Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Дата28.01.2020
өлшемі90,35 Kb.
#56666
түріСабақ
Байланысты:
1-лекция

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: № 1

Ғ.Мұратбаев атындағы Жетісай гуманитарлық-техникалық колледжі

Пәні: Компьютерлік графика

Күні: 28.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Асилмаметова Р.Д

Тобы: ТБ 18-9/1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Бағдарламалық қамтамасыздандыру мен өміршеңдік циклдің конструкциялау технологиясының базалық ұғымы.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылардың білім қоры жүйесімен, эксперттік жүйелермен, жасанды зият жүйесімен, шешім қабылдау жүйесімен таныстыру, сараптама жүйелері туралы түсінік қалыптастыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • білім қоры жүйесін, эксперттік жүйелерін, жасанды зият жүйесін, жасанды зияттың қолданылу аумағы туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • эксперттік жүйеде қолданылатын ақпараттық технологияның негізгі құрамын, шешім қабылдауды қолдайтын жүйеге мысалдар келтіреді.

Кейбір оқушылар:

  • эксперттік жүйені көрсетуге арналған программалау тілдерін және әртүрлі білім жүйелерінің арасындағы айырмашылықты таба алу



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Жасанды зият, сараптама жүйелері туралы түсінік қалыптастырады.



Негізгі сөздер мен тіркестер:

Зият, эксперттік жүйе, интеллект, сараптама

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Білім қоры дегеніміз не?

2.Жасанды зият дегеніміз не?

3.Қандай есептер жасанды зияттың көмегімен шешіледі?

4.Сараптама жүйесінің қолданудың маңызы неде?

5.Табиғи зият дегеніміз не?



Талқылауға арналған тармақтар:

1.Жасанды зияттың табиғи зияттан айырмашылығы неде?

2.Жасанды зият жүйесінің қолдану саласын болжаңдар

3.Сараптама жүйесіне мысал келтіріңдер?

4.Мәліметтер қоры білім қорынан несімен ерекшеленді?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Зият-интеллект,-intelligence

Алдыңғы тақырып

Ақпаратты іздеу және іріктеу

Жоспар


Жоспарлаған

уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар

Басталуы


5 мин

5 минут

«Қаламсап» әдісі






Шаттық шеңберін құру

«Қаламсап» әдісі

АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.

Жаңа тақырыпты қорытындылау.

Ұйымдастыру.

Санау арқылы 2 топқа бірігу.



Өткенді қайталау үшін «Қаламсап» әдісі арқылы қорытындылаймын

1.Ақпаратты қалай іздейміз?

2.Ақпаратты іздеу үшін қандай амалдарды орындауға болады?

3.Ақпаратты іздеудің түрлерін атаңдар?

4.Метадеректер бойынша іздеуді қалай түсінесіңдер?

5.ГАЖ-ға мысал келтіріңдер

6.Сендер әдетте қандай іздеу жүйесін қолданасыңдар?

7.Іздеу үдерісі барысында әрқашан өздеріңді қызықтыратын ақпаратты алып жүрсіңдер ма?

8.Қалай ойлайсыңдар, іздеу жүйелерінің құрылымы қандай?

9.Дискідегі керекті файлдарыңды қалай іздестіретіндеріңді айтып беріңдер

10.Сұранысты өңдеу программасының сілтемелер тізімін шығаратын принципі бар ма?

Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы


15 минут

Практикалық жұмыс


10 минут

Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

Кәсіптік мектептер  мен лицейлерде негізгі білім  базасында орта білім берумен  бірге белгілі бір кәсіп саласы бойынша жұмысшы қызметкерлерін дайындайды. Оқу мерзімі кәсіптік мектептерде 2-3 жыл, ал кәсіптік лицейлерде  3 жыл, кейбір күрделі технологиялар мен құрылғыларды үйрену 4 жыл мерзімді қажет етеді. Бастауыш кәсіптік білім беру қайсыбір кәсіпті саласы бойынша орта білім негізінде қысқартылған уақыт мерзімде жұмыс істей алады.

Кәсіптік лицей  – кәсіби білім беру жүйесіндегі  болашақ білікті жұмысшыларды дайындайтын, оқытатын және тәрбиелейтін оқу орны.

Оның мақсаты  – азаматты жұмысшы мамандығына  дайындауда өз қабілеті мен қызығушылығына, мүмкіндігіне қарай білім беру, оларды қайта даярлау және кәсіптік біліктілігін көтеру.

Білім беру ақпараты – белгілі бір кәсіп саласы не мамандық бойынша оқушыларға ғылыми-техникалық білім, практикалық дағды беріп, кәсіптік шеберлікке баулу. Кәсіптік әлеуметтік ортаның ережелері мен нормаларын орындауға үйрету. Педагогикалық коммуникация тәсілдері арқылы оқушылырға кәсіптік білім беру мен тәрбиелеуде құрал-жабдықтар арқылы оқытудың әдістерін қолдану қажет.

Кәсіптік мектептерде  кәсіби білім беру дегеніміз – инженер-педагогтық ұжым мен оқушылардың бірлескен іс-әрекеті олардың теориялық білім негіздерін, практикалық қабілеттері мен кәсіби дағдыларын қалыптастыру. Сонымен қатар, белгілі бір кәсіп саласы талап етіп отырған біліктіліктер деңгейін қалыптастыру. 

1.3 Өндірістік оқыту әдістері 

Өндірістік  оқыту барысында ғылыми теорияны практикалық тәжірибе негізі арқылы оқытушылар оқушылардың біліктілігін арттыруға жол ашады. Теория мен  практика бірлігінде тәжірибиешінің айқындаушы рөлі бар. Өндірістік оқыту шеберлері  мен оқушылар арасында білім, білік және дағдыларын іске асыруда бірлескен қимыл-әрекет, практикалық қызмет аясында кәсіби шеберлікке баулу процесі қалыптасады. Ол өндіріс орындарында немесе оқу шеберханаларында жүргізіледі.

Өндірістік оқыту – оқу шеберханасындағы кәсіпорынның өндірістік цехында оқыту, қызмет көрсету аясындағы еңбек, өндірістік практика, жұмыс орны, диплом алдындағы практика.

Өндірістік  оқытудың мынадай формалары бар:



  • оқу шеберханаларында оқыту (оқу-өндірістік цех,  оқу шаруашылығы т.б);

  • өндірісте оқыту;

Оқу шеберханасында  - өндірістік сабақ, ал кәсіпорында  – өндірістік оқыту жүзеге асырылады.

Оқу шеберханаларындағы процесс 2 кезеңге бөлінеді:



  • операциялық;

  • кешенді жұмыстарды атқару.

Өндірістік  оқытуды шартты мына 3 түрге бөлеміз:

  • алғашқы белгілі бір жұмысты атқаруда икемділікті қалыптастыратын сабақ;

  • алғашқы икемділікті жетілдіріп, дағды әрекеттерін қалыптастырушы сабақ;

  • кешенді жұмыстарды атқаруда икемділікпен дағдыларды жетілдіре отырып, белгілі бір машық түрін орнықтыратын сабақ.

Өндірістік  оқыту (практикалық) сабақтарын оқу  шеберханаларында цехтарда өткізудің  мынандай түрлері бар:

  • жаңа еңбек тәсілдерін үйрететін сабақ;

  • өткен тәсілдерді бекітуге арналған сабақ.

Мұның өзі:

  • жаттығу сабақтары;

  • оқу-өндірістік бұйымдарды өз бетінше жасау сабағы;

  • аралас сабақтар (комбинированные).

Өнеркәсіп не өндіріс  ұйымдарында өндірістік оқытудың (Н.Е.Эрганов бойынша) мынадай түрлері бар:

  • өндірістік жағдайды білім мен дағдыларды қалыптастыратын, кешенді және күрделі жұмыстар түрін атқару;

  • өндірісте білікті жұмысшылар іс-әрекетті оқушылардың бақылауын ұйымдастыратын оқыту түрі;

  • сол жұмысты практикант-студенттің атқаруы;

  • нақты кәсіп бойынша штаттық жұмыс орнында өндірістік практика өткізу;

  • бақылау-тексеру және біліктілік сынақтарын жүргізетін оқыту түрі;

  • топ саяхат ұйымдастыру (экскурсия).



Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Компьютер, оқулық



Сабақты қорытындылау

5 мин


Сабақты қорытындылау мақсатында «Екі бөлімді күнделік» әдісі арқылы дәптерлеріне орындауға беремін

Негізгі мәлімет

сұрақтар












Аяқталуы
5 минут



Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.


Үйге тапсырма: §3

Бағалау.


«+,-,қызықты» әдісі арқылы

кері байланыс алу.



Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік


Үлестірме қағаздар


Қосымша ақпарат: Арман-пв баспасы,

авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:


2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет