Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары Мектептің әдістемелік тақырыбы



Дата24.04.2017
өлшемі65,32 Kb.
#15158
түріСабақ
Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы: «Білім мамұнын жаңарту жағдайында білім сапасын арттыру құралы ретінде оқушы тұлғасының функционалды сауаттылығын қалыптастыру».

Әдістемелік бірлестіктің тақырыбы: «Қазақ тілі мен әдебиет сабақтарында қатысымдық , ақпараттық және проблемалардың шешімін табу құзыреттіліктерін қалыптастыруға қол жеткізудің басты тетігі – оқушының функционалдық сауаттылығын қалыптастыру»

Мұғалімнің әдістемелік тақырыбы: «Оқушының бойына әлеуметтік орын табуға бейімделуіне, алған білімін практиакалық жағдайда тиімді пайдалана алатындай негізгі құзыреттіліктерді дамыту

Күні: 11 сынып

Мұғалім: Мурзагалиева А.Б.

Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның табиғи қорлары

Мақсаты:

Міндеттері:




Тілдік құрылымдар негізінде оқушылардың Қазақстанның табиғи қорлары жайлы ақпараттық ұғымын қалыптастыру.

1.Лексикалық тақырып аясында түйіндеме үлгісімен таныстыру.

2.Оқушылардың тілдесім барысында сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

3.Қазақ тіліндегі мәтін арқылы патриоттыққа, отансүйгіштікке, туған жерін мақтан тұтуға тәрбиелеу.



Сілтеме:

Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы

Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер)

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): табиғи қорлар жайлы , табиғи қорлардың түрлері туралы ақпарат береді, оны өзгелерге таныстыра алады.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): өз сөзімен табиғи қорлар туралы,

оның қандай түрлері бар екендігі туралы сипаттайды.

Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып аясында сыныптастарымен табиғат қорлары жайлы тілдеседі, сөйлеу үлгілері арқылы өз пікіррін дәлелдей алады.



Негізгі түсініктер:

Табиғи қорлар, отын-энергетикалық,өндірілетін, қуат, беткі, тапшы

Сабақта қолданылатын материалдар:

Ноутбук, слайдтар, бағалау парақтары, «Қазақстандық қорлар» деректі фильмі

Оқыту әдістері:

Түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сұрақ-жауап, сөздікпен жұмыс,

«ПОПС формуласы » технологиялық әдісі, СКТ технологиясы, ғаламтор желісіне шығу



Дереккөздері:

дидактикалық материалдар, сөздік.


Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:





Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. Кезекшінің мәліметі

Кезекші мәлімет береді.

Өткен сабақты тексеру

(5 мин)

  1. Алдыңғы сабақта өткен тақырып бойынша презентация жасап, қорғау

  2. Сатылай кешенді талдау бойынша фонологиялық талдау жасатады.

Презентация арқылы жауабын қорғайды. Аймақты сөзінене фонологиялық талдау жасайды.

Қызығушылықты ояту (2 мин)

«Миға шабуыл» стратегия бойынша «Қазақстан туралы мәліметтер» туралы сұрақтар қояды.

Табиғи ресурс сөзіне ассоциограмма жасайды.

Оқушылар жауап береді

Ассоциация құрайды.



ІІ. Мағынаны тану

20 мин


  1. (Мәтіналды жұмыс.)

  2. Сөздік жұмысы

А) Мұғалім ноутбуктан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен, терминдермен таныстырады. Оларды оқиды, сөздіктеріне жазғызады.

Ә) Сөздік картасы бойынша жаңа сөзге антоним- не синоним табу- сөзтіркес құрастыру-сөйлем құрастыру.



2. Мәтінмен жұмыс

Мәтінді үш топқа бөліп әр топ өз бөлігін аударады

1А) Айтылым.Оқылым. Мәтінмен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін

Оқушыларға мәтінді оқытады, негізгі ұғымдарды тапқызып, жаңалық болған ақпаратты дәптерлеріне жазғызады


  1. Мәтінсоңды жұмыс.

Айтылым. Жазылым.

А) Мәтіннен негізгі ойды тауып, дәптеріне жазғызу.

Ә) Берілген сөйлемдерді мәтіннің қай бөлігімен байланысы бар.
1. Оңтүстік Казақстанда өте ірі төменгі Ілі қоңыр көмір кені мен бірнеше ұсақ газ және көмір кендері бар.

2.Бүгінгі Қазақстандағы кен металлургия жүйесіне келсек, ол екі ірі саладан тұрады:

қара металлургия және түсті металлургия.

3.Қалалар мен өндірістік орталықтарындағы атмосфераны таза ұстауда, жасыл өсімдіктер маңызды роль атқарады.

4. Ноутбуктан бейнеролик көрсетіп, мазмұнына байланысты сұрақтар қою


Оқылым._Жаңа_сөздерді_тыңдайды,_қайталайды._Айтылым._Жазылым'>Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа сөздерді тыңдайды,

қайталайды. Айтылым. ЖазылымСөздерді дұрыс айту арқылы сөздік картасымен жұмыс жасайды.



Жазылым. Айтылым.

Оқылым. Мәтінді оқып, аударады.
Тыңдалым. Оқылым.

Айтылым. Мәтінді оқиды, негізгі ұғымдарды

табады, жаңалық болған ақпаратты дәптерлеріне жазады.


Оқылым.

Жазылым. Сөйлемдер мәтіннің қай бөлігіне байланысы бар екендігін анықтап, дәптерлеріне көшіріп жазады.

ІІІ. Ойтолғаныс

(5 мин)

6. Ойсергек.

1. «Қазақстанның табиғи қорлары» тақырыбында мұғалім ойтолғаныс кезеңінде оқушылардың тақырып бойынша алған білімін анықтау мақсатында «Болжау» стратегиясын қолданып «Қазақстанның болашақта табиғи қорлары біте ме?» деген тақырыпта пікірталас ұйымдастырады.

2. Ноутбуктан бейнеролик көрсетіп,

сұрақтарға жауап беру.

3.Кроссенс – технологиясы бойынша сөйлемдерді құрастыру



Айтылым.

Берілген сұраққа жауап тауып, өз пікірін дәлелдейді.


Айтылым.

Өз ойларын айтуға тырысады



IV. Бекіту

(3 мин)

ПОПС формуласы бойынша ғаламторға шығып, сабақта алған білімдерін пайдалана отырып, өз пікірін айтып, дәлелдетеді.



ПОПС формула арқылы өз ойларын дәлелдейді.

Менің ойымша ...

Себебі ...

Мысалы ...

Сондықтан ...


V. Бағалау (2 мин)


Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың

өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.



Бағалау парағы бойынша өздерін бағалайды

VI. Үйге тапсырма


Оқулықтағы 91- бет (диалог) ,

1,2 – тапсырмалар (тест )






VII. Рефлексия

(1 мин)


Мұғалім әр топқа сабақ кезендері жазылған А4 парағын таратады.

Оқушылар өзіне ұнаған суреттің тұсына желім қағаздарды жапсырады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет