Мерзім: 10. 04. 2014ж Білім орталығы: Қатынас, Шығармашылық. Бөлім



бет1/2
Дата26.08.2017
өлшемі439,43 Kb.
#29215
  1   2
Мерзім: 10. 04.2014ж

Білім орталығы: Қатынас, Шығармашылық.

Бөлім: Тіл дамыту, жапсыру.

Тақырыбы: «Төрт түлік мал»

Мақсаты: «Төрт-түлік»мал туралы білімдерін толықтыру.

Білімділік: Балалардың ой-өрісін сөз мәдениетін, жануарлардың төдерін бір-бірінен ажыратуға және дыбыстарды дұрыс айтуын қадағалау.

Дамытушылық: Балалардың жұмыс жасау іскерлік, белсенділіктерін дамыту.

Тәрбиелік: Үй жануарларына деген аяушылық ,қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Керекті құралдар: Үлгілі суреттер, үн таспа,қағаз, желім,үлпілдек жүн.

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, ұйымдастыру.

-Балалар бүгін бізде тіл дамыту мен жапсыру сабағы болады.



Сабаққа қатысып отырған 20 бала

Сабақ тақырыбы: «Төрт түлік мал»


Әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс әрекеті


Мотивациялық қозғаушы


«Қошақаным»әнімен кіреді
Бубен соғылады.
-Балалар бүгін бізде тіл дамыту мен жапсыру сабағы болады.
Дайынсыңдар ма балалар?!
Балаларды шаттық шеңберге шақыру.


Саппен кіреді.


Балалар мұқият тыңдайды.

-Дайынбыз.
Қане, қане тұрайық,

Шаттық шеңбер құрайық,

Алақанды соғайық,

Оң жақтағы балаға,

Сол жақтағы балаға

Амандасып алайық,

Қайырлы таң балалар,

Қайырлы таң апайлар!



Ұйымдастыру кезеңі

1 тапсырма:

Балаларға үнтаспа қосу.

Бубен соғу.

1 Әдеби орталық.

2 Шығрмашылық орталық.

Балларды екі сала орталығына бөлу:

Шығармашылық орталық:
Тақырып:

«Түйе әшекейлеу»

Д/О

«Бұл қай

жануардың төлі»

Сергіту сәті:

Тіл ұстарту жаттығуын орындаймыз.


«Ғажайып сандық»

Жануарларға байланысты өлеңдер.

Рефлексия

Коррекциялаушы.

Балалар мен сендерге әдемі, ғажайып кітап әкелдім, ол жәй кітап емес ғажайып кітап.

1, 2, 3, ғажайып кітап ашыл, бізге білім шәшіл.

Балалар мына ертегі таныс па сендерге?

-«Мақта қыз бен мысық»

-«Шалқан»

Балалар мына бетте нелердің суреттері, қараңдаршы?!
Бұл «мақта қыз бен мысық» ертегісі ғой. Мында

жануарлар қайдан адасып жүр?

Ойын «Адасқан жануарлар»

Оларды орнына апару керек қой?


Балалар мынау шөп өсетін үлкен алқапты жерді өріс, жайылым, жайлау – деп атайды. Онда адамдар малдарын бағады., осы жерге жаяды, сонда мал өте күйлі семіз болып өседі.

Малдарды жайлауға жаю керек.


Жануарларды жайлауға жапсыру.


Балалар бүгін біз сендермен үй жануарлар туралы айтамыз.Үй жануарлар – деп үйде ұстайтын жануарларды айтамыз.

Олар төрт- түлік мал дейміз.

Төрт-түлік қалай дыбыстайды.
жануарлардың дауысын дұрыс ажыратып беріңдер
Балалар жақсы ажыратып берді, жануарлардың дыбыстарын,дауыстарын жақсы таниды.
Балалар енді біз сендермен екі орталыққа бөлінеміз.

Әдеби орталығына және шығармашылық орталығынабөліну үшін,



1 қарындаштар.

2 кітап.
Балалар қауіпсіздік ережесін сақтау.

-Аузына желімді салма,

Таза ұқыпты орында.

1 Желім жағамыз,

2 аздап жүнді жапсырамыз.

-соңында жұмысын қортындылау.



Ойын шарты: Өздеріне таратылып берілген карточкалар ондағы төлдерді дұрыс орналастыру.

-Балалар жайлауда жүрген малдарды атап беріңдерші?


Нақыл сөз

«Малды теппе»

«Кендір жіппен байлама»

«Ақты жерге төкпе»



Біз не білдк?

Балалар жануарлардың

қимыл-қозғалыстарымен көрсету.
Жақсы балалар жануарлардың үлкен кішісін білдік.
Дыбыстарды дұрыс айту(топпен жұмыс)
Малдан не аламыз?

Олардың қандай пайдасы бар?



Балалар І.Жансүгіров ағамыздың өлеңдерін еске түсірейікші.

Осы жануарларға байланысты.


Балаларға суреттерін көрсетіп

Өлең тыңдау.


Барлық жануарлардың өлеңін айтып шығады.



Қуыр-қуыр,қуырмаш

Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

Несімен ұнады?

Бүгін сендермен үй жануарлар туралы не білдік?

Оларды қалай күтуіміз керек?

Олар қандай пайдасын тигізеді адамдарға?

Нен ажыратып айта аламыз?

Сендер өте жақсы қатыстыңдар,жарайсыңдар.

Сендер қиындықтан қорқпайтынбалаларсыңдар

Ақылды, мейірімдісіңдер

Сендерге көп рахмет, сабақ аяқталды.

Балалар кітапқа аң-таң болып қызығушылық танытты.

-таныс ол

«мақта қыз бен мысық»


Балалар мұқият тыңдап отырады.
Жануарлардың суреттері.
Балалар мұқият тыңдайды.

Жайлау, өріс, жайлау

-деп қайталайды.

Күйлі, семіз.
Анель жылқыны жайлауға апарып жапсырады.

Аспандияр сиырды жапсырады.


Әли түйені жапсырады.
Назым қой жапсырады, Зарина ешкі жапсырады.

Түйе-боздайды,

Жылқы-кісінейді,

Сиыр-мөңірейді,

Қой-маңырайды,

Ешкі-бақырады.

Балалар дұрыс ажыратып береді.


Түйе, жылқы, сиыр, қой, ешкі.
Жылқы дыбысы,

Сиыр дыбысы,

Ытүйе дыбысы,

Қой дыбысы,

Ешкі дыбысы деп балалар кезек-кезек айтты.

Қауыпсіздік ережелерін сақтап: жұмыстарын орындайды.


Жануарға үлпілдек жүнді жапсырады.

Балалар өздері жануарлардың төлдерін

Енелеріне қосады.

Түйенің төлі-бота

Жылқы төлі-құлын


Сиыр төлі-бұзау
Қой төлі-қозы
Ешкі төлі-лақ

Жануарларды атап олардың төлдерін білдік.

Түйе үлкен,

Түйе төлі кішкентай.


Сиыр үлкен,

Сиырдың төлі кішкентай.


Жылқы малы үлкен,

Жылқы төлі кішкентай.


Ыр-ыр-ыр

Сауды мамам сиыр

Ие-ие-ие,

Біздің үйде түйе

Ой-ой,ой,

Бар ма үйде қой.

Қы,қы,қы

Шауып келді жылқы.

Сиырдан сүт, ет ірімшік аламыз.
Жылқы бізге көлік оны шанаға жегеміз.
Түйеден ет аламыз,шұбатын ішеміз.

Жексек көлік жүк тасимыз.

Балалар қойдан ет, жүнінен киім киеміз.

Ешкіден ет,киім киеміз, түбітінен қолғап, нәски шұлық тоқимыз.

Тағамдарды атайды, қай жануардан, қандай өнім алатынымызды баяндап береді.

Жүннен қолғап тоқылыды,

Терісінен аяқ киім тігіледі.

Жануарлар жайлауда, өрісте жайылады.


Лақ:

Шөре, шөре лағым,

Тентек болма шырағым.

Секектеме деміңді ал,

Селтеңдемей құлағың.

Бота:

Қара көзің мөлдіреп,

Қызықтырмай қоймайды.

Жібек жүні үлбіреп,

Қарасам көз тоймайды.
Қозым:

Айналайын қозым,

Малдан жуас бозым.

Ұзап шық та үйден,

Оттығуды үйрен.
Құлын:

Құлын,құлын,құлыншақ

Желкілдейді тұлымшақ.

Құйрығында құндызы,

Маңдайында жұлдызы.
Барлық балалармен бірге

Қуыр-қуыр,қуырмаш

Тауықтарға бидай шәш,

Мына жерде май бар

Мына жерде құрт бар,

Мына жерде қаймақ бар,

Мына жерде айран бар,

Қытық, қытық,, қытық.
Балалар қуана бірге қайталап орындап береді.
Балалар

Бізге сабақ ұнады.

Малдарға уақытында жайлап шөп, жемін беру керек, бағу керек.

Сонда олардан көп өнім аламыз.


Балалар белсенділік танытты.





Білу керек:

Жануарлар аттарын ажыратып айту



Меңгеру:

Балалар әр жануарлардың өзіне тән ерекшеліктерін сипаттау.



Үйренуі тиіс:

Өлең, жолдарын білу,ән.



М.Қабылбеков атындағы орта мектеп жанындағы шағын орталық.


Ашық сабақ

«Төрт-түлік мал»

Каталог: uploads -> doc -> 019c
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
019c -> Сабақтың тақырыбы Судың диссоциациясы. Сутектік көрсеткіш Сабақтың типі Жаңа білімді меңгерту сабағы
019c -> Сабақтың түрі: аралас. Әдісі: сұрақ-жауап, талдау. Көрнекілігі: Бөгенбай батыр суреті, сызбалар


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет