Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы



Дата04.08.2017
өлшемі111,53 Kb.
#22665
түріСабақ

Тақырыбы

Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы

Жалпы мақсаты:

Паскаль заңын түсіну. Сұйықтармен газдар молекулалары қозғалысының ұқсастығын табу. Салыстыру талдауын жасай білуге үйрену Сипаттамалық ерекшеліктерін табуды үйрену, шыдамдылыққа, өзара әрекеттестікке үйрену

Күтілетін нәтижелер

1.Қатты денелерде, сұйықтарда және газдарда қысымның берілу табиғатын біледі, практикалық тапсырмаларды орындау барысында пайдаланады;

2.Паскаль заңын тұжырымдай алады және өткен тақырыпқа негізделіп айналадағы құбылыстарды түсіндіре алады;

3.Жалпы сыныппен, жұппен бірлескен жұмысқа үйренеді;

4.Тақырып бойынша зерттеушілік диалог жүргізуді біледі.



Сабақ кезеңі (уақыты)

Жұмыс түрі

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Блум таксономиясы

Пайдаланатын модуль

Ұйымдастыру (1 минут)

Жалпысыныптық

Сыныпта жұмыстық, жағымды ахуал орнатады

Сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындалады







Білімді өзектендіру

  1. минут)

(5минут)


(6 минут)


жеке жұмыс


1.Слайдтағы жауаптардың соңын көрсетеді. Сұрақтың басын тұжырымдап, сұрақ қоюды ұсынады

Жауаптың соңы бойынша , сұрақты тұжырымдайды

Білу, түсіну, талдау

СТО, АКТ

жұппен жұмыс


2.Суреттер береді, салыстырып өткен тақырыппен байланыстыруды ұсынады

Суреттерді салыстырып, қысымның әсер ету ауданына тәуелділігін айтады

Білу, түсіну, талдау

СТО, диалогтік оқыту

топпен жұмыс


3.Проект жасауды ұсынады

«Ағаш білеушенің үстелге түсіретін қысымын зерттеу»



Проект жасайды:

А) гипотеза ұсынадды

В) жоспар құрады

С) жұмысты орындайды

Д) қорытынды жасайды


Білу, түсіну, қолдану, талдау, синтез, бағалау

Оқытудың жаңа тәсілдері, көшбасшылыққа үйрету

Ой сергіту (1минут)




1-50 дейін жұп сандарын кезекпен айту










Тақырыпты анықтау, мақсат қою

(3 минут)




Жалпысыныптық

Терминдер көрсетеді: А) қатты денлердегі қысым, формуласы

В) кысымның өлшем бірлігі

С) қысым беттің ауданына тәуелді

Д) сұйықтар мен газдардағы қысым

Е) Паскаль заңы


Терминдер бойынша сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды


Түсіну, талдау, синтез

СТО

Дәптермен жұмыс (1минут)

Жалпысыныптық




Дәптерлеріне күнін, сабақ тақырыбын жазады


Білу




Сұйықтармен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын табу (1 минут)

Жалпысыныптық

Сұрақтар қояды, молекулалар қозғалысындағы ұқсастығын табуға көмектеседі

Сұйықтар мен газдардың қасиеттерін атап береді







Кинометафора

(7 минут)




Топпен жұмыс (екі топқа бөлек үзінділер)

Видеоүзінді көрсетеді, не туралы, не түсінгендерін сұрайды

Видеоүзіндіден сұйықтар мен газдардағы қысым қалай берілетінін түсінеді, айтады

Түсіну, талдау, қорытындылау

СТО, проблемалық оқыту, көшбасшылыққа үйрету

Қорытындылау

(5 минут)



Жалпысыныптық

Қорытынды жасауға көмектеседі

Газдар мен сұйықтарға берілген қысым оның әрбір нүктесіне өзгеріссіз беріледі деген қорытынды жасайды

Түсіну, талдау, қорытындылау

СТО, проблемалық оқыту

Дәптермен жұмыс (1минут)

Жалпысыныптық

Паскаль заңын дәптерлеріне жаздыртады

Дәптерлеріне оқулықтағы §44-тен Паскаль заңын тауып алып, оқу, жазып алу

Әдебиетпен жұмыс




Үй жұмысы (1минут)




Үйге берілген кестені қалай толтыру керектігін түсіндіреді

Сұрақтар қояды







Жетістіктер парағын толтыру (3минут)

Жеке

Мақсаттар жазылған парақтарын таратады, қалай толтыру керектігін түсіндіреді

Сабақ мақсаттарына жеткендерін немесе талпынғандарын белгілейді

Өз-өздерін бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау, рефлексия (3минут)

Жеке

Өздерін , көршілерін бағалауды ұсынады

Өз-өздерін, көршілерін бағалайды




СТО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Ресурстар

Слайдтар, видеоүзінділер, кестелер, суреттер, жетістіктер парақтары



Сабақты жоспарлау, бақылау және талдау кестесі

Пәні: физика

Зерттеу тақырыбы: Топтық , жұптық жұмысында шығармашылық сипаттағы тапсырмалар арқылы оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыру

Lessonstudi топ мұғалімдері: Мейрманова Ғ.М. –физика және математика пәні мұғалімі І деңгей

Мухамадиева Р.К.- география пәні мұғалімі сертификатталмаған

Кантарбаева Ж.Қ. –химия және биология пәні мұғалімі І деңгей


Сабақ кезеңдері

А оқушы: Мериза

В оқушы: Анель

С оқушы: Балтабай

Ескертулер, сұрақтар, толықтырулар (жетілдіретін тұстар)

Күтілетін әрекеттер мен жауаптар

Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы

Күтілетін әрекеттер мен жауаптар

Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы

Күтілетін әрекеттер мен жауаптар

Бақылау нәтижесіндегі әрекеті мен жауабы




1. ұйымдастыру






















2. Білімді өзектендіру

(сұрақ құрастыру)



Жауаптарды жылдам оқиды, басын табады, сұрақты құрастырады




Жылдам оқиды, жауап басын табуға ойланады, сұрақ қоюда қиналады




Жылдам оқиды, жауап басын айталмайды, сұрақ құрастыра алмайды







3.Суретпен жұмыс (жұпта)

Белсенді жұмыс істейді, өз ойын айтады, өз жұбына көмектеседі, көшбасшы болады




Баяу жұмыс істейді, кейде сөйлейді, ой тұжырымдауға көмектеседі




Өз ойын айтады, сөйлейді, бірақ өз-өзіне сенімді бола алмайды







4. Проект жасау

Жоспар бойынша нақты, жылдам жұмыс істейді, қорытынды жасайды, топта көшбасшылық-ты өз қолына алады




Көшбасшы бола алмайды, өз-өзіне сенімсіз, білгенін айтпайды




Белсене жұмыс істейді, бірақ әрекетінде нақтылық жоқ







5. Тақырып-ты анықтау, мақсат қою


Тақырыпты тез анықтайды, мақсат қоюда белсенділік танытады




Тақырыпты аша алады, бірақ мақсаттар қоюда қателеседі




Тақырыпты ашуда қатысады, мақсат қоя алмайды







6. Сұйықтар-мен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын табу

Сұйықтар-мен газдар молекулалар қозғалысының ұқсастығын тез табады, айтады




Біледі, бірақ баяу жұмыс істейді




Ұқсастығын айта алмайды







7. Киномета-фора


Топта белсенді жұмыс істейді, ойын айтып отырады, көшбасшы болады, дұрыс түсіндіреді




Топта белсенді жұмыс істейді, ой қосады, бірақ ортақ шешімін айтуға батылдық көрсетпейді




Топта белсенді, ой қосып отырады, бірақ жақсы оқитын оқушылар-дың ойымен келісіп отырады







8. Қорытын-дылау


Дұрыс, жылдам тұжырымдай-ды




Түсінеді, бірақ өз ойын айтуға қорқақтайды




Дұрыс тұжырым-дай алмайды







9. Жетістік-тер парағын толтыру

Жылдам ,әділ бағалайды




Жылдам , сенімсіз толтырады




Баяу толтырады, көп ойланады







Рефлексия

Әділ, нақты бағалайды





Сенімсіз бағалайды




Әділ бағалайды







Қорытынды

Ұсыныстар




















Кестені толтырыңдар:



Заттың күйі

Молекулалар қозғалысының белсенділігі

Қысымның берілуі (бағыты)

Қатты






Сұйық






Газ







Зерттеу проектісі

Тақырыбы: Ағаш білеушенің үстелге түсіретін қысымының тіреу ауданына тәуелділігін зерттеу

Жоспар:

  1. Гипотезаны тұжырымдаңдар:

Неғұрлым............................................................................., соғұрлым................................................................болады.

  1. Есептеу үшін қажетті формуланы табыңдар:



  1. Формула бойынша есептеу үшін қажетті шамалар кестесін құрыңдар:

















1













2













3















  1. Гипотезаға сәйкес қорытынды жасаңдар



Сабақ мақсаттары

Жеттім

Талпындым

Қатты денелерде, сұйықтарда және газдарда қысымның берілу табиғатын білу







Практикалық тапсырмаларды орындау барысында пайдалану







Паскаль заңын тұжырымдай алу







Топпен , жұппен бірлескен жұмыс істеу







Тақырып бойынша зерттеушілік диалог жүргізу








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет