Сабақтың тақырыбы Қиық пирамида Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата17.02.2023
өлшемі85,12 Kb.
#169190
түріСабақ
Байланысты:
4.10.22 геометрия
11 қазақ тілі

Пәні:Геометрия



Бөлім: Көпжақ

Мектеп: Қ. Сыпатаев атындағы №7 ІТ мектеп-лицейі

Күні: 4.10.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Кидирбаева А.С

Сынып: 11 «ә,в»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Қиық пирамида

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.1.5-қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;



Сабақтың мақсаты

қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу

Бағалау критерилерий

қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алады

ОДД

Білу, Түсіну

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы
5 минут

Ұйымдастыру сәті Ұйымдастыру сәті
Оқушыларға пирамида жазбалары беріледі. Тиісті өлшеулерді жүргізе отырып, толық бетінің ауданын табу керек. Оқушылар өздері толық бетінің ауданын табу формуласын қорытып шығарады.Тірек сөздер: үшбұрыштың ауданы; Герон формуласы; дұрыс көпбұрыш аудандарын табу формулалары. Пирамиданың толық бетінің ауданын табу үшін, оның табанының ауданына бүйір бетінің ауданын қосамыз.




Өздік жұмыс
1 тапсырма.Пирамиданың табаны – тең бүйірлі үшбұрыш, оның табаны 12 см-ге , ал бүйір қабырғасы 10 см-ге тең. Бүйір жақтарының табанымен жасайтын екі жақты бұрыштары өзара тең, олар 450-тан. Пирамиданың биіктігін табыңдар.


Дескриптор: Оқушы

  • Пифагор теоремасы арқылы биіктігін табады;

  • Пирамиданың табанының ауданын табады;

  • Пирамиданың биіктігін табады;





Психологиялықахуал.





Негізгі бөлім

35 мин


Егер табан қабырғасы а, ал қабырғаларының саны п болса, онда пирамиданың бүйір беті мынадай болады. мұндағы р-периметр, l – апофема. Дұрыс пирамиданың бүйір беті табанының периметрінің жартысы мен апофемасының көбейтіндісіне тең. Толық бетінің ауданы оның барлық жақтарының аудандарының қосындысына тең.
1-топ (Жеңіл деңгей)
Пирамиданың табаны – қабырғалары 13, 14, 15 болатын үшбұрыш. Табан жазықтығы мен әрбір бүйір жағы жазықтығының арасындағы бұрыш 300-қа тең. Мүмкін төрт жағдайды қарастырып, оның әрқайсысы үшін пирамиданың биіктігін табыңыз.
Дескрипторлар: Оқушылар

  • Есептің шарты бойынша сызбаны салады -1

  • Пирамида биіктігінің табанын анықтайды -1

  • Аралық есептеулерге қажет болатын формулаларды біледі– 1

  • Барлық жағдайларды қарастырады -1

  • Әрбір жағдай үшін пирамиданың биіктігін есептейді -1 (+3)

Жауаптары:

2 тапсырма. Пирамиданың табаны – тік төртбұрыш, оның қабырғалары 6 см және 8 см. Оның әрбір бүйір қыры 13 см-ге тең. Пирамиданың биіктігін есептеп шығарыңдар.
3 тапсырма.Пирамиданың табаны – параллелограмм, оның қабырғалары 3 см және 7 см, ал диагональдарының бірі 6 см. Пирамиданың биіктігі диагональдарының қиылысу нүктесінен өтеді, ол 4 см-ге тең. Пирамиданың бүйір қырларын табыңдар.

2-топ (Орта деңгей)


Пирамиданың табаны ромб, ал пирамиданың биіктігі табанының центрі арқылы өтеді және -ке тең. Егер табанының центрінен бүйір қырларына дейінгі қашықтықтар 2 және болса, пирамида табанының қабырғасын табыңыз.
Дескрипторлар: Оқушылар

  • Есептің шарты бойынша сызбаны салады -1

  • Ромбтың қабырғасын табу әдісін анықтайды -1

  • Аралық есептеулерге қажет болатын формулаларды біледі – 1

  • Ромб диагональдарының жартысын есептейді – 1

  • Пирамида табанының қабырғасын есептейді - 1

Жауабы:





Үлестірмеліқағаздар


Үлестірмеліқағаздар



Соңы
5 минут

3-топ (Жоғары деңгей)
Дұрыс үшбұрышты пирамиданың биіктігі , ал бүйір қырына жүргізілген бүйір жағының биіктігі -ке тең. Пирамиданың бүйір қырын табыңыз.
Дескрипторлар: Оқушы

  • Есептің шарты бойынша сызбаны салады -1

  • Дұрыс пирамиданың қасиеттерін біледі және қолданады – 1

  • Бүйір қырын табудың әдісін анықтайды – 1

  • Аралық есептеулерді дұрыс орындайды – 1

  • Пирамиданың бүйір қырының ұзындығын табады -1.

Жауабы: 3.
Үйге тапсырма: №2.9

Оқушылардан бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бүгінгі сабақ барысында оқу мақсаттарына қаншалықты жеткендіктеріне баға беруді сұрау.

  • Бүгінгі сабақта ... түсіндім.

  • Енді мен ... орындай аламын.

  • Сабақта ... қызықты болды.

Алған білімім ... қажет

«СМС»

Кері байланыс парағы.



Тексерілді: ДОІЖО Майра Сүлеймен

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет