Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім:
|
Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»әңгімесі
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Уралбаева Айлана
|
Сынып: 5
|
5 Т4
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі
|
оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
|
Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалау.
Б/С3Кейіпкердің өзіндік құндылығы тұрғысынан талдай отырып,эссе жазады.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:Шығармадағы автор бейнесін анықтай отырып,кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру.
Көпшілігі:Шығарма кейіпкеріне мінездеме бере отырып,автор бейнесіне ашу, бағалау.
Кейбірі: Шығармадағы автор бейнесін сыни тұрғыдан талдай отырып, кейіпкерлерді шынайы өмірден дәлелдер арқылы салыстыру.
|
Жетістік критерийі
|
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалайды.
Кейіпкердің өзіндік құндылығы тұрғысынан талдай отырып,эссе жазады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Еңбек ерлікке жеткізер, ерлік елдікке жеткізер. Еңбек етпей елге өкпелеме, егін екпей жерге өкпелеме
|
Құндылықтар
|
Өмір бойы білім алу: адами құндылықтарды бағалай білу
Ынтымақтастық: бір-бір қолдау, түсіну
|
АКТ дағдысын қолдану
|
Презентация
|
Өмірмен байланыс
|
Еңбек туралы мақал-мәтел қанатты сөздерді күнделікті өмірде қолданады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих, география
|
Алдыңғы білім
|
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» Сейітқұл ел -қамқоршысы
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Психологиялық ахуал:
Жылы-жылы жүзбенен
Маңдайыңнан сипайын
Жылы-жылы жүзбенен
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бер қысайын
Амандасып өзіңмен
Құшақтасып алайын
Дәндерді таңдату арқылы топқа бөлу.
Миға шабуыл
Не себепті бұл дәндер арқылы топқа бөліндік деп ойлайсыздар?
Анаграмма
Балмұздақ таяқшасы
1. Қыпшақ Сейітқұл қандай ой толғандырды?
2. Қабырғалы бойына келген кездегі ішкі ойы?
3. Сейітқұл егінге суды қалай тартты?
4. Не себепті жарлы жақыбайлар келе бастады?
5. Егіншіліктен басқа тағы қандай кәсіппен айналысты?
6. Қыпшақ Сейітқұл ел алдында қандай құрметке ие болды?
7.Сейітқұлдың қорған салдырғанынан қандай қасиетін байқауға болады?
Топпен жұмыс
1-топ Сейітқұлдың арманы(Отыз үйлі кедейді байыту,ел қатарына қосу,жайлы қоныс табуды,елінің аман болуын)
2-топ Еңбекқор Сейітқұл(Қолына кетпен алып,халқына да кетпен ұстатып ,Қабырғаның бойына егін егеді,судан арық қазып шығарады,артығын сатып,малға айырбастайды,жарлы жақыбайлар келе бастайды)
3-топ Сейітқұл жұрт ағасы(адал бейнет,табан ет,маңдай терімен елін байытты,шымнан биік қорған салдырды,Бұқара,Қоқанға мал айдатты,жәрмеңке базар болғызды,егін мен саудамен айланысты)
Дескриптор:
1.Сейітқұлдың арманын анықтай алады
2. Кейіпкердің еңбекқорлығын аша алады
3. Сейітқұлдың жұрт ағасы екенін дәлелдей алады
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек»
Мақалдың жалғасын тауып,суреттермен сәйкестендіру.
1.Еңбек ерлікке жеткізер, …( ерлік елдікке жеткізер )
2.Еңбек етпей елге өкпелеме, … ( егін екпей жерге өкпелеме )
3.Еңбек етсең емерсің, … ( ерінбесең жеңерсің )
4.Еңбек адамның … ( екінші анасы )
5.Еңбек – ата, … ( жер – ана)
6.Еңбекке жастан, … ( өнерге бастан )
|
Достарыңызбен бөлісу: |