Тақырыбы
|
Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы
|
Жалпы мақсаты:
|
Паскаль заңын түсіну. Сұйықтармен газдар молекулалары қозғалысының ұқсастығын табу. Салыстыру талдауын жасай білуге үйрену Сипаттамалық ерекшеліктерін табуды үйрену, шыдамдылыққа, өзара әрекеттестікке үйрену
|
Күтілетін нәтижелер
|
1.Қатты денелерде, сұйықтарда және газдарда қысымның берілу табиғатын біледі, практикалық тапсырмаларды орындау барысында пайдаланады;
2.Паскаль заңын тұжырымдай алады және өткен тақырыпқа негізделіп айналадағы құбылыстарды түсіндіре алады;
3.Жалпы сыныппен, жұппен бірлескен жұмысқа үйренеді;
4.Тақырып бойынша зерттеушілік диалог жүргізуді біледі.
|
Сабақ кезеңі (уақыты)
|
Жұмыс түрі
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Блум таксономиясы
|
Пайдаланатын модуль
|
Ұйымдастыру (1 минут)
|
Жалпысыныптық
|
Сыныпта жұмыстық, жағымды ахуал орнатады
|
Сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындалады
|
|
|
Білімді өзектендіру
минут)
(5минут)
(6 минут)
|
жеке жұмыс
|
1.Слайдтағы жауаптардың соңын көрсетеді. Сұрақтың басын тұжырымдап, сұрақ қоюды ұсынады
|
Жауаптың соңы бойынша , сұрақты тұжырымдайды
|
Білу, түсіну, талдау
|
СТО, АКТ
|
жұппен жұмыс
|
2.Суреттер береді, салыстырып өткен тақырыппен байланыстыруды ұсынады
|
Суреттерді салыстырып, қысымның әсер ету ауданына тәуелділігін айтады
|
Білу, түсіну, талдау
|
СТО, диалогтік оқыту
|
топпен жұмыс
|
3.Проект жасауды ұсынады
«Ағаш білеушенің үстелге түсіретін қысымын зерттеу»
|
Проект жасайды:
А) гипотеза ұсынадды
В) жоспар құрады
С) жұмысты орындайды
Д) қорытынды жасайды
|
Білу, түсіну, қолдану, талдау, синтез, бағалау
|
Оқытудың жаңа тәсілдері, көшбасшылыққа үйрету
|
Ой сергіту (1минут)
|
|
1-50 дейін жұп сандарын кезекпен айту
|
|
|
|
Тақырыпты анықтау, мақсат қою
(3 минут)
|
Жалпысыныптық
|
Терминдер көрсетеді: А) қатты денлердегі қысым, формуласы
В) кысымның өлшем бірлігі
С) қысым беттің ауданына тәуелді
Д) сұйықтар мен газдардағы қысым
Е) Паскаль заңы
|
Терминдер бойынша сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды
|
Түсіну, талдау, синтез
|
СТО
|
Дәптермен жұмыс (1минут)
|
Жалпысыныптық
|
|
Дәптерлеріне күнін, сабақ тақырыбын жазады
|
Білу
|
|
Сұйықтармен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын табу (1 минут)
|
Жалпысыныптық
|
Сұрақтар қояды, молекулалар қозғалысындағы ұқсастығын табуға көмектеседі
|
Сұйықтар мен газдардың қасиеттерін атап береді
|
|
|
Кинометафора
(7 минут)
|
Топпен жұмыс (екі топқа бөлек үзінділер)
|
Видеоүзінді көрсетеді, не туралы, не түсінгендерін сұрайды
|
Видеоүзіндіден сұйықтар мен газдардағы қысым қалай берілетінін түсінеді, айтады
|
Түсіну, талдау, қорытындылау
|
СТО, проблемалық оқыту, көшбасшылыққа үйрету
|
Қорытындылау
(5 минут)
|
Жалпысыныптық
|
Қорытынды жасауға көмектеседі
|
Газдар мен сұйықтарға берілген қысым оның әрбір нүктесіне өзгеріссіз беріледі деген қорытынды жасайды
|
Түсіну, талдау, қорытындылау
|
СТО, проблемалық оқыту
|
Дәптермен жұмыс (1минут)
|
Жалпысыныптық
|
Паскаль заңын дәптерлеріне жаздыртады
|
Дәптерлеріне оқулықтағы §44-тен Паскаль заңын тауып алып, оқу, жазып алу
|
Әдебиетпен жұмыс
|
|
Үй жұмысы (1минут)
|
|
Үйге берілген кестені қалай толтыру керектігін түсіндіреді
|
Сұрақтар қояды
|
|
|
Жетістіктер парағын толтыру (3минут)
|
Жеке
|
Мақсаттар жазылған парақтарын таратады, қалай толтыру керектігін түсіндіреді
|
Сабақ мақсаттарына жеткендерін немесе талпынғандарын белгілейді
|
Өз-өздерін бағалау
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Бағалау, рефлексия (3минут)
|
Жеке
|
Өздерін , көршілерін бағалауды ұсынады
|
Өз-өздерін, көршілерін бағалайды
|
|
СТО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Ресурстар
|
Слайдтар, видеоүзінділер, кестелер, суреттер, жетістіктер парақтары
|
Сабақты жоспарлау, бақылау және талдау кестесі
Пәні: физика
Зерттеу тақырыбы: Топтық , жұптық жұмысында шығармашылық сипаттағы тапсырмалар арқылы оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыру
Lessonstudi топ мұғалімдері: Мейрманова Ғ.М. –физика және математика пәні мұғалімі І деңгей
Мухамадиева Р.К.- география пәні мұғалімі сертификатталмаған
Кантарбаева Ж.Қ. –химия және биология пәні мұғалімі І деңгей
Сабақ кезеңдері
|
А оқушы: Мериза
|
В оқушы: Анель
|
С оқушы: Балтабай
|
Ескертулер, сұрақтар, толықтырулар (жетілдіретін тұстар)
|
Күтілетін әрекеттер мен жауаптар
|
Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы
|
Күтілетін әрекеттер мен жауаптар
|
Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы
|
Күтілетін әрекеттер мен жауаптар
|
Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы
|
|
1. ұйымдастыру
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Білімді өзектендіру
(сұрақ құрастыру)
|
Жауаптарды жылдам оқиды, басын табады, сұрақты құрастырады
|
|
Жылдам оқиды, жауап басын табуға ойланады, сұрақ қоюда қиналады
|
|
Жылдам оқиды, жауап басын айталмайды, сұрақ құрастыра алмайды
|
|
|
3.Суретпен жұмыс (жұпта)
|
Белсенді жұмыс істейді, өз ойын айтады, өз жұбына көмектеседі, көшбасшы болады
|
|
Баяу жұмыс істейді, кейде сөйлейді, ой тұжырымдауға көмектеседі
|
|
Өз ойын айтады, сөйлейді, бірақ өз-өзіне сенімді бола алмайды
|
|
|
4. Проект жасау
|
Жоспар бойынша нақты, жылдам жұмыс істейді, қорытынды жасайды, топта көшбасшылық-ты өз қолына алады
|
|
Көшбасшы бола алмайды, өз-өзіне сенімсіз, білгенін айтпайды
|
|
Белсене жұмыс істейді, бірақ әрекетінде нақтылық жоқ
|
|
|
5. Тақырып-ты анықтау, мақсат қою
|
Тақырыпты тез анықтайды, мақсат қоюда белсенділік танытады
|
|
Тақырыпты аша алады, бірақ мақсаттар қоюда қателеседі
|
|
Тақырыпты ашуда қатысады, мақсат қоя алмайды
|
|
|
6. Сұйықтар-мен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын табу
|
Сұйықтар-мен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын тез табады, айтады
|
|
Біледі, бірақ баяу жұмыс істейді
|
|
Ұқсастығын айта алмайды
|
|
|
7. Киномета-фора
|
Топта белсенді жұмыс істейді, ойын айтып отырады, көшбасшы болады, дұрыс түсіндіреді
|
|
Топта белсенді жұмыс істейді, ой қосады, бірақ ортақ шешімін айтуға батылдық көрсетпейді
|
|
Топта белсенді, ой қосып отырады, бірақ жақсы оқитын оқушылар-дың ойымен келісіп отырады
|
|
|
8. Қорытын-дылау
|
Дұрыс, жылдам тұжырымдай-ды
|
|
Түсінеді, бірақ өз ойын айтуға қорқақтайды
|
|
Дұрыс тұжырым-дай алмайды
|
|
|
9. Жетістік-тер парағын толтыру
|
Жылдам ,әділ бағалайды
|
|
Жылдам , сенімсіз толтырады
|
|
Баяу толтырады, көп ойланады
|
|
|
Рефлексия
|
Әділ, нақты бағалайды
|
|
Сенімсіз бағалайды
|
|
Әділ бағалайды
|
|
|
Қорытынды
Ұсыныстар
|
|
|
|
|
|
|
Кестені толтырыңдар:
Заттың күйі
|
Молекулалар қозғалысының белсенділігі
|
Қысымның берілуі (бағыты)
|
Қатты
|
|
|
Сұйық
|
|
|
Газ
|
|
|
Зерттеу проектісі
Тақырыбы: Ағаш білеушенің үстелге түсіретін қысымының тіреу ауданына тәуелділігін зерттеу
Жоспар:
Гипотезаны тұжырымдаңдар:
Неғұрлым............................................................................., соғұрлым................................................................болады.
Есептеу үшін қажетті формуланы табыңдар:
Формула бойынша есептеу үшін қажетті шамалар кестесін құрыңдар:
Гипотезаға сәйкес қорытынды жасаңдар
Сабақ мақсаттары
|
Жеттім
|
Талпындым
|
Қатты денелерде, сұйықтарда және газдарда қысымның берілу табиғатын білу
|
|
|
Практикалық тапсырмаларды орындау барысында пайдалану
|
|
|
Паскаль заңын тұжырымдай алу
|
|
|
Топпен , жұппен бірлескен жұмыс істеу
|
|
|
Тақырып бойынша зерттеушілік диалог жүргізу
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |