлай болуы мүмкін бе?
100=4 інім,
кішісі 1000= 8 жаста,
үлкені 1111=15 те.
Үлкен інім 1001= 9 сыныпта
Барлығы 11 алма әр алманы қақ ортасынан бөлгенде 110 жарты алмадан болды. Бұл қалай?
3-деңгей: Жоғары деңгей
Шығармашылық жұмыс
MS Excel бағдарламасында қалдықты есептейтін формула құрып, 109 және 215 сандарын екілік санау жүйесінде жаз
Дескриптор:
-MS Excel бағдарламасында қалдықты есептейтін формула құрады;
-109 санынының қалдықтарын есептейді
-215 санынының қалдықтарын есептейді
-сандарды екілік жүйеде дұрыс жазады
-қорытынды шығарады
Сабақты бекіту: Тақырыпты бағалау
Компьютер техникасының дамуында екілік санау жүйесінің рөлін бағалаңдар
Үйге тапсырма:
§2.2. оқу. 3(1-5)-4(5-6) тапсырма орындау

Есептердің жауаптарын айтады, салыстырады
Қатесін табады, түзейді
Заңдылықты анықтайды
жоқ сандарды табады

Оқушылар тыңдайды, сұрақтар қояды


Анализ жасайды

Оқушылар тапсырмаларды өз бетінше орындайды


Сұраққа жауап береді


Оқушылар компьютерде тапсырмалар орындайды.
Оқушылар өз ойларын айтады

Қалыптастырушы бағалау
Әр топ Аквариум әдісі арқылы бағалаймын.
Оқушылар өздерін
«Қолпаштау» әдісі арқылы бағалайды.


ҚБ: әр дұрыс жауап 1 ұпай
Барлығы 3 ұпай

ҚБ: әр есеп 1 ұпай
ҚБ: әр есеп 2 ұпай


1 ұпай

ҚБ: 5 ұпаймен бағаланады
«Бас бармақ» әдісі арқылы.

Оқулық , дәптер

Карточкалар

Презентация



Тапсырмалар жазылған карточкалар




Сабақ соңы

Рефлексия. Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы топ басшылары сабақ барысындағы 1 плюс, 1 минус, 1 қызықты сәттерді атап өтеді.
Үйге тапсырма: §2.2. оқу. 3(1-5)-4(5-6) тапсырма орындау
Бағалау
Сабақ бойы жинаған ұпайлары бойынша бағаланады:
22-25 ұпай- Тамаша, керемет!
17-21 ұпай – Жақсы!
10-16 ұпай – Талпын! Ерінбе!
Сабақ бойынша кері байланыс:
Classroomscreen.com сайтында



Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны аузыша/жазбаша жүргізуге болады.






Classroomscreen.com
Интреактивті тақта, қалам





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет