Сабақ:
Күні:22.10.2018ж.
Сыныбы 8 «Б»
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алиева А.Қ.
|
Қатысқан оқушылар саны: 10 Қатыспағандар саны: 2
|
|
Жаһандық энергетикалық дағдарыс
Ш. Айтматов «Кассандра таңбасы»
|
Оқу мақсаттары
|
Т1. Болжау
|
Сабақтың
мақсаты
|
8.1.1.1. Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау
|
Күтілетін нәтиже
|
Тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжайды, тақырыппен жұмыс жасайды.
|
Жоспар
|
Уақыт
|
Жоспарланған жұмыс түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Қызығушылықты ояту:
Сыныпты қалыпқа келтіру.
|
|
Сабақтың ортасы
30 – 35 минут
|
Мағынаны ажырату
Ой қозғау:
Күштер энергиясыз әрекет ете алмайды. Итеру немесе тарту кезінде болсын күш энергия арқылы әрекет етеді. Энергиясыз Әлем еш қозғалыссыз, суық, қараңғы, бос болар еді.
Білу (Оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін біледі).
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Мақсатқа сәйкес бірігіп сабақтың бағалау критерийін құрастыру.
Айтылым алды тапсырма
Парақтың бір бетіне ғалымдардың суретін, артқы бетіне олар туралы мәліметті шығарып, қабырғаларға ілу. Суреттеріне қарап, тақырыпқа қандай байланысы бар екенін болжап айтады.
Кімнің кім екенін білесің бе?
Түсіну.
ФРАНКЛИН (1706-170) Американың негізін қалаушылардың бірі Бенжамин Франклин танымал саясаткер және дипломат болуымен қатар, белгілі ғалым болды. Ол дауыл кезінде батпырауық ұшыру арқылы найзағайдың электр электр тогының түрі екенін тапты және найзағай өткізгішті жасады. Ол электр тогының оң және теріс зарядтарына анықтама берген алғашқы адам болды.
НЬЮТОН (1642-1727) ағылшын физигі және математигі адамзат тарихындағы ұлы ғалымдардың бірі болып табылады. Ол жөнінде ақыл-ойымен адамзат тегінен асып түсті деп айтылады. Алайды оның басқаларға ұқсамайтын діни пайымдаулары болды және ол алхимияға сенді. Ол әлемдегі барлық денелерге тән өзара әрекет – гравитациялық әрекет жайлы еңбегімен әйгілі болуымен қатар, жарықтың көптеген қасиеттерін ашып, зерттеген.
ВОЛЬТА (1745-1827). Итальяндық ғалым Александро Вольтаның төрт жасқа дейін тілі шықпаған. Кейіннен ол мектепте парталастарын қуып жетеді. Ерітіндідегі екі металл арасынан электр тогы жүретінін тапқан ол – алғашқы батареяны жасап шығады. Оның атағы жер жарып, Напалеон алдында тәжірибелер көрсетті. Электр күшінің бірлігі оның есімімен аталды.
Қолдану.
Айтылым тапсырмасы. Берілген тақырып бойынша жұптасып диалог құрыңыздар. Тақырып бойынша мейлінше болжамдар жасаңыздар.
І жұп. Энергия түрлері
ІІ жұп. Энергияның бір түрден екінші түрге айналуы
ІІІ жұп. Энергия қалай жұмыс істейді?
IVжұп. Энергияны қалай өлшейді?
V жұп. Энергия қайдан келеді?
Айтылымнан кейінгі тапсырма
Жұптар өз айтқандарын қабырғада берілген мәліметтермен салыстырады
Жеке жұмыс.
О йтолғау.
Тарихта атың қалардай ғалым болу үшін қандай жаңалық ашқанды қалар едің? Энергетика тақырыбында әлі ашылмаған қандай жұмбақ дүние бар деп ойлайсың?
Бағалау критерийі
|
Тапсырма
№
|
Дескриптор
|
Білім алушы
|
Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау
|
1
|
суреттегі ғалымдардың тақырыппен қандай байланысы бар екенін болжап айтады
|
2
|
Жұптасып тақырып бойынша болжам жасай отырып, диалог құрады
|
Өздерінің айтқандарын берілген мәліметтермен салыстырып, баға береді
|
3
|
Ойтолғау жазады
|
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
|
|
Қосымша мағлұматтар
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
А, А + жазушыға еліктеп көркем сөйлей алады, нақты дәлелдер келтіріп жазады.
|
Жетістік критерийлері арқылы;
|
Құндылықтарды дарыту
Ынтымақтастық
Құрмет
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі.
АКТ қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдаринтербелсенді тақта арқылы көрсетіледі.
Тәрбиелік мәні: әр нәрсенің қадірін білуге, төзімділікке, сабырлылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)
1:Оқушылардың қызығушылығын оята білдім
2:Жан-жақты ізденістеріне бағыт-бағдар бердім
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|