Бөлім:
|
6.3 Энергия және қозғалыс
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Әлімжанова А.Т. Алиева М.А.
|
Күн:
|
12.04.2024
|
Сыныбы : 6 е
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Тақырыбы:
|
Электр энергиясын алудың баламалы көздері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
6.5.1.5 энергияны алудың баламалы көздерін ұсыну
|
Сабақтың мақсаты:
|
баламалы энергия көздерімен танысу;
баламалы энергия көздерінің модельін ұсыну;
энергияны үнемдеудің маңызын түсіндіру;
|
Бағалау критерийлері:
|
баламалы энергия көздерімен танысады;
баламалы энергия көздерінінің модельін ұсынады;
энергияны үнемдеудің тиімділігін түсіндіреді;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу ;
Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды, ар ұят, адамгершілік қасиетті қалыптастыру ;
Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі:
« Саусақ-алақан » ойыны бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатылады
«Батарейка» арқылы топқа бірігуге нұсқау беріледі.
Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағы таратылады.
|
Оқушылар шеңберге тұрып « Саусақ-алақан » ойыны арқылы бір біріне алақан жылуын беріп, сыныпта жағымды ахуал орнатады .
«Батарейка» арқылы топтарға бірігеді.
|
|
Батарейка суреті
|
7 мин
|
ІІ Үй тапсырмасы
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардың белсенділіктерін арттыру және тақырып бойынша білімдерін бағалау
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы мағынаны ашуды ұсынады.
|
Оқушылар «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Сұрақтарға жауап береді.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
«Миға шабуыл» тәсілі сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.
|
Дескриптор:
энергия көздерін анықтайды;
бәр айда тұтынған электр энергиясын есептейді;
Жалпы балл-2
|
Карточкаға жазылған тапсырмалар
|
3 мин
|
ІІІ Білімді толықтыру үшін
« Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көру ұсынылады.
|
Оқушылар экраннан бейнеролик көріп тақырыппен танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.
|
Кері байланыс:
Мадақтау арқылы бағаланады.
|
Оқулық
Жаратылыстану
|
Сабақтың ортасы
15 мин
2 мин
|
Топтық жұмыс.
STEAM технологиясы модельдеу.
1-топ «Жел энергиясы»
2-топ «Күн энергиясы»
3-топ «Су энергиясы» туралы қосымша ақпаратты оқып, модельін құрастыруды ұсынылады.
Сергіту жаттығуы
|
1- тапсырма
Оқушылар берілген тақырыптар бойынша қосымша берілген материялдан ақпаратты оқып танысады, ұжымда талдайды , нұсқаулық бойынша топтық жұмыс жасайды.
1-топ «Жел энергиясы»
2-топ «Күн энергиясы»
3-топ «Су энергиясы»
туралы ақпаратты оқып, модель құрастырып қорғайды
Оқушылар орындарынан тұрып, сергіту жаттығуын жасайды.
|
Әр топ бір-бірін бағалайды.
|