Құрастырғандар: №16 ЖББОМ-нің химия пәнінің мұғалімі: Шоқыбаева А. Д.
САБАҚ:
|
МЕКТЕП: №16/№15
|
КҮНІ:
|
МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Шокыбаева А.Д
|
СЫНЫП: 8
|
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:
|
ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:
|
Сабақтың тақырыбы: Оксидтер. Оксидтер жіктелуі,аталуы мен алыну жолдары.
|
САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ :
|
Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алыну жолдары, жай және күрделі заттармен әрекеттесуі жайында түсінік алады.
|
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ:
|
Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):
А оқушылар үшін: оксидтерді жіктеп, атап, алыну жолдарының, жай және күрделі заттармен әрекеттесу теңдеулерін жаза біледі. Типтік Есептер шығара және құрастыра алады
В оқушылар үшін: оксидтердің анықтамасын айта отырып, оксидтерді атайды және жіктейді, алыну жолдарының химиялық реакция теңдеуін жазады. Типтік Есептер шығара алады
С оқушылар үшін: Оксидтердің анықтамасын айта отырып, аталуы мен жіктелуін айта біледі. Химиялық реакция теңдеулерін жаза біледі.
|
-
|
Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек):
А оқушы оксидтерді тарихи және халықаралық атау бойынша атай білу, жіктей білужәне химиялық реакция теңдеуін жазып, оксидтер қосылыстарына есептер шығара білу керек.
В оқушы химиялылық реакция теңдеуін жазып, оксидтердің қосылыстарын атап,жіктей біледі.
|
-
|
Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)): Оксидтердің маңызы мен тұрмыста қолданылуын, олардың пайдасы мен зиянын білу керек.
|
-
|
ТІЛДІК МАҚСАТ
|
Оқушылар оксидтердің анықтамасын , физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттамасын, жіктелуін айта білу керек. Химиялық терминдермен жұмыс жасайды.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (Оқушылар осы сөздермен не істей алады. Оксидтерді халықаралық жүйемен атаудың екі тәсәлін біледі.
Жану, тотығу реакциясын біледі.
Химиялық терминдердің мағынасын біледі.
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):
|
Талқылауға арналған тармақтар:халықаралық және тарихи атау
|
|
Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба? Оксид атау керек
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: реакция теңдеулері
|
|
АЛДЫҢҒЫ ОҚУ
|
Өткен білімді еске түсіру және байланыстыру оттек тақырыбын білу керек. Реакция теңдеулері реакция типтері
|
ЖОСПАР
|
ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/45 м.)
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)
|
РЕСУРСТАР
|
«Қызығушылықты ояту»
5 минут
|
Балалардың белсенді әрекеті (жеке, жұпта, топта)
Химиялық ыдыстар суреттері арқылы (стакан, мензурка , сынауық, құты)
Топ мүшелерін сайлау.
Психологиялық ахуал «сын есім стратегиясы»
Сілті – Салтанат
Активті -Ақмарал
|
Суреттер мен қималар, бейджиктер
|
«Мағынаны тану»
Білу
15 минут
|
Балалардың белсенді әрекеті (жеке, жұпта, топта)
«Джиксо» стратегиясы арқылы мәтінмен жұмыс жасау. Жұпта , топта талқылау.
|
Оқулық,
|
Түсіну
|
Постер жасап, талдау.
|
постер, маркерлер
|
(Ой толғаныс)
Талдау, қолдану
15 минут
|
Балалардың белсенді әрекеті/ кері байланыстар (жеке, жұпта, топта) әр топ оқушылары өзара тексеру жұмыстарын жасайды (дәптер алмасу, т.б)
І топ-«Кір қыстырғыш» стратегиясы
1.Төменде келтірілген заттардың ішінен оксидтердің формуласын тауып оны екі түрлі әдіспен ата және алыну реакция теңдеуін жаз: H2SO4 , NaCI, CuO, Na2O, Cu2O, NaOH, ҒeS, SO2, SO3, H2SO3, CO2, ҒeCl2
2. Жоғарыда берілген оксидтердің массалық үлестерін табыңдар.
3. Мына оксидтердің CuO, Na2O, Cu2O, SO2, SO3, CO2
күрделі заттармен әрекетеу реакция теңдеуін жаз.
ІІ топ-« Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы
«Алтын кілт» «Оксид» деген сейфтің шифрін табу. Мына берілген қосылыстардың ішінен оксидтердің формуласын тауып, сейфтің шифрін табамыз
1.CO2 2. NaOH 3. НNO3 4. CaO 5. SO2 6. MgO 7. H3RO4 8. Ca (OH) 9. N2O5 10. PH3 1. P2O5 12. ZnSO4
Сейфтің шифрі: 1,4,5,6,9,11
№2. Массасы 64 г SO2 зат мөлшерін есептеңіз
№3.5 моль CO2 массасын есептеңіз
ІІІ топ-«Салфетка» стратегиясы
1.Қандай қосылыста валенттігі дұрыс жазылмаған:
I II II II II III I II IV II II II VII II
Ag2O, FeO, Fe2O3, N2O, SO2, CaO, Mn2O7.
2.Мына реакция теңдеулерін жазып, оксидтерді атаңыз.
S + O2 = C + O2 = P + O2 = Al + O2 =
3. 4 моль KMnO4 берілсе, қанша грамм оттек түзіледі? Есептеңіз.
|
Есептер мен тапсырмалар .
бағалау парағы
|
Қосымша ақпарат
Жинақтау
3 минут
|
Қосымша Оксидтердің алыну жолын тәжірибе арқылы жасай алады.
( Фосфор, көмірдің , темірдің жануы) бейне жазба
|
Сайт материалдары, электронды оқулықтар, бейнежазбалар
|
Бағалау
3 минут
|
Көмірқышқыл газының жылыну әсері және климаттық өзгеруге әсері (презентация жасау үйге беріледі)
|
сілтеме
|
Оқушылардың сабақ бойынша тапсырмаларды бағалауы
4 минут
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Оксидтердің анықтамасын білуі
|
Оксидтердің
аталуы мен жіктелуін білуі
|
Оксидтердің алыну жолдарын химиялық реакция теңдеуі арқылы жаза білуі
|
Оксидтердің қасиеттері ажырата білуі
|
Есептер шығаруы
|
Қорытынды
(баллдарды
ұпайға айналдыру)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Рефлексия
«Бес сұрақ» стратегиясы
5 минут
? - ?- ?- ?- ?
|
Оксидтердің қайда кең қолданылады?
Тұрмыста қолданылатын оксидтердің қандай түрлері білесің?
Тұрмыста қолданылатын оксидтердің формуласын жаз және ата?
Тұрмыста қолданылатын оксидтердің қандай қасиеттерін білесің?
Оксидтердің пайдасы мен зияны?
|
Қорытынды бағамдау ( әр мұғалім сабақ соңында төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, өзіндік талдау жасай алады)
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|