Бөлім: Шамалар арасындағы тәуелділіктер Педагогтің аты-жөні



Дата23.04.2024
өлшемі1,49 Mb.
#201238
түріСабақ


Бөлім:

Шамалар арасындағы тәуелділіктер

Педагогтің аты-жөні:

Талипова А.Н

Күні:

16.04.2024ж.

Сыныбы:6 «б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.5.2.10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:
-шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығаруды үйренеді;
-шынайы құбылыстардың графиктердің көмегімен шамалардың арасындағы тәуелділіктерді табады және зерттейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
4 мин

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Топтарға бөлу, топ ережесін еске түсіру
2.Психологиялық жағымды ахуал тудыру
3. Сабақтың мақсатымен таныстыру

Оқу құралдарын дайындайды.


1 топ Кесте
2 топ График




Оқулық, жұмыс дәптері, қалам
Слайд



Үй жұмысы
3 мин

1) P=4a a – тәуелді айнымалы шама (жалған)
2) C=2πr C - тәуелді айнымалы шама (ақиқат)
3) V= a3 a - тәуелсіз айнымалы шама (ақиқат)
4) d= 2r r - тәуелді айнымалы шама (жалған)

Интерактивті тақтадағы берілген дұрыс жауап арқылы тексеріп шығады.



1-2 дұрыс -1балл
3-4 дұрыс 2 балл

Жұмыс дәптері
Слайд

12 мин

«Ширату жаттығулары » арқылы өткен тақырыпты қайталау. Топтарға график сызылған парақ пен сұрақтар таратылады.
«Кесте» тобы
Берілген график ауа температурасының бір тәуліктегі өзгерісін көрсетеді.

График бойынша бос орындарды толтыр:
1) Уақыт – ... шама, ал ауа температурасы – ... шама.
2) Сағат ..., ... және ... ауа температурасы 0°C болды.
3) Сағат ... ең төменгі температура ... °C көрсетті.
4) Сағат 6-дан 16-ға дейін ауа температурасы ....
5) Сағат ... ең жоғарғы температура ... °C көрсетті.
«График» тобы
Балықшы үйінен шығып, көлге барып балық аулаған. Сонан соң үйіне қайтып келген. 8-суретте балықшының қозғалыс графигі көрсетілген.
8-сурет.
График бойынша мына сұрақтарға жауап беріңіздер:

  1. Үйінен көлге дейінгі қашықтық қандай?

  2. Балықшы көлге дейін неше сағат жүрген және кері қайтқанда неше сағат жүрген?

  3. Балықшы көл жағасында қанша сағат болған?

  4. Үйінен шыққаннан соң 1 сағаттан кейін балықшы үйден қандай қашықтықта болған?

  5. Үйден шыққаннан кейін неше сағаттан соң балықшы 14 км қашықтықта болған?




Берілген графикті қолданып сұрақтарға жауап береді
№1. График бойынша бос орындарды толтыр:
1) Уақыт – .тәуелсіз.. шама, ал ауа температурасы – .тәуелді.. шама.
2) Сағат ..2., .11.. және .22.. ауа температурасы 0°C болды.
3) Сағат .5-30.. ең төменгі температура .-4,5.. °C көрсетті.
4) Сағат 6-дан 16-ға дейін ауа температурасы .жоғарылады...
5) Сағат .15-30.. ең жоғарғы температура 6,5 °C көрсетті.
№2. График бойынша сұрақтарға жауап беру
1)Үйінен көлге дейінгі қашықтық 20 км
2)Балықшы көлге дейін 2 сағат жүрген және кері қайтқанда 3 сағат жүрген
3)Балықшы көл жағасында 1 сағат болған
4)Үйінен шыққаннан соң 1 сағаттан кейін балықшы үйден 10 км қашықтықта болған
5)Үйден шыққаннан кейін 1,5 сағаттан соң балықшы 14 км қашықтықта болған

Топтар бір-бірін бағалайды

График сызылған суреттер

Дәптер

Слайд


Сабақтың ортасы
12 мин

«Өзіңді сына» әдісін пайдаланып әрбір оқушы жеке есеп шығару
Интерактивті тақтада график және тест беріледі.
1. График бойынша ең жоғары температураны анықта.

a) 2°C
b) 8°C
c) 9°C
d) 12°C
e) 14°C
2. Графикте екі дененің қозғалысы көрсетілген. Бірінші және екінші денелер жылдамдығының қосындысын тап.

a) 10 м/с
b) 30 м/с
c) 20 м/с
d) 40 м/с
e) 50 м/с
3. График бойынша температура 0°C болған уақытты анықта.

a) сағат 4-те, 7-де және 22.00-де
b) сағат 2-де, 4-те және 8-де
c) сағат 2-де, 7-де және 21.00-де
d) сағат 3-те, 7-де және 21.00-де
e) сағат 3-те, 9-да және 21.00-де

Берілген есеп шартын оқып , графикке қарап 1 сұрақ құрастыру

Графикті қолданып тест сұрақтарына жауап беру


Жауаптары



  1. С

  2. В

  3. Е



Өзін- өзі бағалау

Смайлик арқылы



Оқулық

Жұмыс дәптері

Слайд

Смайлик


8 мин

« Сағат дос» әдісі арқылы жұппен тапсырма орындау
1 жұп Суретте жаяу адамның (АВ) және велосипедшінің (СД) қозғалыстарының графиктері көрсетілген.
1)Жаяу адам қанша уақыт жолда болған?Велосипедші ше?12 және 3
2)Жаяу адам қандай жылдамдықпен жүрген? Велосипедші ше? 5 және 20
2 жұп

Суретте катердің А айлағынан В айлағына барып қайту графигі кескінделген.


1)А және В айлақтарының арақашықтығы неше километр? 90
2) Катерлер неше сағат тоқтап тұрды? 2


3 жұп


суретте А және В пунктінен шыққан жолаушының қозғалыс графигі кескінделген.
1)Жолаушы неше рет аялдама жасаған? 2
2) Жолаушы 4 сағ та неше км жол жүрді?270

4 жұп


Графиктен жеңіл мәшиненің жылдамдығын тап


А қаласынан арақашықтығы 240 км В қаласына бір уақыт- та жүк мәшинесі мен жеңіл мәшине шыққан. суретте жүк мәшинесінің, жеңіл мәшиненің қозғалыс графиктері берілген .
1)Графиктен жеңіл мәшиненің жылдамдығын тап 80
2)Графиктен жүк мәшинесінің жыл- дамдығын табыңдар 60
5 жұп Суретте жаяу адамның (АВ) және велосипедшінің (СД) қозғалыстарының графиктері көрсетілген.
1)Жаяу адам қанша уақыт жолда болған?Велосипедші ше?12 және 3
2)Жаяу адам қандай жылдамдықпен жүрген? Велосипедші ше? 5 және 20



Жарайсың сөзімен ынталандыру





карточкалар

,Сабақтың соңы
Үй жұмысы
Ой толғаныс.
Кері байланыс
6 мин.

Үйге тапсырма:
Берілген график бойынша сұрақ құрастырыңыз.



Стикерлер тарату

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Берілген стикерлерге өз ойын жазады



1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

Стикер
Жұмыс дәптері


Слайд


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет