Ақтөбе облысы
Мұғалжар ауданы
Сағашилі ауылы
Сағашилі орта мектебі
математика пәнінің мұғалімі,
Бурабаева Айдана Маратовна
Қ Ы С Қ А М Е Р З І М Д І С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы
Пәні: Алгебра
|
Сыныбы: 7а
|
Мерзімі: 18.02.2016
|
Уақыты: 1545-1630
|
Тақырыбы:
|
Рационал бөлшектерді қысқарту.
|
Мақсаты:
|
Қысқаша көбейту формулаларын қолдана отырып, рационал бөлшектерді қысқарта білу бейімділігін қалыптастыру. Оқушылардың математикаға қызығушылықтарын арттыру, математикалық сауатты жазу мәдениетіне, ауызша және жазбаша математикалық ойлауға үйрету.
|
Міндеттері:
|
Рационал бөлшектің негізгі қасиетін өрнектерді түрлендіруде дұрыс қолдана алу
Өзгеге, өзіне деген сыни көзқарастарын қалыптастыру.
Топта жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Рационал бөлшектерді қысқартуда теңбе-теңдік және теңбе-тең түрлендіруді анықтайды;
Рационал бөлшектердің алымындағы, бөліміндегі таңбаларды өзгерту заңдылықтарына мән береді;
|
Қолданылған модульдері:
|
диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ қолдану, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері, ойын, сұрақ-жауап әдісі, диалог, талдау, топтық жұмыс
|
Сабақтың көрнекіліктері:
|
Презентация, сызбалар, жазба материалдар, интерактивті тақта
|
Пәнаралық байланыс:
|
|
Оқулық
|
ҚР ҒБМ ұсынған Ә.Н.Шыныбеков 7-сынып, «Атамұра», 2007
|
Сабақ барысы/ мұғалімнің ескертпелері:
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
|
3 мин
|
1. Кіріспе
Ынталандыру, сезімді ояту
Шаттық шеңбері
Мақсаты: Оқушылар бір-бірімен топтаса отырып ынтымақтастық қарым-қатынасын тудыру
|
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. Оқушыларға топтасып жұмыс жасай отырып, топқа бөлінеді.
|
Оқушылар сәлемдеседі, мұғалімнің нұсқаулығы бойынша бес-бестен, төрт-төрттен, үш-үштен жиналады. Қалыс қалғандары орындарына отырады.
Оқушылар қысқаша көбейту формулаларын жинау арқылы топтарға бөлінеді. Топбасшысын сайлайды.
І топ – бүтін өрнек
ІІ топ – бөлшек өрнек
ІІІ топ - рационал өрнек
|
Тамаша
|
Маркер, топ аттары жазылған қағаздар
|
7 мин
|
2. Тұсаукесер
Қызығушы-
лықты ояту сатысы
«Миға шабуыл»
стратегиясы
Мақсаты: Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың қызығушылығын ояту.
|
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау.(білу)
Сабақтың мақсатын айту және оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін сұрау
Жаңа сабаққа қажетті ұғымдарды еске түсіретін қайталау сұрақтары
1.Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды?
2. Мына берілген тапсырма бойынша бүтін өрнекті бір бағанға, бөлшек өрнекті бір бағанға жазып көрсет. (алгебралық диктант).
3.Өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) туралы ойыңды қорытындылап мына тапсырманы орындаңдар. (мини тест).
4.Осы айтылып жатқан бүтін және бөлшек өрнектерді қандай өрнектер деп атайды?
|
1. оқушылардың мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп, оқушы да сабаққа мақсат қоюға тартылады.
2.Берілген тапсырманы таратылған карточкаға жазады
3.Тақтадағы шағын тестке жауап береді. 3 есеп беріледі.
4. Осы өрнектерді рационал өрнек деп атаймыз деген жауапқа жеткізу.
|
Бағалау парағына топ басшысы жауап берген оқушыны белгілеп отырады
|
Оқу құралдары
|
22 мин
|
ІІІ. Негізгі бөлім
Мағынаны ажырату сатысы
«Ойлан-жұптас-талқыла» стратегиясы
Мақсаты:
Оқушыларды қалай оқу керек екендігіне үйрету.
«Сергіту сәті»
Мақсаты:
Оқушылардың бойларын сергіте отырып, тапсыр-маны ынтамен орындауда ықпал ету.
2.Білімді бекіту «Белгісізді орнына қой »
Мақсаты:
рационал өрнектерді қысқарту туралы алған білімін тиянақтау
3. «Қатесін тап, және сәйкестендір ». (уақыт беріледі)
Мақсаты: тапсырманы орындау арқылы рационал бөлшекті қысқарту алгоритмінің дұрыс жазылуын есте сақтауға ықпал жасау
4. «Кім жылдам? »
№ 243 есеп тақтаға шығарылып орындалады, шығару жолдары үйретіледі.
|
Барлық топқа тапсырмалар беру
Постермен жұмыс
1-топқа
2-топқа
3-топқа
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей – №486 (1,3,5)
ІІ деңгей – №493 (1,3)
ІІІ деңгей - № 504 (1,2)
Мұғалім оқушыларға «Қандай сурет екенін тап?» сергіту сәтінің тапсырмасын түсіндіреді.
(Интерактивті тақтада қабілеті төмен оқушымен жұмыс)
Мына есептегі белгісізді тауып орнына қой және бұл есептер қандай түрлендіру арқылы шығарылып тұрғанын айт.
Интерактивті тақтада бөлшекті қысқартуға есептер беріледі және оң жағында жауаптары бар. Дұрыс жауабымен сәйкестендіру керек.
Бөлшекті қысқартуға бірнеше есептер берліеді. Бағасы жетіңкіремей тұрған оқушыларды шығарып, есептің шығарылу алгоритмі сұралады.
|
Әр топ оқушылары берілген тапсырмаларды орындайды.
Әр топтан бір немесе екі оқушы ортаға шығып, есептің шығару жолын тақтаға көрсетеді. Қалған топ оқушылары қосымша сұрақ қоя алады.
Оқушылар бір бірінің артына тұрады. Ең соңғы тұрған оқушыдан бастап алдындағы оқушының арқасына берілген суретті қолдарымен салады. Ең бірінші тұрған оқушы қандай сурет екенін айту керек.
Оқушылар сұрақ белгісінің орнына дұрыс жауабын табу керек
Оқушылар дәптерлеріне есептеп, болғандары тақтадан келіп дұрыс жауабын көрсетеді.
Оқушылар дәптеріне есептеп болғандары шығарылу жолын тақтада түсіндіреді.
|
Бағалау парағына толтырып отырады
Бірін-бірі өзара тексеру
Тамаша!
Өте жақсы!
Өте жақсы!
|
Оқулық, оқу құралдары, таратпа материалдар
Сурет салынған парақтар
Интерактивті тақта, слайд
Интерактивті тақта, слайд
Интерактивті тақта, слайд
|
3 мин
|
3. Қорытынды
Ой толғаныс сатысы
Кері байланыс
Мақсаты:
Кері байланыс жасай отырып, білімін анықтау.
өзін-өзі бағалауға дағдыландыру
|
Кері байланыс құру.
Кері байланыс парағын таратып беру, кері байланыс және тілектерін жинап алу.
Үйге тапсырма беру.
№494, 499 (3,4)
Оқушыларды бағалау
|
Кері байланыс парағын толтырады
Күнделікке бағаларын қойғызады
|
Тамаша!
|
Кері байланыс, қалам
|
(Интерактивті тақтада қабілеті төмен оқушымен жұмыс)
а(в- 2) а с2(х+4) ?
1) ————— = —— 3) ———— = ————
5(в- 2) ? с(х - 4) (х - 4)
5а (в -с) ? 10ав(а - в) 5(а - в)
2) ———— = —— 4) ————— = ————
15а (в- с) 3 14ав(а +в) ?
2. Мына берілген тапсырма бойынша бүтін өрнекті бір бағанға, бөлшек өрнекті бір бағанға жазып көрсет. (алгебралық диктант).
3. Бүтін өрнектерді түрлендіру туралы ойларыңды қорытындылап мына тапсырманы орындаңдар.
=
= =
Бағалау парағы
№
|
Оқушы аты-жөні
|
Үй жұмысы
|
Постермен жұмыс
|
Есеп шығару
Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмалар
|
Ауызша
Сұрақтарға жауап беруі
|
Топ басшысының бағалауы
|
Өзін-өзі бағалауы
|
Қорытынды баға
|
Алгебралық диктант
|
Бүтін өрнектерді түрлендіру
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
№
|
Оқушы аты-жөні
|
Үй жұмысы
|
Постермен жұмыс
|
Есеп шығару
Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмалар
|
Ауызша
Сұрақтарға жауап беруі
|
Топ басшысының бағалауы
|
Өзін-өзі бағалауы
|
Қорытынды баға
|
Алгебралық диктант
|
Мини-тест
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
№
|
Оқушы аты-жөні
|
Үй жұмысы
|
Постермен жұмыс
|
Есеп шығару
Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмалар
|
Ауызша
Сұрақтарға жауап беруі
|
Топ басшысының бағалауы
|
Өзін-өзі бағалауы
|
Қорытынды баға
|
Алгебралық диктант
|
Мини-тест
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |