М.Жұмабаев «Батыр Баян»поэмасы Сабақтың мақсаты: - Білімділік:
- Оқушыларға поэма туралы,оның әдеби, тарихи мәні, ондағы кейіпкерлер әлемі, поэмадағы автордың әдеби қолданысы туралы мағлұмат беру.
- Дамытушылық:
- Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,ізденушілік қабілетін жеке көзқарасын қалыптастыру.
- Тәрбиелік:
- Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу
Сабақ түрі: зерттеу сабағы. - Сабақ түрі: зерттеу сабағы.
- Сабақ әдісі: топпен жұмыс, талдау, пікірталас,
- кесте толтыру
- Көрнекілігі: слайдтар, интернет
- Пәнаралық байланыс: тарих
- Сабақ барысы:
- І.Ұйымдастыру кезеңі
- ІІ.Жаңа сабақ
- ІІІ. Жаттығу жұмысы
- ІV.Бекіту
- V.Үйге тапсырма
- VI.Бағалау.
- Арыстанмын, айбатыма кім шыдар?
- Жолбарыспын, маған қарсы кім тұрар?
- Көкте – бұлт, жерде – желмін гулеген,
- Жер еркесі - желдің жөнін кім сұрар?
Сұрақ: - ПОЭМА дегеніміз не?
-
- М.Жұмабаевтың поэмаларын ата.
-
“Абылай ханның аманаты” спектаклі 1.Шығарманың композициясы: 2.Реттік талдау 3.Әдеби көркемдеуіш тәсілдер Авторлық қолданыс: - Сұм қыз,сұм жүрек,жынды жел,күй,жүрек сиқыр сөз,өлді ақыл, кең ақыл т.б.
Шығармадағы шаманизм көрінісі: - Көкірегін көкке сауу (қарғысқа, теріс батаға ұқсайды) Шамандық туралы мәлімет беру. Мысалдар келтіру: айға сәлем салу, отқа май құю, құмалақ ашу, түс жору т.б.
«Батыр Баян» киносы - 1.Актерлері (Абылай хан, Баян батыр, Ноян, қалмақ қызы)
- 2.Фильмнің режиссері, идеясы
- 3.Фильмдегі психологиялық параллелизм
- 4.Интернет желісі арқылы КТК телеарнасы сайтының жаңалықтар топтамасынан үзінді көру
ІІІ. Жаттығу жұмысы: - Пікірталас
- Проблемалы сұрақ:
- Баян батырдың іс-әрекеті.
- 1.Іс-әрекеті дұрыс.
- 2.Іс-әрекеті дұрыс емес.
ІV.Бекіту INSERT кестесі | | | - «Батыр Баян»киносын көргенмін.
| - Актермен таныстым,шамандық тың кездесетінін,мазарының қайда екенін білдім.Қалмақ қызының да анасын құрметтейтінін,тәрбиелі қыз екенін білдім.
| - Актерге көмектескім келеді,
- қазақтың намысшыл халық екенін басқа елге танытқым келеді.
| V.Үйге тапсырма: - «Мен-елімнің патриотымын» атты тақырыпта шағын шығарма жазу(поэмамен байланыстыру)
- VI.Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |