Бекітемін Қазақстанның Оқу ағарту министрлігі



бет1/3
Дата16.09.2024
өлшемі180,86 Kb.
#204376
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады


Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

География

Бөлім:

Бөлім 1. Географиялық зерттеу әдістері 1.1 Зерттеу және зерттеушілер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

.09.2024

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

8. 1. 1. 3 далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

Сабақтың мақсаты

  1. Далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады

  2. Географиялық зерттеу әдістерімен тәжірибе жұмыс жасау;

  3. ЕББҚ: Географиялық зерттеу әдістерін зерделейді; кл балаға байланысты өзгертсеңіз болады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің іс – әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин




(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушыларды назарын сабаққа аудару
Тренинг
«Миллионер» ойыны
Learning Apps платформасы арқылы
Әр үй тапсырмасы
Оқушылар өткен тақырып бойынша алған білімдерін ойында тексеріп ұпай жинайды.

  • Картография зерттейді?

  • Геоглобалистика зерттейді?

  • Рекреациялық география зерттейді?

  • Геоэкология зерттейді?

  • Биогеография зерттейді?

  • Геоморфология зерттейді?

  • Физикалық география зерттейді?

  • Климатология зерттейді?




Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;

Оқушылар сыныптастарымен бірге миллионер кімге бұйырады ойынын ойнайды. Бұл тапсырма арқылы ОҚУШЫЛАР БӘСЕКЕГЕ төзімді болады.





Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды
1-10 балл аралығында


Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне топтасып жұмыс жасау арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.


Дескриптор:
Жалпы – 2 балл:
Терминдерді анықтайды;

https://learningapps.org/watch?v=p6rjc1xa524




Сабақтың ортасы


3 мин

5 мин

5 мин


Мағынаны тану
Суреттер арқылы жаңа тақырып мағынасын ашады




  1. Тапсырма

Жұптық жұмыс
«Картография» әдісі
Оқушылар картографиялық талдау арқылы тапсырмалар орындайды

  1. Астана қаласының координатасын анықтаңыз;

  2. Картаның масштабы арқылы екі нүктенің арақашықтығын анықтаңыз?

А пункті Алматы
Б пункті Астана

  1. Зd – maps.kz сайты арқылы кез келген жерге вертуалды саяхат жасаймыз


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс
ВЕНН «Салыстыру» әдісі
Бұл тапсырма арқылы туған еліне деген Патриоттық сезімі артады
Салыстырмалы – географиялық әдіс арқылы елдерді салыстырады
Жер аумағы?
Халық саны?
Қалалар саны?
Валютасы?

KZ




UZ











Оқушылар бір – бірімен ақылдасып. Пікірталасып сурет арқылы сабақтың тақырыбын анықтап және сабаққа мақсат қояды.


Оқушылар картографиялық талдау жұмыстарын атқарады;


Оқушылар
Тапсырмаға сәйкес сұрақтарға жауап береді.


Дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:
Жалпы – 4 балл:
Координата анықтайды;
Арақашықтықты анықтайды;
Вертуалды саяхат жасайды;


Дескриптор:
Жалпы -4 балл:
Жер аумағы бойынша салыстырады;
Халық саны бойынша салыстырады;
Қалалар саны бойынша салыстырады;
Валютасын атайды;

(Қазіргі жағдайда) ДК экраны



https://3d-maps.kz/ru



https://openai.com/chatgpt/

Сабақтың соңы
3 мин





Рефлексия
«Нысана» әдісі

8 – 10 балл бәрін түсіндім
6 – 7 балл алдағы сабақта тағы тоқталғым келеді
.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа padlet тақтасы арқылы қорытынды жасайды;



Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»,
«Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



ТЕСТ

  1. Географияның зерттеу нысаны?

А) Географиялық қабық В) Адам С) Экономика Д)Мемлекеттер Е)Ғарыш

  1. Географиялық қабықтың адам игерген бөлігі?

А) Географиялық қабық В) Географиялық орта С)Техносфера Д)Мемлекеттер Е)Ғарыш

  1. Географиялық орта элементтерінің кеңістіктегі орны мен олардың арақатынасы туралы ғылым?

А) Физика В)Биология С)Химия Д)География Е)Астрономия

  1. Географиялық қабықтағы жалпы заңдылықтары мен оның жекелеген бөліктерін зерттейтін ғылым?

А) Физикалық – географиялық В)Қоғамдық – географиялық С)Табиғи – қоғамдық Д)Картография Е)Астрономия

  1. Географиялық ортада қоғамның аумақтық ұйымдасуын зерттейтін ғылым салалары құрайды. Бұл ғылым салалары демография, әлеуметтану, саясаттану және т.б. қоғамдық ғылымдармен тығыз байланысты болады? А) Физикалық – географиялық В)Қоғамдық – географиялық С)Табиғи – қоғамдық Д)Картография Е)Астрономия

  2. Табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыстарды зерттейтін ғылым салалары құрайтын ғылым?

А) Физикалық – географиялық В)Қоғамдық – географиялық С)Табиғи – қоғамдық Д)Картография Е)Астрономия

  1. Сипаты бойынша техникалық ғылым саласы болғанмен, географияның зерттеу нысандарының кеңістіктік моделін жасауына байланысты география ғылымымен қатар, тығыз дамып байланысқан ғылым? А) Физикалық – географиялық В)Қоғамдық – географиялық С)Табиғи – қоғамдық Д)Картография Е)Астрономия

  2. Географиялық қабықтың құрылысы мен даму заңдылықтарын зерттейді?



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет