Педагогтің Аты,Тегі, Әкесінің аты(бар болған жағдайда)
|
|
Пән/Сынып:
|
10 сынып, ЖМБ Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Бөлім:
|
10.2А Тригонометриялық теңдеулер
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты
|
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
-Қарапайым тригонометриялық теңдеулер анықтамасын білу -Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу түбірлерін табу формулаларын біледі есеп шығаруда қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.
|
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең
дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Қарапайым тригонометриялық теңдеулер тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын тексеру.
|
Амандасады.
Үй тапсырмасын айтады.
2.Қайталау Теңдіктің дұрыстығын анықтаңдар :
|
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім
ауызша мақтау сөздермен бағалауы
|
Оқулық
|
10 мин
|
Негізгі бөлім
|
3. Жаңа тақырып. Оқулықпен жұмыс
Анықтама:sinх = а; cosх =а; tg х = а; ctgх =атүрінде берілген теңдеулерді қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп атайды.
1) sinх=а теңдеуі Онда х1 = arcsin a + 2 , n Z x2 = - arcsin a + 2 , n Z. Осы шешімдерді бір формуламен беруге болады:
(1)
Дербес жағдайдағы шешімдері:
|
|
|
х = + 2 n,
|
х = - + 2 n,
|
х = n,
|
3) сosх=а теңдеуі Онда х1 = + 2 , n Z x2 = + 2 , n Z.
Осы шешімдерді бір формуламен беруге болады
Дербес жағдайдағы шешімдері:
= 1
|
= -1
|
= 0
|
х = 2 n,
|
х = + 2 n,
|
х = + n,
|
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
Сұрақтарға жауап береді.
2) Мысалдар қарастыру
a/ 2sin sin
x=(-1)narcsin +πn, x= +πn,
Жауабы: x= +πn,
ә / 2sin sin
2x-1=(-1)narcsin 2x= 1+(-1)narcsin
2x= 1+(-1)n x= +(-1)n
Жауабы: x= +(-1)n
3 2
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Оқулық
|
25 мин
|
Бекіту тапсырма лары
|
Тапсырма. №1.
а ) Жауабы:
ә)
Жауабы:
|
Есептер шығарады
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
Жеке оқушымен жұмыс/карточка/
Оқулықтан №19.4.
|
Дескриптор:
-теңдеу шешу формуласын пайдаланады;
-шешімін жазады;
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
|
Жұптық
жұмыс
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
слайд
|
|
Топтық
жұмыс
|
|
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықтан №19.1-№19.3.
|
Тапсырмаларды орындайды.
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады.
Кері байланыс:
– Нені білдім, нені үйрендім.........................
– Нені толық түсінбедім.........................
– Немен жұмысты жалғастыру қажет .............
– Сабақта ............................ қиын болды
– Келесі сабақта маған .................. назар аударуым керек.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №19.5
|
Кері байланыс
|
|