Атырау облысы Жылыой ауданы Құлсары қаласы №13 жалпы орта білім беретін мектеп



Дата04.07.2018
өлшемі85 Kb.
#46711
Атырау облысы Жылыой ауданы Құлсары қаласы

13 жалпы орта білім беретін мектеп

Биология пәні мұғалімі

Мухамбеткалиева Самал Кисаровна


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Координация және реттелу



Мектеп: №13 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбеткалиева Самал Кисаровна

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Жүйке жүйесінің қызметіне

алкоголь, темекі және есірткінің әсері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.10 Алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдарын түсіндіреді.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жүйке жүйесіне әсер ететін жағымсыз факторларды

Көптеген оқушылар: Шылым шегудің, алкаколь пайдаланудың ағзаға тигізетін зиянын сипаттайды.

Кейбір оқушылар: Темекінің құрамының, оның ішіндегі никотиннің ішкі ағзаға зияны бар екенін дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

1. Шылым шегу, алкоголь мен есірткінің адамның жүйке жүйесіне әсерін біледі

2. Шылым шегу, алкоголь мен есірткінің адам жүйке жүйесінің бұзылуына әкелетін салдарын, зиянды заттардың әсерін сипаттай алады.

3. Өз денсаулықтарын күту жолдарын үйрене алады

4. Есірткіні пайдалану арқылы адам өзінің адамгершілік қасиетінен айырылатындығын ұғына алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:
Алкогольдің шылым шегіудің есірткінің ағзаға зиянын айта алады.Тақырыпқа байланысты мәтіндерді оқиды және зерттейді, сыныптастары мен бірлесе отырып қортындыларын түсіндіре алады. (жазылым, оқылым, айтылым және тыңдалым дағдылары).

(презентация,буклет,диалог т.б)


Тақырыпқа қатысты терминдер:

Жүйке жүйесі, нейрон, рецептор, сезгіш нейрон, синапс, автономдық жүйке жүйесі, орталық жүйке жүйесі , ми, жұлын, стимулятор, депрессант, жүйке импульсі.





Құндылықтарға баулу



Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты денсаулықтарын сақтау,білім беру және мәдениетті дамытудың ең маңызды шарты.

Пәнаралық байланыс

Алкагольдің, темекінің, есірткінің құрамындағы химиялық заттардың ағзаға кері әсерін химия пәнімен байланыстыру . Салауатты өмір салтын ұстануда дене шынықтыру пәнімен байланыстыру.

Тақырып бойынша алдыңғы білім


7.1.7.9 Жалпы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін сипаттау.


Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
Ұйымдастыру жұмысы

1-2 минут


5 минут



Ұйымдастыру кезеңі:

Сынып оқушыларымен салемдесу, өткенді пысықтау,




«Жабық хат»

Оқушылар сұрақ беріледі.


1.Жүйке ұлпасының негізгі жасушасы?

2.Жүйке ұлпаларының негізгі қызметтері?

3.Жұлындағы сегменттер саны?

4.Жүйке жүйесінің міндет

5.Жүке жүйесінің құрылысы?

6.Есте сақтауды жақсартатын тағам түрлері?

7.Есте сақтауды жақсарту әдістері?
Жаңа сабақты ашу

Бейнеролик «Организмге зиянды заттардың әсері»


Оқушылар топқа темекі,алкоголь,никотиннің суреті бар қиындыларын алу арқылы бөлінеді.



Слайд ,

Хаттар


Сабақтың ортасы

10минут


7 мин

8 мин


8 мин


Тапсырма №1 «Ойлан-жұптас-бөліс » әдісі

Оқыту формасы-(ТЖ)

Топтық жұмыста әр топ өзінің топ атауы бойынша зиянын,пайдасын,өзіндік қасиеттерін постер арқылы қорғайды.

І.топ: «Темекі»

ІІ.топ: « Алкоголь»

ІІІ.топ: «Никотин»

Нәтижесінде әрбір топты осындай смайлик арқылы бағалаймын



Тапсырма №2 «Шеңбердегі әңгіме»



оҚЫ

Оқыту формасы- (ЖЖ)

1.Оқушылар ұсынылған сурет бойынша талдау




Тапсырма №3 «Борттық журнал»

Оқыту формасы- (Ж)





Берілген тақырып бойынша мен не білемін?

Мәтіннен мен қандай жаңалық алдым?






Тапсырма №4 «Сыныптан шығу билеті»



1. Жүйке жүйесінде кездесетін аурулар

2 Жүйке жүйесіне әсер ететін жағымсыз факторлардың түрлері?

3.Темекінің құрамы?

4.Никотиннің зияны қандай?

5.Алкогольдің жүйке жүйесіне әсері?

Бағалау критериилері


Бағалау критериилері

Дескрипторлар

1. Шылым шегу, алкоголь мен есірткінің адамның жүйке жүйесіне әсерін біледі

Темекіні анықтайды

Ішімдік түрлерін ажыратады

Зиянды заттарды анықтау

2. Шылым шегу, алкоголь мен есірткінің адам жүйке жүйесінің бұзылуына әкелетін салдарын, зиянды заттардың әсерін сипаттай алады.







Жүйке жүйесіне алкаголь,шылым есірткілік заттардың әсерін сипаттау

3. Өз денсаулықтарын күту жолдарын үйрене алады










4. Есірткіні пайдалану арқылы адам өзінің адамгершілік қасиетінен айырылатындығын ұғына алады.












АКТ,


Флипчаттар,

Стикерлер,

маркерлер

Қол шапалақтау арқылы оқушыларды ынталандыру

Оқушыларды ынталандыру мақсатында

Смайликтер таратылады

Оқушыларды ынталандыру мақсатында жұлдызшалар таратылады


Сабақтың соңы

5 минут


"Сэндвич" әдісі

Бүгінгі сабақтан өзіме пайдалы не үйрендім?

Кімнің жауабы қызықты болды?

Бүгінгі сабақтан алған білімімді мен …….. қолданамын






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Жұптық жұмыс барысында деңгейі төмен оқушыларға қосымша көмек беріліп отырса, ал деңгейі жоғары оқушылар критерилер бойынша өз бетінше жұмыс жасай біледі.

1.Қабілеті төмен – Алкоголь,шылым шегу есірткінің жүйке әсерін түсінеді.

2. Қабілеті орташа- Алкоголь,шылым шегу есірткінің ағзаға тигізетін зиянын сипаттайды.

3.Қабілеті жоғары- Темекінің құрамындағы никотиннің ішкі ағзаға зияны бар екенін дәлелдеп айтады.



Бағалау оқушының материалдарды меңгеру деңгейін өзара бағалау, жұптық бағалау және мұғалімнің бағалауы қажет етіледі.

Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс пайдалану қажет етіледі.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет