Коуч: Иса Балзия ДОІЖО, информатика пәні мұғалімі, І деңгейлі мұғалім
Тақырыбы
«Lesson Study» әдісі
Мақсаты
Ой-талқылар арқылы қатысушылар «Lesson Study» әдісі туралы түсінік беріледі, идеялары мен жұмыс жасауларына өздерінің жеке түсініктерін зерттей қолдана алуын дамыту
Күтілетін нәтиже
«Lesson Study» әдісі туралы түсінік қалыптасады, тәжірибелеріне қолдануға бағыт- бағдар алады, сыни ойлау дамиды.
Түйінді сөз
Сын тұрғысынан ойлау,жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану қажеттігі уақыт күттірмейтіні дәлелді қажет етпейді
Ресурстар
Постерлер, маркер, стикерлер, тарапта парақтар, видеоролик
Бағалау
1.Мұғалімдер арасында ынтымақтастық, сенімділік нығая түседі.
2.Пән мұғалімдері өзара шығармашылық топта «Lesson Study» тәсілімен жұмыс жасауды қарастыруға бағыт-бағдар алады
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
Уақыт шеңбері
Коучтың іс – әрекеттері және қатысушылардың іс –әрекеті
Критералды бағалау оқушылар білімін дұрыс әрі жан-жақты бағалауға, оларға дұрыс бағыт-бағдар беруге, білімін дамытуға, өзіне дұрыс баға беруге үлкен әсер береді.
Армандастар – құрдастар.
Бір дәуірдің мөлдіреген аспаны едік,
Бәріміз бір өмір жолын бастап едік,
Армандастар қайда?
Абзал достар қайда?
6.Замандастар-қарлығаштар қайда екен?
Тренинг мақсаты: Ән айту арқылы топқа бөлу, бір-біріне деген сенім мен ұжымдық қарым-қатынас орнату, еркін эмоционалды орта қалыптастыру.
Жаттығудың сипаттамасы: Келген ұстаздар әннің сөздері жазылған қиындылар арқылы топтарға бөлініп, ортаға шығып әндерді орындайды. Орындап болғаннан кейін екі топқа бөлініп отырады.
Тапсырма
Тапсырма 1
Таңдалған әріп бойынша сөздер, мәтен құрастыру.
Оқылған мәтіндер бойынша екі топ бір-біріне ауызша баға берулерін сұрау.
Әр топ бір әріп таңдайды. Топтың әр мүшесі сол әріптен басталатын бір-бір сөзден айтады. Сол сөздерді қатыстырып, әр топ өз мәтінін ортаға шығып оқып береді.
Теориялық кезең
Қалыптастырушы бағалау, критериалды бағалау, «қара жәшік» ішіндегі жұмыс ұғымдарын түсіндіру
Слайдтар арқылы жалпы түсінік беру
Тапсырма
Тапсырма 2
Екі топқа«Мектеп»тақырыбында сурет салу туралы тапсырма береді. Суретті салып болған соң ортаға шығып қорғайды.
Соңынан осы критерий арқылы бағалауды күнделікті сабақта қолдану туралы әңгіме жүргізіледі.
Сурет салынып жатқан кезде екі топтан бір-бір адам бөлек отырып, салып жатқан суретті бағалау критерилерін жасайды. Салынған суретті алдымен топ мүшелері критерисіз бағалайды, одан кейін критерий құрған адамдар өз бағасын береді.
«Австралиялық жаңбыр» жаттығуын өткізу
Сергіту жаттығуы
Тапсырма
Тапсырма 3
«Ойын алаңы» жаттығуын жүргізу
Қажетті сұрақтар:
Жаңаша жұмыс істеуге Сіз дайынсыз ба?
Критериалды бағалауды барлық сабақта қолдануға бола ма?
Барлық мұғалім жаңа тәсілдермен сабақ өтуі тиіс пе?
Дәстүрлі педагогика енді керек емес пе?
Әр бағаға түсініктеме беру қажет пе?Барлық сабақта оқушыларды топқа бөлу керек пе?
Қатысушы мұғалімдер берілген сұрақтарды «Жоқ», «мүмкін» және «ия» алаңдарына қояды. Сұрақтың жауабымен келіспеген адам сұрақты теріс қаратып қояды.
Келіспеген сұрақтар бойынша пікір-талас жүргізу.
Кері байланыс
«Жетістік талы» бойынша стикер түрінде бағалау
Өткізілген сабақ пен өздерінің жетістіктері бойынша ойларын стикерлерге жазу арқылы білдіру
4. Пән мұғалімдері өз пәні бойынша дарынды оқушыларға арналған тапсырмалар құрастыру, талқылау «Индивидульный подход» бейне фильм
\25 минут\Топтық жұмыс арқылы , пікір алмасу , түйіндеме жасау
5. «Өз іс-тәжірибемнен» слайд тар арқылы баяндама жасау /5 минут/
6.Керібайланыс : 5 минут
Бағалау
Мұғалімдер шығармашылықпен жұмыс жасайтын дарынды оқушылармен сыныптағы сабақта жұмыс жүргізуді үйлестіру жұмыстарын жетілдіреді.
Айдарова Салтанат бастауыш сынып мұғалімі , ІІІ деңгейлі мұғалім
Қысқа мерзімді жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов «Көктем»
Сабақтың мақсаты : Көктем мезгілі туралы жалпы түсінік беру. Көктемде күн жылып, барша табиғат әлемінің оянып,қызу еңбектің басталатын мезгіл екенін түсіну. Өмірден мысалдар келтіру.
Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер: Топтастыру, ой қозғау, топпен жұмыс.Миға шабуыл, сұрақ-жауап, диалогты оқыту,ыстық орындық, тірек сызба.екі жұлдыз бір тілек,, өзін-өзі бағалау.
Сабақтың нәтижесі: Оқушылар жалпы көктем мезгілі туралы мәліметтер алады, біледі. Барша табиғат әлемінің оянып, қызу еңбектің басталатын мезгіл екенін түсінеді.
Дерек көздер: Ғаламтор көздерінен бейнетаспа көрсету. 3 сынып Алматы «Атамұра» 2010 Ақпараттық коммуникациялық техналогияны пайдалану.
Түйінді идеялар: Сабақ барысында оқушыларға ойлау жүйесіне қозғау салатын тапсырмаларды бере отырып, оқушылардың шығармашылық қабілетін, сөздік қорын дамыту арқылы көздеген мақсатына жету.
р\н
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Дереккөздер мен қолданы-латын ресурс-тар
1
3 мин.
Ұйымдастыру. Сыныптың психо-логиялық ахуалын реттеу.Оқушылар-ды көктем мезгілінің айлары бойынша ай аттарына бөлу.
Бірлескен жұмысқа \байланысты бейне ролик көрсету.
Оқушылар өзін-өзі реттеп,оқу құралын дай-ындап,талапқа сай отырады:
1 топ Наурыз
2 топ Сәуір
3 топ Мамыр
Оқушылар бейне роликті көре отырып,бірлескен жұмыс жасайды.
Түрлі-түсті стикерлер,интерактивті тақта
2
3 мин.
Абайдың «Жазғытұры» өлеңін
тыңдату,не туралы айтылғанын сұрау.
Оқушылар топпен бірлесе отырып өлең-нің мазмұны көктем туралы айтылғанын біледі.
Абай «Жазғытұры»
3
15 мин.
Жаңа сабақ;
Қасым Аманжолов
Көктем
Оқулықпен жұмыс;
Мәтінді үш бөлікке
бөліп,үш топқа оқыту арқылы әр топқа мәтін мазмұнына қарай
топпен бірлесе отырып, ақ қағаз бетіне сурет салу
Топ хатшылары мәтінді кезек-пен тізбектей түсініп,оқып шығады,қалған оқушылар тың-дайды.Оқушы-ның мәнер-леп,түсініп , оқудағы сөй-леу шеберлігі дамиды.
Плакаттар мен маркер-лер түрлі-түсті қағаздар мен желімдер.
4
5 мин.
Оқушылар топпен бірлесе отырып, сыни тұрғыдан ойлау арқылы ынтымақтастық түрде көктем мезгіліне байланысты әр топ өз өлең шұмақтарының мазмұнына келтіре отырып, сурет бейнелейді. Әр топтан бір оқушы шығып, бейнелеген суреттерін қорғайды. .
Оқушыларға постер жасау.Топтық жұмыста ақыл-кеңес құра-ды.Ынтымақ-тастық жұмыс жасайды.Қағаз бетіне бірлесе отырып өз ой-ларын сурет-тейді.Әр топтан бір-бір оқушы шығып салған суреттерін қор-ғайды.Әр топ өз пікірін дәлел-деп,ойларын анық жеткізеді.
Маркерлер, плакаттар, т.б. оқу құралдары
5.
3 мин.
Сергіту сәті
Тақырыпқа сай өлең әуенімен жаттығу жасата-мын.Ойын,денесін сергітемін.
Көктем мезгіліне байланысты оқушылар бейне көр-сетілім арқылы дене қимыл-дарын жасап ойын сергітеді.
Интерактивті тақта.
6.
10 мин.
«Көктем» атты бейне көрсетілім көрсету.
Бейне көрсетіл-імді көре отыр-ып, «көктем» туралы жан-жақты танымы артады.Сыни ойын дамытады,бі-лімін толық-тырады, қа-білетін артты-рады.
Интерактивті тақта,ғаламтор көздері.
7.
4 мин.
Оқушыларды бағалау .Әр топтағы топ мүшелері өз-өзін бағалайды. Біліміне қарай көктем гүлдерімен бағалаймын.
Әр топтағы са-баққа белсене қатысқан оқу-шыларға қол-дау көрсе-тіп,қошемет білдіріп отыр-ады.Оқушылар өздерінің жетіс-тігіне көзі же-тіп,шамалары-ның қаншалық-ты екенін бай-қайды.Белсенді болады.
Көктем гүлдерімен т.б.
8.
2 мин.
Үйге тапсырма: «Көктемі» туралы мәтінді жаттау, сурет салу.
Мәтінді жаттап, көктем мезгілі туралы сурет салып келеді.
Оқу құралдары.
Байсбекова Айжан Ордабекқызы , математика пәні мұғалімі
ОҚО, Арыс ауданы, С.Адамбеков атындағы жалпы орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Олимпиада есептерін шығару
Сабақтың мақсаты: Әлемдік білім кеңістігіне енуге бағытталған білім беруде жаңа тарихи кезеңнің шақыруына жауап беруге дайын және экономика дамуының сұраныстарына сай, бойына адамгершілік ізгіліктер дарыған білімді ,бәсекеге қабілетті дара тұлға қалыптастыру.
Білімділік:Әртүрлі математикалық олимпиада есептерін тиімді шығару тәсілдерін үйрету.Аталған тақырыптар бойынша, соның ішінде өрнекті түрлендіру және ықшамдау,логикалық есептерді шешу тәсілдерін меңгерту.
Дамытушылық: Тақырып бойынша негізгі мәселені анықтап, көрсете білу, танымдық – ізденіс қызметін дамыту.
Тәрбиелік: Өздігінен ізденуге, білім алуға, еңбегінің нәтижесін бағалай білуге үйрету,өзін-өзі бағалау.