Мұғалімі: Қыйлыбай Динара Балғашқызы
Күні: 12.03.2015
Сыныбы: 6 «Ә»
Тақырыбы:Еліктеу сөз туралы түсінік.
Мақсаты: Еліктеу сөздер туралы алғашқы ұғымдарын қалыптастыру.
Еліктеу сөздері туралы алғашқы түсінік қалыптасады;
Еліктеу деп аталатын атаудың мәнін түсінеді;
Еліктеу сөздердің басқа сөз таптарынанерекшеліктерін ажырата білуге үйренеді.
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Оқытуды басқару және көшбасшылық.Сыни тұрғыдан ойлау. АКТ-ны пайдалану.Оқыту мен оқуды бағалау.Жас ерекшеліктерін ескеру.
Стратегиялар: «Шаттық шеңбері», «Жұптас, ойлан, талқыла», Сергіту сәті «Жаңылмайық жаңылтпаштан», «Аквариум»,«Сэндвич», «Жапондық бағалау».
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Негізгі дереккөздер
|
Кіріспе
10 мин
|
Психологиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты:Тұлғаралық байланыс жасау.
4 топқа бөлу
Мақсаты: Топта жұмыс жасауға үйрету.
«Ақыл қалпағы»
Оқушылар бір сұрақтан жазып қалпаққа салады.Қалпақтағы сұрақтарды араластырып, әр оқушы бір сұраққа жауап береді.
|
«Ыстық алақан» әдісі арқылы шаттық шеңберін құрып,оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрап бір-біріміззге тілек тілейміз . «Ақыл қалпағы» үй жұмысын тексеру.
Диалогтік оқыту әдісін пайдалана отырып, өткен сабақ бойынша бекіту сұрақтарын қояды.
«Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұпқа бөлемін.
|
Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.
Оқушылар тас түрлеріне байланысты топқа бөлінеді, оқушылар топ ережесіне бағынады.
|
Ауызша мадақтау
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
|
Түрлі- түсті тастар
|
Тұсаукесер
8 мин
|
«Ой тастау»
Мақсаты:Түрткі сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу.
|
Тәжірибе жасап, «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашады
1-топ шар жарады,2- топ суды стақанға құяды,3- топ барабан соғады, 4-топ шам жағады.
Шар қалай жарылды?
Су қалай ақты?
Барабан қалай соғылды?
Шам қалай жанды?
Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпты ашамыз.
|
Сұрақтарға жауап береді, бірін-бірі тыңдайды, толықтырады.
Тәжірибе жасай отырып,болжам жасайды, идея ұсынады.Сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпты ашады.
|
Смайлик
ЖЖ
|
смаилик
|
Негізгі бөлім
20 мин
|
Топтық жұмыс «Аквариум» әр топ өз жұмысын қорғайды.
Мақсаты : Ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, өзара идея алмасады.
|
Топтарға сөйлемдер таратылады.Сөйлемді құрау, еліктеу сөзді табу, суреттеу, постер қорғау.
297-жаттығу.Орындау.
|
Бірін-бірі тыңдап, ынтымақтаса бір шешімге келеді.Әр топ өз постерін қорғайды.Мәтінмен жұмыс.Құрамына қарай талдау жасайды.
|
Жапондық бағалау.
|
Оқулық.
Үлестірмелі парақшалар.
Ватман.
Маркер.
|
2 мин
|
Сергіту сәті
Мақсаты: оқушыларды әуен ырғағымен билетіп, сергітіп алу.
|
«Жаңылмйық жаңылтпаштан» қайталайды.
|
Оқушылар орындарынан тұрады, интербелсенді тақтада көрсетілген қимылдарды орындайды.
|
Шапалақ соғу
|
Интербелсенді тақта
|
Қорытынды
5 мин
|
Рефлексия
«Сендвич» әдісі
Мақсаты:Өзін-өзі бағалау, қорытынды шығару.
|
Оқушының алған білімін тексереді.
|
Сабақ бойынша алған біліміндерін стикерге жазып,жапсырады.
|
Формативті бағалау
|
Стикер
|
|
Үй тапсырмасы
298-жаттығу.
|
|
|
|
|
Мұғалімі: Қыйлыбай Динара Балғашқызы
Күні: 17.03.2015
Сыныбы: 6 «Ә »
Тақырыбы:Еліктеу сөздердің түрлері.Еліктеуіш сөздер.
Мақсаты: Еліктеу сөздердің мағыналық түрлерімен танысады.
Міндеттері:
-Еліктеуіш сөздің қолданылатын орындары;
-Еліктеуіш сөздің етістікпен тіркесіп келетіндігін;
-Еліктеуіш сөздердің сөйлемдегі қызметі туралы біледі.
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Оқытуды басқару және көшбасшылық.Сыни тұрғыдан ойлау. АКТ-ны пайдалану.Оқыту мен оқуды бағалау.Жас ерекшеліктерін ескеру.
Стратегиялар: «Жүректен жүрекке», «Өрмекші торы», «Жемістер», «Ой қозғау», «РАФТ», «Сергіту сәті», «Қосу, алу, қызықты».
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Негізгі дереккөздер
|
Кіріспе
10 мин
|
Психологиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты:Тұлғаралық байланыс жасау.
4 топқа бөлу
Мақсаты: Топта жұмыс жасауға үйрету.
|
Шаттық шеңберін құрып,оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрап,«Өрмекші торы» ойынын ұйымдастыру.
«Жемістер» арқылы 4 топқа бөлу.Спикер тағайындау.
1-алма;2-алмұрт;3- шие;
4-өрік;Әр жеміске байланысты мінездеме береді.
|
Оқушылар шеңбер жасайды, жіпті беру арқылы сұрақ қояды, бірін-бірі тыңдайды, толықтырады.
Оқушылар өздерінің жақсы көретін жемістері бойынша топқа бөлінеді.
|
Ауызша мадақтау
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
|
Интербелсенді тақта
|
Тұсаукесер
8 мин
|
«Ой қозғау»
Аң-құстар жайында бейнеролик .
Мақсаты:Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға жетелеу.
|
Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді.
Аң-құстардың дыбысы;
|
Алған ақпаратттар бойынша аң-құстардың дыбысы мен қозғалысын білдіретін сөздерді тауып жазады.Постер қорғау.
|
Бағдаршам.
|
Интербелсенді
тақта.Ватман.
Маркер.
|
Негізгі бөлім
20 мин
|
Топтық жұмыс
Мақсаты : Ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, өзара идея алмасады.
|
Тапсырмаларды үлестіреді.
299-жаттығу- 1,2- топқа,300-жаттығу-3,4-топқа береді.Мәтінмен жұмыс.Құрамына қарай талдау.
РАФТ әдісі
|
Мәтінді талдайды, еліктеуіш сөздерді табады,тұлғасына және құрамына талдау жасайды.
|
Бірін-бірі бағалау
|
Оқулық.
|
2 мин
|
Сергіту сәті
«Сандарды қимылмен жазайық»
Мақсаты: оқушылардың тілдік дағдылары мен есте сақтау қабілетін дамыту.
|
Қимылдау арқылы сергіту.
|
Оқушылар мұқият тыңдап, жаңылтпашты қатесіз тез-тез қайталайды.
|
Отшашу
|
«Жаңылтпаштар» жинағы
|
Қорытынды
5 мин
|
Рефлексия
«Қосу, алу, қызықты»
Мақсаты:Өзін-өзі бағалау, қорытынды шығару.
|
Оқушымен кері байланыс жасайды.
|
Оқушылар сабақтан алған білімдері мен алған әсерлерін ,ұсыныстарын стикерге жазады.
|
Формативті бағалау.
|
Стикер
|
|
Үй тапсырмасы
|
301-жаттығу.
|
|
|
|
Мұғалімі: Қыйлыбай Динара Балғашқызы
Күні: 18.03.2015
Сыныбы: 6 «Ә »
Тақырыбы:Бейнелеуіш сөздер.
Мақсаты: Еліктеу сөздердің мағыналық түрі бейнелуіш сөзбен танысады.
Міндеттері:
-Бейнелуіш сөздің қолданылатын орындары;
- Бейнелуіш сөздің етістікпен тіркесіп келетіндігін;
-Бейнелуіш сөздердің сөйлемдегі қызметі туралы біледі.
Қолданылған модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Оқытуды басқару және көшбасшылық.Сыни тұрғыдан ойлау. АКТ-ны пайдалану.Оқыту мен оқуды бағалау.Жас ерекшеліктерін ескеру.
Стратегиялар: «Шаттық шеңбері», «Идея жинау», «Хи-Ха», «Қарлы кесек», «Бағдаршам» стратегиялары.
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Негізгі дереккөздер
|
Кіріспе
10 мин
|
Психологиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты:Тұлғаралық байланыс жасау.
4 топқа бөлу
Мақсаты: Топта жұмыс жасауға үйрету.
|
Шаттық шеңберін құрып,оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрап, «Қарлы кесек» ойынын жүргізу.Түрлі-түсті қағаз арқылы 4 топқа бөлу.Спикер тағайындау.
|
Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.
Оқушылар тас түрлеріне байланысты топқа бөлінеді, оқушылар топ ережесіне бағынады.
|
Ауызша мадақтау
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
|
|
Тұсаукесер
8 мин
|
«Қарлы кесек» стратегиясы.
Оқушылар қағаздағы сұраққа жауап береді.
«Идеяларды жинау» стратегиясы
Мақсаты:Визуалды айғақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу.
|
Сұрақ жазылған қағазды оқушыларға лақтырады. өткен сабақ бойынша бекіту сұрақтарын қояды.
Суреттерді интербелсенді тақтада көрсетеді.
1,Ағаш басында қарға, астында түлкі.
2.Тырбаңдаған тасбақа.
3.Тоңған маймыл.
4.Қорбаңдаған маймыл.
Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпты ашамыз.
Қалай ойлайсыңдар бұл суретнеге берілді?
Өткен сабақты еске түсірейік.Аң-құстардың пайдасы бар ма?Қандай?
Аңдардың іс-әрекетін суретте.
|
Әр оқушы қағаздағы сұраққа ауызша жауап береді.Өткен сабақ бойынша білімдерін бекітеді.
Оқушылармен бірлесіп критерий ойлап жазу.
|
Смайлик
|
|
Негізгі бөлім
20 мин
|
Топтық жұмыс
Мақсаты : Ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, өзара идея алмасады.
|
Топтарға тапсырмалар беріледі.Еліктеу сөздерді табады.
302-жаттығу.-1-топ;303-жаттығу- 2-топ;304-жаттығу-3-топ;305-жаттығу-4-топқа
Мәтінмен жұмыс.Құрамына қарай талдау.
|
Мәтінді талдайды, еліктеуіш сөздерді табады,тұлғасына және құрамына талдау жасайды.
|
Бірін-бірі бағалау.
|
|
2 мин
|
«Хи-ха» стратегиясы
Мақсаты: оқушыларды жаттығу жасау арқылы сергітір алу.
|
Жаттығудың жасалуын көрсету.
|
Оқушылар орындарынан тұрады, көрсетілген қимылдарды орындайды.
|
Шапалақ соғу
|
|
Қорытынды
5 мин
|
Рефлексия
«Бес саусақ» стратегиясы
Мақсаты:Өзін-өзі бағалау, қорытынды шығару.
|
Оқушымен кері байланыс жасайды.
|
Оқушылар сабақтан алған білімдерін стақан арқылы бағалайды.
|
Формативті бағалау
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
306-жаттығу.
|
|
|
|
Мұғалімі: Қыйлыбай Динара Балғашқызы
Күні: 19.03.2015
Сыныбы: 6 «Ә»
Тақырыбы:Негізгі және туынды еліктеу сөз.
Мақсаты: Еліктеуіш сөз бен бейнелеуіш сөздердің қолданылатын орындары, қолдану мақсаты туралы біледі.
Міндеттері:
-Негізгі еліктеу сөздер;
-Туынды еліктеу сөздер туралы түсінеді;
-Еліктеу сөздерді өмірде қолдануға үйренеді.
Қолданылған модульдер:
Стратегиялар: «Шаттық шеңбері», «Ыстық орындық», «Миға шабуыл», «Бір минуттық эссе», «Отандық өнім»,«Серіппелі сауал» стратегиясы
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Негізгі дереккөздер
|
Кіріспе
10 мин
|
Психологиялық ахуал
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты:Тұлғаралық байланыс жасау.
«Жұбыңды тап»
Мақсаты: Топта жұмыс жасауға үйрету.
|
Шаттық шеңберін құрып,оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрап бір-бірімізге «періште таяқшасы» арқылы тілек тілейміз.Қағазда жазылған сөздердің жұптарын табу арқылы топқа бөлінеді. Спикер тағайындау.
|
Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.
Оқушылар тас түрлеріне байланысты топқа бөлінеді, оқушылар топ ережесіне бағынады.
|
Ауызша мадақтау
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
|
|
Тұсаукесер
8 мин
|
«Ыстық орындық»
Оқушылар орындықта отырған бір оқушыға сұрақтар қояды.Оқушылар ауысып отырады.
Миға шабуыл
«Ойлы болсаң, ойлап көр»
Мақсаты:Түрткі сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу.
|
Диалогтік оқыту әдісін пайдалана отырып, өткен сабақ бойынша бекіту сұрақтарын қояды.
Тақтада жұмбақтарды оқиды.
Жұмбақтардан еліктеуіш сөздерді тауып, құрамына талдайды.
|
Жұмбақтардың жауабын шешіп, 3 тілге аударады.Еліктеуіш сөздерді тауып, постер қорғайды.
|
Смайлик
|
Интербелсенді тақта
|
Негізгі бөлім
20 мин
|
«Бір минуттық эссе»
Мақсаты : Ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, өзара идея алмасады.
|
Нютон суреті, жарты алма суретін интербелсенді тақтада көрсетіледі.Еліктеуіш сөздерді қолдана отырып, эссе жазу тапсырмасы беріледі.
|
Оқушылар суретке қарап, еліктеуіш сөздерді қатыстыра отырып, мәтін құрастырады.Еліктеу сөздерді құрамына талдайды.
|
Бірін-бірі бағалау
|
|
2 мин
|
Сергіту сәті
«Отандық өнім»
Мақсаты: оқушыларды әуен ырғағымен билетіп, сергітіп алу.
|
Суреттер көрсетіледі.Қай өнімді пайдалы деп танитыны анықталады.
Қымыз-Кокакола
Қазақстан-Сникерс
Әлия әртіс- Дженнифер Лопес т.б.
|
Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген суреттерден таныс өнімді атайды.
|
Шапалақ соғу
|
Интербелсенді тақта
|
Қорытынды
5 мин
|
Рефлексия
«Серіппелі сауал» стратегиясы
Мақсаты:Өзін-өзі бағалау, қорытынды шығару.
|
Әрбір топқа талқыланатын сұрақтар беріледі.Еліктеу сөздің құрамына қарай бөлінуі.Негізгі еліктеу сөз.Туынды еліктеу сөз.Еліктеу сөздің мағынасына қарай бөлінуі.
Жауаптардың барлығын қалай біріктіруге болды?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
Алған білімдерін бағалайды.
|
Формативті бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
312-жаттығу.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |