www.testent.ru
Функцияның экстремумдері
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға тақырыпты игерте отырып , туындынының көмегімен функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін үйрету;
2. Оқушылардың математикалық таным көкжиегін дамыта , есеп шығару дағдысын қалыптастыру;
3. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру.
Типі: Жаңа сабақтың игерту
Түрі: Интегралды сабақ
Пәнаралық байланыс: информатика , физика
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, миниплакаттар , үлестірмелі карточкалар, иллюстрация
Пайдаланған әдебиеттер: 10 сынып « Алгебра және анализ бастамалары» 2006ж
10-11 сынып « Алгебра және анализ бастамалары» 2002ж
Интернет желісі
Барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Өткен сабақты бекіту ( тест сұрақтары)
Жаңа сабақты меңгерту
Есептер шығару
Бекіту
7. Үйге тапсырма
І. Үй тапсырамсы
№263(ә)
F(x)= 2x3-3x2-12x-1;
F’(x)= 6x2-6x-12
x2-x-6>0
(x-3)(x+2)>0
(x-3)(x+2)=0
X1=-2
X2=3
Интервал әдісіне саламыз
+ - +
-2 3 х
Жауабы: (-∞;-2] және [3;+∞) аралғында функция өседі,
[-2;3] кемиді
ІІ. Өткен тақырыпқа шолу
Тесть сұрақтары
1. Функцияның туындысын тап
у = 2,5 х4 – 4 х3 + 7 х – 5.
1) у ´= 4 х3– 12 х2 + 7
2) у´ = 10 х3 – 12 х2 – 5
3) у´= 5 х3 – 3 х2 + 7
4) у´ = 10 х3 – 12 х2 + 7
Жауабы: 4
2. суретте у = f(х) графигі берілген.
Функцияның анықталу облысын анықта
1) [- 5; 7]
2) [- 2; 6]
3) [- 2; 4]
4) [0; 7]
Жауабы:1
3. у = f(х) функцияның графигі [– 6; 4] аралықта.
f(х) >0 анықта
1) [- 6; - 5] [- 4; - 2] [2; 4]
2) [- 6; - 5] [- 4; 2] [3; 4]
3) [- 6; - 4) (- 4; - 1) (3; 4 ]
4)[- 6;- 1) (3;4]
Жауабы: 4
4.Функцияның қай аралықта кемімелі
1)[– 4; 0]
2)[– 4; 1]
3)[– 2; 1]
4)[– 4;– 1]
Жауабы: 4
ІІІ.Жаңа сабақты меңгерту
Оқушыларға үлестірмелі карточкалар беріліп , ауызша жауап алынады.
Карточка №1
Y=(x-3)2(x-2) максимум және минимум нүтелерін тап.
Карточка №3 Y=х
Достарыңызбен бөлісу: |