- №51 М.Қаратаев атындағы орта мектебі.
- Блум таксономиясының
- Мақсаттық жүйесі.
- К... төмен болу себептері.
- Мектептегі білім беру бала шығармашылығын дамытуға бағытталмауы.
- Мұғалімдердің немесе мектептің шығармашылық ойлауды
- дамытуға арналған бағдарламаларының болмауы.
- Шығармашылықпен ойлау.
- Таңдау жасай білу
- Өзін-өзі тәрбиелеу н/е дамыту
- Өз пікірін ашық айта білу және қорғау.
- Базистік жоспардың ықпалынан шыға алмау.
- Министерства бекіткен жалпы білім стандартын
- орындай алмай қаламын ба деген қорқыныш.
- Қосымша білім беру формальді сипат алады.
- Өзіне сенімділік,
- Өз орнын тану,
- Идеалар мен образдар табуға
- қызығу.
- Өзін-өзі дамыту
- Өзіндік ізденіс,
- Ортаны (табиғат)шығармашылық
- көзқараспен тану т.б.
- Мұғалім алдына осындай
- мақсаттар қоя білгенде ғана,
- Өзінің кәсби шеберлігін,
- өзін-өзі дамыта алады.
- Бала шығармашылығын дамытуда
- қолдау мен үйлесімділікке жету үшін
- мұғалімнің қарым-қатынас түрі.
- Мадақтау- баланың өзіндік іс әрекеті мен ойлары қоршаған
- ортаға зиян келтірмейтін жағдайдайдың бәрінде.
- Кедергі жасамау – баланың бір нәрсені жасаймын,
- істеймін деген өзіндік әрекетіне.
- Сыйлау – оқушының көзқарасы “ақымақтық” н/е
- “дұрыс емес”болса да, оны өзінің “дұрыс”
- жауабымен басып тастамау.
- Ұсыну- сабақ барысында оқушыларға еркін тақырып,сурет,
- қимыл-қозғалысты ,шығармашылыққа мүмкіндік беретін
- Бала шығармашылығын бағаламаушылық- бала ісінің
- кейбір моменттерін талқылау,басқа балалармен салыстырмау, өткен ісімен
- салыстыру.
- Баланың ісіндегі кемшіліктерді,қалыптан тыс сөздері мен қимылдарын,
- образдарын – күлкі қылмау,сынамау- бұл
- оны ренжітіп, қателесуден қорқытып,алдағы тәжірибеге тырысқан
- ынта әрекетін,өзіндік ізденісін басып тастауы мүмкін.
- Оқушыға өзінің бағдарламасын,ойын,идеясын т.б - Таңбау
- Балалармен бірге- ойнау,жасау. Оқушы ретінде.
- Чувства меры- әртүрлі қызықты тапсырмалар беру. Оның ішінде
- психофизикалық сергітулер, ерекше гимнастикалар,жануарлар қимылын
- имитациялау т.б. Бұл арқылы біржақтылықтан, шаршау мен артық күш
- түсіруден құтылуға болады.
- Преймущественно положительный
- эмоциональный тон- өзінде және балада- бодрость,
- еркін бағытталу, өз күшіне сенім,мүмкіндік.
- Сабақтың үш жақты міндеттері:
| - Бм: … , … арқылы … білім негіздерін қалыптастыру
- Тм: … , … арқылы … тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру
- Дм: … , … арқылы … ой-өрісін, қабілеттерін, жеке қасиеттерін дамыту
| - Блум таксономиясының мақсаттық
- жүйелеріне түсіндірме.
| | | | - Өтілген материалды есте сақтау,ұғу:
- нақты ұғым,фактілерден
- теорияға дейін.
| - Терминдерді,нақты фактілерді,әдіс-тәсілдерді, негізгі түсініктерді,ережелер мен қағидаларды біледі.
| | | | | - Түсіндірудің бір формасынан екінші формасына өтуге үйретеді. Сөздік –математикалық.
- Мазмұндама жазу (қысқаша)
- Алдағы құбылысты,
- оқиғаны болжау.
- Нәтижені болжау.
| - Фактіні,ережелер мен қағидаларды түсінеді. материалды схема,
- диаграмма,графика т.б арқылы түсіндіре
- білу.
| | | | | - Өтілген материалды жаңа жағдайда,жаңа ситуацияда қолдана білу. Мұнда оқушы қолдану ереже,
- шарттарын,әдіс-тәсілдерін, түсінігін,заңдылығынқағидаларын,теорияларын білуі қажет.
| - Оқушы жаңа жағдайда,ситуацияда заңдылықтарды,теорияларды қолдану тәжірибесінен өтеді.
- Дұрыс қолданудың әдісін,жолдарын көрсетеді.
| | | | | - Берілген материалды түсінікті ете білу.Бүтінді бөлшектерге жіктеу,арасындағы байланыстарды анықтау.Бүтіннің құрылу заңдылығын біледі. Оқушының
- түсіну мен қолдануға қарағанда жоғары интеллектуалдығын туғызады.
| - Ашылмаған,айтылма-ған көзқарасты табу. Логикалық қателік-
- терді талдау. Фактілердің,оқиғалар-дың нәтижелерінің ерекшеліктерін көрсетеді,табады.Мәліметтің құндылығын,
- маңыздылығын анықтайды.
| | | | | - Элементтерді құрай отырып,бүтінді табады. Мұнда жаңа өнім әрекет жоспары,мәліметті ретке келтірген схемат.б болуы мүмкін. Мұнда жаңа схема құрылым жасаудағы жаңашылдық шығармашылық әрекет.
| - Қысқа,толық емес ээсе,шығарма жаза отырып,тәжірибенің жобасын,жоспарын ұсынады.Проблема
- ның шешу жоларын құру үшін әртүрлі саладағы білімін пайдаланады.
| | | | | - Өтілген материалдың
- маңыздылығын,құндылығын таба білу. Оқушының талқысы нақты критерилерге негізделуі керек. Критерилерді оқушының өзі немесе мұғалім береді.
| - Материалдың логикалық жүйесін жазбаша түрде бағалайды.сынайды. Берілген әрекеттердің маңыздылығын
- анықтайды,бағалайды.
- (оқушының ішкі көзқарастары)
| - Мәліметтер жиынтығы.
- 1.Сипатталатын ұғымдар
- 2. Түсіндіретін заңдар
- 3. Негіздейтін ережелер.
- Икемдік дағдылар
- 1.Ақыл ой
- 2.Оқу.
- 3.Арнайы
- Шығармашылық белгілер.
- Түрлендіру
- Құрастыру
- Болжам жасау.
- Дүние-таным,мінез-құлық.
- 1.Нақты баға
- 2.Мәнді ой
- 3.Берік сенім
- 4.Оң көзқарас.
- Қызғушылық деңгейі,мақсат,икем-дағды және білім сапасы
- арасындағы байланыс.
| - Танымдық
- әрекеттің
- деңгейі.
| | - Білім
- (умение)
- Иерархия
- сы
| | - Игеру
- деңгейі.
- (усвоение)
| - Обобщение
- И
- Системази
- ция
| | - Шығармашылық
- Әрекетті
- Қажет ету
| | | | | | | | - Эвристика
- лық
- белсенділік
| | | | | - Репродуктивті (өзгеріс
- жағдайында)
| | | | | | - Стандартты
- жағдайда
- репродуктивті.
| - Воспройзво
- дящая
- активность
| |
Достарыңызбен бөлісу: |