Әдістемелік жинақтар



Дата26.08.2017
өлшемі56,72 Kb.
#28802
ӘДІСТЕМЕЛІК ЖИНАҚТАР

Шалабаева Алмагүл Утешқызы



Тақырыбы:

Өзен және көл. 4 сынып

Мақсаты:

1. Қазақстанның өзендері мен көлдері жайында оқушыларға бастапқы түсінік беру.

2. Өзендер мен көлдерді тиімді пайдалану, сақтау жөнінде пікір, сенім қалыптастыру.

3. Суды қорғау,халықтық, салт- дәстүрге негізделген экологиялық тәрбие беру.


Күтілетін нәтиже:

Қазақстандағы өзен және көлдер туралы, табиғи судың таралуы жайында түсінік алады. Топ мүшелерінің пікірлерімен ортақ тұжырым жасауға делелдер келтіріп, талқылауға үйренеді.

Керекті жабдықтар:

АКТ, оқулық, ресурстар, маркер, презентация, флипчарт, карта.

Сабақтың әдісі:

Топпен жұмыс, Венн диограммасы ассоциация.

Сабақтаың барысы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе

І. Ұйымдастыру.

1. Сәлемдесу, түгендеу, оқушыларды топқа бөлу. А тобы



В тобы

С тобы

Д тобы

2. Ауа- райын бақылау.



Стикерге жазылған су аттары арқылы оқушылар топқа бөлінеді.

Ауа – райын шартты белгі арқылы көрсетеді.



І айналым

Қызығушылығын ояту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Әр топқа тапсырма беріледі.

А тобы:Табиғаттағы су айналымы

В тобы: Жер асты сулары қалай пайда болды.

С тобы: Минералды сулар қалай пайда болады? Неліктен шипалы су деп аталады.

Д тобы:Маңғыстаудағы құдықтар. Топтастыру.

Әр топ өз жауаптарын топқа талқылап 1 оқушы шығып қорғайды.

Әр топ өз ойларын айтады.

Бозашы Тұщыбек

Сауысқан Түйе су

Маңғыстау құдықтары

Сам құмы Төңірек шың

Бостан суы Басқұдық


ІІ айналым Мағынаны тану

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Мәтінді өз бетінше ұғыну

2. «Ойлаудың алты қалпағы» әдісімен мәтін мазмұны бойынша топтарға тапсырма беру.

Ақ қалпақ – мазмұнын айту.
Қызыл қалпақ – картамен жұмыс.
Сары қалпақ – мәтін мазмұны бойынша жоспар құру.

Қара қалпақ – Менің мәтінге қосарым.

Көк қалпақ

Мәтін мазмұнын толықтыру, қорытындылау.


Мәтін мазмұнын өз бетінше ұғынады.


Ақ қалпақ: Мәтін мазмұны бойынша 1 оқушы шығып әңгімелейді.

Қызыл қалпақ: Мәтінде кездескен өзендерді картадан көрсетеді.

Сары қалпақ: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрастырады.

а) Тұщы судың бірі – өзен.

ә) Өзеннің пайдасы.

б) Көлдің тіршілік үшін маңызы.

в) Көлдердің тұщы немесе тұзды болуы.

Қара қалпақ: Судың зияны туралы пікірлерін айтады.

Көк қалпақ – Мәтін мазмұны бойынша оқушы түсінігін толықтырады, қорытады.



ІІІ айналым

Ой қозғау

Фишбоун Балық қаңқасын толтыру. Судың қасиеті
Суды ластаушы заттар.

Суды қорғау жолдары.


Адам өмірі мен табиғаттағы өзеннің маңыздылығы

Судың қасиеті: Еріткіш, ащы, тұщы, мөлдір, түссіз, сұйық

Суды ластаушы заттар: Теміржол бекеттерінің, завод, автокөліктердің, тамақ қалдықтары, мұнай, өнеркәсіп

Суды қорғау: Қоқыстар тастамау, ысырапсыз жұмасамау, күл төкпеу, өлекселер тастамау, тамақ қалдығын тастамау



ІV айналым Ой толғау

А тобы: Сәйкестендіру.

Каспий Қызылорда

Арал Алматы

Балқаш Өскемен

Зайсан Ақтау

В тобы: Су туралы мақал- мәтелдер.

С тобы: Тыйым сөздер.

Д тобы: Венн диограммасы өзен мен көлді салыстыру.


Теңіздердің қай облыста екенін табады
Мақал- мәтелдер жазады

Су туралы тыйым сөздер жазады.

Оқушылар өзен мен көлді салыстырып, ортақ қасиетін және айырмашылығын жазады.


Кері байланыс.

Рефлексия. 1.Не білуші едік? 2.Не білдік?

3.Не білгім келеді?



Әр топқа қолпаштау көрсету

Үйге тапсырма

«Су – тіршілік көзі» тақырыбына шағын шығарма жазу.

Критерий арқылы топ мүшелерін бағалау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет