Астана қаласы №71 мектеп-лицейі Бастауыш сынып мұғалімі Абайдильдина Жанар Нағашибаевна



Дата13.02.2017
өлшемі194,84 Kb.
#9053
түріСабақ
Астана қаласы

71 мектеп-лицейі



Бастауыш сынып мұғалімі

Абайдильдина Жанар Нағашибаевна
Күні: 5.12.2011 жыл

Қазақ тілі

2 «Б» сыныбы

Тақырыбы Қандай? Қай? деген сұрақтарға жауап беретін сөздер. (:заттын сынын білдіретін сөздер.)

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:

Оқушыларды Қандай? Қай ? деген сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстыру. Сөздерге сұрақ қою арқылы анықтауды қалыптастыру. Сөздің мағынасын түсіндіре олрдың заттың сыны екенін түсінік беру.

Өлеңді мәнерлеп, біркелкі оқу, мазмұнын түсіну, құрылымын байқау.

Бөлім бойынша алған білімдерін тиянақтау.



Дамытушылығы:

Жаңа сөздермен танысу арқылы сөздік қорларын, ой-өрісін дамыту, жазылуын көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру.Өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету, тарту.



Тәрбиелігі: оқуға деген қызығушылығын ояту, оқудың, білімнің қажеттілігін түсінуге, сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланысы: Дүниетану, қазақ тілі

Түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,

Кабинет: мультимедия кабинеті

Сабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,



Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі : Психологиялық дайындық,жылулық шеңберін құру

Қабат, қабат қапталған

Асыл сөзбен апталған.

Парағы бар сөйлейтін,

Ол қазына өлмейтін. (кітап)

Кітаптарың дайын ба?

Ұшымен қазық,

Тор көзді жазық

Үстіне өттім,

Асыл сөз жазып. (Дәптер)

Денесі бар шыбықтан

Темір тұмсық\құдықтан.

Сусын алып ішеді,

Ойы із боп түседі.

(қалам)


Білім мен тәлім,

Парақты ашқанда.

Беттерінен мәлім.

(Күнделік)



Осы құралдарың дайын ба?,орналастыру

Мақсатымен таныстыру:

Балалар, бүгінгі сабағымыз өз-ара сайыс түрінде өтеді. Біз бүгін

Ы. Алтынсариннің «Кел балалар оқылық» атты өлеңмен және заттың сынын білдіретін сөздермен танысамыз.

Тақырыбы:

Ы.Алтынсарин «Кел, бабалар, оқылық»

Заттың сынын білдіретін сөздер.

суреті мен жазылуы плакатта

Өткенді пысықтау:

Балалар, біз өткен сабақтарымызда басқада сөз таптарымен таныстық

Осы тақырыптарын қалай түсінгендеріңді ойын арқылы тексерейік.

Қай қатардың балалары жақсы білетінін көрелік

Заттың атын білдіретін сөзге -1 рет қол соғамыз

Заттың қимылын білдіретін сөз болса- үндемейміз, тыныштық сақтамыз

Карточкадан оқып орындаймыз. Оқу арқылы сөздің мағынасын

Қарындаш, отырды, әндетті, қуанды, кітап, сауысқан, шырқақ, жағылады, білім, өнер, оқу, табылған.

Ал балалар осы сөздердің жазылуын байқадыңдар ма?

Онда дәптерлеріңе жазып көрелік. Кім қанша сөздің жазылуын есіне сақтап қалғанын.

Мәтінмен жұмыс: Бұл мәтін не туралы?

-мазмұнын айту

-дауыстап оқу

Заттың қимылын білдіретін сөздерді тауып, оқу

Төлдейді, шығады, сарғайып түседі, жамылады.



Жаңа сабақ

Талғат –әдепті бала. Қыста дала суық болады.

Тапсырма: Бұл не? Сөйлем, сқйлем туралы түсініктерін еске түсіру

Осы сөйлем ішіндегі ҚАНДАЙ? ҚАЙ? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып көріңдерші. Бұл сөздер қай сөздер туралы айтып тұр.

Дұрыс. Заттың атын білдіретін сөздің қандай екенін білдіріп тұр.

Біз бүгін заттың сыны білдіретін сөздермен танысамыз.



Сергіту кезеңі:

1,2,3


Бойға жинап күш

Әдемі етіп жазамыз,

Күнде бестік аламыз.

Оқулықпен жұмыс.Ережені талдау.

122 жаттығу. Заттың сынын білдіретін сөздерді анықтау, қалай білдік, не қою керек.? Ауызша

121 жаттығу: Теріп жазу, Қай қатардың оқушылары дұрыс, әдемі, таза жазады:

Заттың несін білдіріп тұр?

Тиянақтау: Сонымен Қандай? Қай? Сұрақтарына жауап беретін сөздер

Кластер құрастыру.

Заттың сынын, дәмін, бойы, мінезі, қылықтарын білдіреді екен.

Портрет. Танысу, бұл кісі кім? Ы.Алтынсарин туралы не білеміз?

«Кел, бабалар, оқылық!»

Өлең аты нені білдіреді? Қайла шақырады?

Білім адамға не үшін қажет?

Мақал-мәтел айтысу.

Білім туралы қандай мақал білесіңдер, Қай топ балалары көбірек айтады?

Өлеңді тыңдау

Кезекпен мәнерлеп оқыту

Тапсырмамен жұмыс

Өлең ішінен Заттың атын, қимылын, сынын білдіретін сөздерді табу, теріп жазу.

Бірінші шумағын жаттап, жатқа жазу бір жолдан тақтаға кезекпен

Тексеру. Бағалау.



Қорытындылау:

Біз бүгін не үйрендік? Заттың сынын білдіретін сөздер қандай сұрақтаға жауап береді екен?

«Кел, балалар, оқылық!» өлеңін кім жазды?

Қай қатардың оқушылары бестік бағасын көбірек алғанын анықтау. Фишкалар арқылы



үйге тапсырма. Түсіндіру. Өлеңді жаттау, 123 жаттығу, заттың сыны білдіретін сөздердің астын сызу.


Өзіндік талдау:

Тақырыбы Қандай? Қай? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздер. (:заттын сынын білдіретін сөздер.)

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:

Оқушыларды Қандай? Қай ? деген сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстыру. Сөздерге сұрақ қою арқылы анықтауды қалыптастыру. Сөздің мағынасын түсіндіре олрдың заттың сыны екенін түсінік беру.

Өлеңді мәнерлеп, біркелкі оқу, мазмұнын түсіну, құрылымын байқау.

Бөлім бойынша алған білімдерін тиянақтау.



Дамытушылығы:

Жаңа сөздермен танысу арқылы сөздік қорларын, ой-өрісін дамыту, жазылуын көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру.Өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету, тарту.



Тәрбиелігі: оқуға деген қызығушылығын ояту, Оқудың, білімнің қажеттілігін түсіндір сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланысы: Дүниетану, қазақ тілі

Түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,

Кабинет: мультимедия кабинеті

Сабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,



Түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,

Кабинет: мультимедия кабинеті

Сабақ көрнекілігі: автор суреті,өлеңге байланысты суреттер,

Әдістемелік мінездеме: оқушыларды түсініп оқуды, ойларын ортаға салу, толық жауып беру. Мәнерлеп оқумен бірге сауатты жазуды, көру арқылы есте сақтауын қалыптастыру. Нақты ойды белгілеп табу.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,әдебиет

Ғылыми жағы: Оқушыларды заттың сыны білдіретін сөздерді анықтауға, дәлелдеуге қалыптастыру.Сауаттылығын дамыту. Түсініп оқу арқылы ойын білдіруі,

Оқушылардың сабаққа қатысуы: Жылдам шешімін толық жауап беру арқылы басқа оқушыларға жеткізе білді. Белсенді қатысты, Мәнерлеп оқып, дұрыс, қатесіз жазып талдады,

Сабақтың кемшілік жағы:

Жеке жұмыс әдебиет сабағы болғандықтан басты мақсаты оқып үйрену, жеке дауыстап оқуы аздау,.

Қорытынды сөз: Мақсатына жетіп, оқушылар тақырыпты түсінді,

Әдістемелік тақырыбы: Оқушыларды сауатты жазуға бейімдеу

Сабақтың әдістемелік тақырыбымен байланысы: Жаңа сөздермен танысу, жазылуын есте сақтау. Көру арқылы, сөздерді жатқа жазып, қателерін түзете білді,

Астана қаласы

71 мектеп-лицейі



Бастауыш сынып мұғалімі

Абайдильдина Жанар Нағашибаевна
Математика

Күні: 2.12.2014 жыл

4 «Б» сынып

Ашық сабақ

Тақырыбы: Бөлшектер мен үлестер. Олардың жазылуы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Бөлшектер және үлестермен таныстыру. Олардың жазылуын үйрету. Санның бөлігін табуды қарастыру.

Дамытушылық:

Сонымен қатар қозғалысқа байланысты есептер шығару жолын пысықтау. Күрделі теңдеулердің шығару жолын қайталап, ережелерді пайдалануды, амалдардың орындау ретін қайталау. Логикалық, абстрактылық ойлау қабілеттерін дамыту, қалыптастыру.

Тәрбиелік:

Бірлік пен татулық қасиеттерін тәрбиелеу.

Түрі: жаңа сабақ

Типі: дәстүрден тыс, ойын

Әдісі: талдау, дәлелдеу, сұрақ-жауап, критикалы ойлау «Детонат графы»

Көрнекілік: оқу құралдары, интерактивті тақта, плакаттар

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезең. Психологиялық дайындық

2.Мақсатымен таныстыру: Бүгінгі сабағымызда бөлшектер және үлестермен танысамыз. Олардың жазылуын үйренеміз.

Сабағымыз ойын түрінде өтеді. Әр тапсырмаға 10 ұпайдан беріледі, егер толық жауап берілсе 10 ұпайды толық аласыңдар, ал жауап толық берілмесе, қарсылас командалар толықтыратын болса әр толықтыруға 1 ұпайдан алынады.



Ендеше, балалар іске сәт, Ойынымызды бастаймыз ба?

-Сәттілік шеңберін құру

1.Өткенді пысықтау ережелерді еске түсіру, сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру. Ұяшықтарды таңдау арқылы

2.Дәптермен жұмыс

-көркем жазу (бөлшектің жазылуын көріп жазу)

-арифметикалық диктант, уақытпен есептеу

15:3 600:3 615:3

350:7 14:7 364:7

250: 5 275: 5 312: 4

-тексеру

5, 50, 50, 200,2, 55, 205,52, 78



3. Жаңа сабақ

-оқулықтан ережені оқыту, түсініктерін критикалық әдіс арқылы плакаттқа талдау


Не білдік? Не тұсіндік? Кластер құрастыру арқылы, түсінгендерін жазу.


-Мұғалімнің түсіндіруі /слайдтар арқылы/ көрсету арқылы





































































3

16

1



6

Жаңа сабақты пысықтау:

Көрнекіліктерден бөлшектерді анықтау оларды жазу

106 бет № 1

Оқулықпен жұмыс - есептерге өрнектер құрастыру, ережелерді пысықтау № 2 – бұл тапсырманың әр нұсқасына 10 ұпайдан беріледі

Шартты есеп шығару плакаттқа талдау, кластер құрастыру арқылы



Тәрбиелікуақыт:

Атақты Қазақстан велошабандозы, спортсмен әлем чемпионы В.Винокуров.

Спортпен айналысудың қандай пайдасы бар?
№ 4 107 бет

Велосипедші

S= 90 км

Шықты шықты

U1 = 13 км/сағ Uжақындау = ? U2= 17 км/сағ

Жүрді жүрді

t= ? сағ

Ш: 90 : (13+17) = 3 cағаттан кейін кездесті.

Жауабы:

Сергіту кезең: Интерактивті тақтадан -би

Есептің келесі тапсырмасы

Есепті «Детонат графы» әдісі бойынша талдау

Велосипедші

S= ? км

Шықты 11.00 шықты


U1 = 14 км/сағ Uжақындау = ? U2= 4 км/сағ

Жүрді жүрді

Кездесті 13.00 де

t= ? сағ
Ш: 1 тәсіл: 13-11 = 2 сағ жүрді әрқайсысы

14+4 * 2 = 36 км станса мен ауыл арақашықтығы

Осы есепті басқа тәсілмен шығарған топқа 10 ұпай.

2 тәсіл: 13-11 =2 сағ 14*4= 28км 4*2= 8 км 28+8= 36км

Тақтаға шығарту.

Келесі тапсырма 10 ұпайдан әр теңдеуге теңдеу шығару

Сөйлемді жалғастыр

Белгісіз қосылғышты қалай табамыз? Белгісіз бөлгішті табу үшін.....

Белгісіз көбейткіштің табу жолы?.....

Есепті шығаруда қандай ережелер еске түсті? Ұпайларын айтып кету

Теңдеулерді шығару

Амалдардың орындалу реті - кері өрнек - Белгісіз санды табу


(х+3) * 5 = 6825 5859 : 7 + х =10 989 6* х + 908= 4052 34:х +1257= 1259

Х+3 =6825 : 5 837+х =10989 6*х =3144 34:х= 2

Х+3 =1365 х =10989-837 х =3144: 6 х = 34: 2

Х =1362 х =10152 х=524 х= 17

Тізбек бойынша тадау

Сабақты пысықтау:

5 сұрақ ойыны, қай топ дұрыс жауап береді, әр сұрақ 10 ұпайдан

плакаттқа














  1. Бөлшек арқылы жазу



  1. 1 сағаттың ¼ бөлігі

  2. Шеңбердің радиусы 12 см тең болса диаметрі нешеге тең?

  3. 3 сағатта 25 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді

  4. 93 - 500 нешеге тең

ТЕКСЕРУ:2 , 15 мин, 24 см, 75 км, 229

4

Қорытындылау: Ұпайларды санап, оқушыларды бағалау. Ұяшықтарды таңдап ашу.

Бөлшектер қалай жазылады,

Үлес дегеніміз не?

Алымы деген не?

Бөлімі деген не?

Санның бөлігін қалай табамыз?

Үй тапсырмасы: № 7 №8 107 бет
Рецензия: /қысқа/

Сабақты талдау:

Сабақтың басты мақсаты оқушыларға « Бөлшек пен үлес» туралы түсінік беру, оларды жазып, бөлшектерді оқытып үйрету. Бөлімі мен алымын ажырата білуді үйрету.

Сабақ мақсаты орындалды. Оқушылар тақырыпты жақсы меңгерді.

Сабақта балалар жақсы қатысып, өз ойларын толық айтып, дәлелдеп отырды.

Астана қаласы

71 мектеп-лицейі



Бастауыш сынып мұғалімі

Абайдильдина Жанар Нағашибаевна
Күні: 5.04.2011 жыл

математика

2 «А» сыныбы

Тақырыбы: Әріпті өрнек а+5, а-5

Мақсаты:

әріпті және санды өрнектерімен таныстыру, анықтау, ажырату

Логикалық,абстрактылық ойлау қабілеттерін дамыту

Ойын элементтерін пайдалана отырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту, «5» саны туралы аталысөздерді жаттай отырып,әріпті өрнектерді санды өрнектеріне айналдырып, мәнін табужолын түсіндіру.

Салт-дәстүрімізді құрметтеу, пайдалану қалыптастыру


Кабинет: мультимедия кабинеті

Әдісі: талдау, сұрақ-жауап

Типі: дәстүрден тыс, ойын

Көрнекіліктер: кеспе қағаздар, оқулық құралдар

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:


  1. Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық дайындық)

  2. Мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымызда біз санды және әріпті өрнектермен танысуымызды жалғастырамыз. Сабағымызды ойын түрінде өткіземіз.

  3. Өткенді қайталау. «құлпынай жинап аламыз»Қай қатардың балалары көбірек жинап алады екен?

40+5, а+6, түріндегі өрнектерді топқа бөліп алу

ІІ. Ой шақыру: Балалар қазақ халқы кейбір сандарды киелі сандарға жатқызады.

Ол сандар: 3, 5, 7

Үш жақын үш тәтті үш көз

1.жар жақын жан тәтті су анасы-бұлақ

2.мал жақын мал тәтті жол анасы- тұяқ

3.жан жақын жар тәтті сөз анасы-құлақ

Бес алыс 5 қару 5 дұшпан

Талап садақ өсек

Еңбек найза өтірік

Терең ой қылыш мақтаншақ

Қанағат айбалта еріншек

Рақым шоқпар мал шашпақ

7 ата 7 қазына 7 күн

Әке ер жігіт бүгін

Бала сұлу әйел ертең

Немере ақыл-білім бірсүгүні

Щөбере жүйрік ат арғы күн

Шөпшек қыран бүркіт ауыр күн

Немене жүйрік тазы соңғы күн

Туажат берен мылтық азына

Әр оқушыға кеспе қағаз үлестіру, киелі санға байланысты ойларды біле жүру ұшін

ІІІ. Өрнектер шығару

2,6,3,4,5 осы сандардан қосындылар құрастыру

Тақтаға және дәптерімізге жазу

Осы берілген сандардың қай сандар киелі санға жатады екен?

Жаңа сабақ: а+5, а-5

Бұл өрнектердің қандай айырмашылығы бар алдыңғы өрнектерінен?

-дұрыс бұл әріпті өрнектер.

-әріпті өрнетерін шығару үшін, әр берілген әріп бір санмен белгілену керек, сонда ғана бұл өрнектердің шешімін таба аламыз.

А+5, егер а=6 дедік

6+5=11


А-5, егер а=7 7-5=2

Талдау: шығу жолын тап.

Тиянақтау: Оқулықтағы өрнектерді топпен шығару

Флипчат

Кім жылдам:

А

0

1

2

3

4

5

6

7

8

А+5































а

12

13

11

10

9

8

7

6

5

А-5



























Сергіту сәті:

1,2,3-шебер бала біз

4,5,6- жалқаулық артта қалды

7,8-білім,еңбек егіз

9,10 тапсырманы орындау жөн

Шығармашылық тапсырмалар

А*а+3 5*11-6 а* а-3 4*5+а

Шығарып көреміз

Абстрактылық ойлау қабілеттерін дамыту

Есептер шығару

Дайындағаны-8 қайшы шешімі:8-2=6

Үлестіргені-2 қайшы жауабы: 6 жас тігінші

Артық қалғаны-2

Жас тігіншіер нешеу-?

Дайындалғаны-8 қайшы 8+2=10

Жетпеді-8 қайшы жауабы: жас тігінші-10

Жас тігіншілер нешеу-?


Қорытындылау: тестпен жұмыс




№ сұрақ

жауаптар




№ сұрақ

Жауапт

1

12-5

а/5

ә/7


б/8




13-4

А)7

Ә)8


Б)9

2

Салыстыр

8 см*18 см



а/<

ә/=


б/>

2

Салыстыр

12*6


а/<

ә/=


б/>

3

12 саныны н құрамын көрсет


а/9+2

ә/5+4


б/9+3

4

13 санынын құрамын қөрсет

а/6+3

ә/7+3


б/5+8

4

Белгісіз қосылғышты тап ?+6= 9

а/4

ә/3


б/2

4

Белгісіз азайғышты тап

?-7=2


а/10

ә/8


б/9

5

Ойнаганы-7 б

Тағы қосыл-2б

Барлығы-?


а/5

ә/8


б/9

5

Болғаны-5 доп

Берді-2 доп

Қалды-? доп


а/3

ә/2


б/4


Бекіту:

Оқушылар а+5, а-5 әріпті өрнектерді санды өрнектерге айналдырып, мәндерін табады. Кесте арқылы жәнеде шығармашылық тапсырма арқылы шығару жолын үйренеді.

Қорытындылау:

Біз бүгін қандай өрнек түрімен таныстық?

Әріпті өрнектер қалай шығарылады?

Әріпті өрнек құрастыру,

Қандай киелі сандармен таныстық, не білдік

Үш көзді атау

Бес қару атау, кімнің қаруы не үшін қажет мақал-мәтел айту.

Ойын: ҚҰЛПЫНАЙ ТЕРУ

5+а,егер а=6,7,8,9

Дұрыс жауабын табу

БАҒАЛАУ: Жарайсыңдар, балалар!


Ашық сабаққа өзіндік сараптама

Мұғалімі: Абайдильдина Жанар Нағашибаевна

Пәні: Математика

Сыныбы: «2 А»

Сабақтың тақырыбы: әріпті өрнек а+5, а-5

Сабақтың мақсаты:

әріпті және санды өрнектерімен таныстыру, анықтау, ажырату

Логикалық,абстрактылық ойлау қабілеттерін дамыту

Ойын элементтерін пайдалана отырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту, «5» саны туралы аталысөздерді жаттай отырып,әріпті өрнектерді санды өрнектеріне айналдырып, мәнін табужолын түсіндіру.

Салт-дәстүрімізді құрметтеу, пайдалану қалыптастыру

Әдісі: талдау, сұрақ-жауап

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың жабдығы: кеспе қағаздар, тест тапсырмалары, интерактивтік тақта,

Әдістемелік мінездеме: оқушыларға шығару жолын көру арқылы жекізу, талдау арқылы өз бетімен шығарту. Есептерді шығару жолында көру, сезу, талдау арқылы өз бетімен шешімін табу. Сөйлемдерін оқи қысқа шартын құрауды үйрену. Нақты ойды белгілеп табу.

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, еңбекке баулу

Ғылыми жағы: Бала сандарды ондық разрядтарынан аттауды қалыптастыруғ ауызша есептеді ұғыну,оңайлау өрнектерді пайдалану арқылы шешімін өздері тапты, әріпті өрнектерді шешуді, есептердің түрін анықтау арқылы шешімін табуы.

Оқушылардың сабаққа қатысуы: Жылдам шешімін тауып, белсенділік көрсете білді, ойңайлау өрнектер арқылы шешімін таба білді, толық жауап беру арқылы басқа оқушыларға жеткізе білді.

Сабақтың кемшілік жағы:

Жеке жұмыс аздау, тестік жұмысқа уақыт жетпей қалды.



Қорытынды сөз: Мақсатына жетіп, оқушылар тақырыпты түсінді,

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет