Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы, № 32 жалпы білім беретін орта мектебі Рахимбердина Қымбат Бисенғалиевна - қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Пәні Мұғалімі
Қазақ әдебиеті
Рахимбердина Қымбат Бисенғалиевна
Тақырыбы:
Т.Ахтанов «Шырағың сөнбесін» романы
Мақсаты
Жазушының өмірі, шығармашылығы туралы мәлімет беру, «Шырағың сөнбесін» романынан берілген үзіндінің мазмұнын, тақырыбы мен идеясын ашу, романның қазақ әдебиеті тарихында алатын орнын анықтау
Күтілетін нәтиже
Ахтановтың өмірі, шығармашылығы туралы біледі
«Шырағың сөнбесін» романынан берілген үзіндінің мазмұнын біледі, тақырыбы мен идеясын түсінеді
Романдағы кейіпкерлер бейнесіне талдау жасайды
Кейіпкер рөліне ену арқылы оның ішкі ойын сезінеді
Әдебиет теориясы арқылы жазушының тіл шеберлігіне талдау жасайды
Өзіндік ой қорытады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті, әдіс -тәсілдер
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
/3 мин/
Үй тапсырмасын сұрау
Психологиялық дайындық «Жақсы тілек тілеймін!» тренингі
Топ басшысын сайлайды, бағалау парақтарын үлестіреді.Топ ережесін құрады.Оқушылар үш топқа бөлініп отырады.
Оқушылар бір- біріне жақсы сөздер айтады.
Бағалау критерийлері мен парағы
Шатастырылған баулар С.Мәуленов өлеңдері
«Шырағың сөнбесін» үзінді оқу
Оқушылар С.Мәуленов өлеңдерінен үзінділері мен атаулары орындары ауыстырылып орналастырылған тапсырманы сәйкестендіреді.
«Сұрақ- жауап» әдісі арқылы ашық сұрақтар: 1.«Шөңге»,»Қаратау», «Торғай қақпасы» өлеңдерінің мазмұны қандай?
2.Қазақ әдебиетіндегі 2- дүниежүзілік соғыс тақырыбына жазылған шығармаларды ата ?
-Ғ.Мүсірепов «Қазақ солдаты» романы
-Т.Ахтанов ««Шырағың сөнбесін» романы
-Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала»
- Ә.Нұршайықов «Ақиқат пен аңыз» романы.
-Ә.Шәріпов «Партизан қызы» .
Көркем шығармаға арқау болатын негізгі тақырыптарды атайық: Әйел теңсіздігі тақырыбы, махаббат тақырыбы,саяси әлеуметтік, екіншідүниежүзілік соғыс ,туған жер т.б.
Формативті бағалау
Қосымша №1
Аудиожазба тыңдату.
Тұсау кесер
АКТ: ҰОС бастауы туралы деректі фильмнен үзінді көрсетеді.