Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/22
Дата01.04.2024
өлшемі4,41 Mb.
#200407
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
Байланысты:
7алгебра 3 меруерт-2024.docx-1
жанбо, реферат Байсембеков Ислам, еенрчрчрч, еенрчрчрч, 8 nedelja

Сабақ жоспары №1


Бекітемін:

Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты:

Отеулина Динара Сержакиповна

Пән/Сынып: 7 «А», 7 «Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

08.01.24

Сабақтың тақырыбы:

Екі өрнектің квадраттарының айырмасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаттары:

-екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын білу
-екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есеп шығаруда қолдану

Құндылықтарды дарыту

«Ар-ұят» құндылығына:
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына, сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту.

Сабақ барысы:

Уақыты
Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут
Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы.
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану.
Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақтар.

  1. Бас жиынтық деген не?

  2. Кездейсоқ таңдама деген не?

  3. Таңдама көлемі деген не?

  4. Мода, медиана деген нені білдіреді?




Амандасады, сабаққа
дайындалады.

Сұрақтарға жауап береді






Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Бағалау парақтары





10 мин
Жаңа сабақ

Жаңа сабақ.
a – b айырмасын a + b қосындысына көбейт:
(a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2
немесе
a2 – b2 = (a – b)(a + b).
a2 – b2 = (a – b)(a + b) теңдігі екі өрнектің квадраттары айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең» деп оқылады.
1-мысал. Көбейтуді орында:
a) (5 – 3b)(5 + 3b) = 52 – (3b)2 = 25 – 9b2.
b) (7 + 4c)(7 – 4c) = 72 – (4c)2 = 49 – 16c2.
2-мысал. Көбейткіштерге жікте:
a) 81 – n2 = 92 – n2 = (9 – n)(9 + n).
b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 – (4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m + 4xy2 ).
3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0.
ШешуіАлдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте:
x2 – 100 = x2 – 102 = (x – 10)(x + 10).
Кейін (x – 10)(x + 10) = 0 теңдеуін шеш. Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 = 0 немесе x + 10 = 0, осыдан
x = 10 немесе x = –10.
Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10.
Жауабы: –10 және 10.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.


Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Бағалау парақтары



15
минут

Бекіту тапсырмасы



Тапсырма 1.
Егер және белгілі болса, өрнегінің мәнін табыңыздар.


Тапсырма 2.
Көпмүше түрінде жазыңыздар:
;


Тапсырма 3



Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Кестені дескрипторға сәйкес толтырады.
Оқулықтан есептерді шығарады.

Дескриптор:
-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады
-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады
-Дәлелдеуді жүргізе алады.


ҚБ:«Бас бармақ»
әдісі

Презентация

Интернет ресурстары


Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық
Презентация

10 мин
Оқулықпен жұмыс



Тапсырманы орындайды




Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Бағалау парақтары





5 минут

Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;
- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия:

Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?










Үйге тапсырма.№31.4



Тақырыпты меңгергенін анықтау

Кері байланыс

Кітап
Дәптер


Бағалау парақтары


Сабақ жоспары №2


Бекітемін:

Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты:

Отеулина Динара Сержакиповна

Пән/Сынып: 7 «А», 7 «Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

10.01.24

Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Екі өрнектің квадраттарының айырмасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаттары:

-екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын білу
-екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есеп шығаруда қолдану

Сабақ барысы:

Уақыты
Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут
Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы.
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану.
Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақтар.
Тең өрнектерді сәйкестендіріңіз.





Амандасады, сабаққа
дайындалады.
Сұрақтарға жауап береді




Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.


Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Бағалау парақтары



10 мин
Жаңа сабақты бекіту

a – b айырмасын a + b қосындысына көбейт:
(a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2
немесе
a2 – b2 = (a – b)(a + b).
a2 – b2 = (a – b)(a + b) теңдігі екі өрнектің квадраттары айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең» деп оқылады.
1-мысал. Көбейтуді орында:
a) (5 – 3b)(5 + 3b) = 52 – (3b)2 = 25 – 9b2.
b) (7 + 4c)(7 – 4c) = 72 – (4c)2 = 49 – 16c2.

2-мысал. Көбейткіштерге жікте:


a) 81 – n2 = 92 – n2 = (9 – n)(9 + n).
b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 – (4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m + 4xy2 ).

3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0.





Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0.
Шешуі. Алдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте:
x2 – 100 = x2 – 102 = (x – 10)(x + 10).
Кейін (x – 10)(x + 10) = 0 теңдеуін шеш. Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 = 0 немесе x + 10 = 0, осыдан x = 10 немесе x = –10.
Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10.
Жауабы: –10 және 10.



«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.





15
минут

Бекіту тапсырмасы



Тапсырмалар.
1.Тиімді тәсілмен есептеңіздер










2. Теңдеулерді шешіңіздер






3. Көбейтінді түрінде жазыңыздар.



Тиімді тәсілмен шығарыңдар:







Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Кестені дескрипторға сәйкес толтырады.


Оқулықтан есептерді шығарады.

Дескриптор:
-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады
-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады
-Дәлелдеуді жүргізе алады.


ҚБ:«Бас бармақ»
әдісі

Презентация Слайд

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.


Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық
Презентация

10 мин
Оқулықпен жұмыс






Тапсырманы орындайды

Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау

Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақтары



5 минут



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет