№
|
Тақырыптың атауы
|
Сағат саны
|
К ү н і
|
Мақсаты
|
Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер
|
Оқып үйренудің нәтижесі
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
|
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
|
Негізгі дереккөздер немесе ресурстар
|
Үйге
|
Ескерту
|
Кіріспе (1 сағ.)
|
|
1
|
Ботаника - өсімдіктер туралы ғылым. Жер бетінде өсімдіктердің көптүрлілігі туралы жалпы мәліметтер. . Өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
.
|
1
|
|
Биология ғылымының бір саласы ботаника туралы түсінік алу. Өсімдіктер әлемінің ерекшелігін ұғыну
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқушылар ботаника ғылымы туралы түсінік алады. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс жасап үйренеді.
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
І тарау. Өсімдіктермен жалпы танысу (3 сағ.)
|
2
|
Мәдени және жабайы, біржылдық және көп жылдық, дәрілік және әсемдік өсімдіктер. Өсімдіктердің тіршілік формалары: ағаштар, бұталар, бұташықтар, шөптесін өсімдіктер.
|
1
|
|
Өсімдіктердің мәдени және абайы түрлері туралы түсінік беру. Өсімдіктің формаларының ерекшеліктерін ұғыну.
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
|
Оқушылар мәдени және жабайы өсімдіктердің айырмашылықтары мен қсастықтары туралы түсінеді.
|
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
3
|
Өсімдіктердің белгілері. Гүлді өсімдіктер. Гүлді өсімдіктердің мүшелері. Тұқымды және споралы өсімдіктер.
№ 1 зертханалық жұмыс.Споралы және тұқымды (ашықтұ -қымды және жабық тұқымды) өсімдіктер:
|
1
|
|
Оқушыларға гүлді өсімдіктердің мүшелері, олардың табиғаттағы маңызы туралы түсінік беру. Споралы және тұқымды өсімдіктердің айырмашылықтарын ұғыну.
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқушылар гүлді өсімдіктердің мүшелері, олардың маңызын оқып түсініп, үйренеді.
Тұқымды және споралы өсімдіктердің ерекшеліктерін ұғынады.
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Кесте ,сурет, интернет материалдары
|
|
|
4
|
Өсімдіктердің тіршілік жағдайлары, оларға әсер ететін негізгі экологиялық факторлар. Өсімдіктердің тіршілік орталары.. .
Топсеруен: Айналамыздағы өсімдіктер әлемі».
2«Өсімді тіршілі гіндегі күзгі құбылыс тар».
|
1
|
|
Өсімдіктердің тіршілігіне әсер ететін негізі факторларды білу. Өсімдіктердің адам өмірінде және табиғаттағы маңызын ұғыну
|
АКТ (Интер7тақта ,
компьютер,
фотоаппарат).
Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).
Топпен жұмыс
Көшбасшылық
Рефлексия
|
Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді.
|
Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу; Формативтік бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Рефлексия;
Топтық жұм-ысты бағалау
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Ғаламтор,
оқулық,
қосымша кітаптар,
|
|
|
ІІ бөлім. Өсімдік жасушасының құрылысы (5 сағат).
|
|
|
5
|
Ұлғайтқыш құралдар: микроскоп, ұлғайтқыш әйнек. Ұлғайтқыш құралдарды қолдану тәсілдері. Препараттар даярлау. .
№ 2 зертханалық жұмыс.
Ұлғайтқыш құралдармен және зертханалық құрал-саймандармен танысу.
|
1
|
|
Микроскоптың құрылысымен танысу. Онымен жұмыс жасау ережесін білу. Препараттар дайындау тәсілін ұғыну
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды;
.
|
Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
6
|
Жасуша - өсімдік организмінің негізгі құрылым бірлігі. Өсімдік жасушасының құрылысы
№ 3 зертханалық жұмыс.
Пияз өңінің, жапырақ эпидермисінің микропрепараттарын даярлау
|
1
|
|
Жасушаның құрылысы туралы түсінік беру. Жасуша органоидтарының қызмет ерекшеліктерін ұғыну
|
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
|
-Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;
Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді.
-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады;
|
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
7
|
Жасушалардың тіршілік әрекеттері. Жасушаның өсуі және бөлінуі. Жасушаның тыныс алуы және қоректенуі. Цитоплазманың қозғалысы.
№ 4 зертханалық жұмыс.Элодея жапырағын, жапырақ өңін мысалға алып өсімдік жасушасының құрылысын зерттеп білу.
|
1
|
|
Жасуша орнаоидтарының қызметі сипаттама беру. Қоршаған ортаның жасуша құрылымна әсерін ұғыну
|
Топпен жұмыс
Рефлексия(сергіту сәті).
АКТ(ИТ,камера,компьютер
Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).
|
Сурет,дидактикалық ма-териалдармен жұмыс істей алады,қосым-ша әдістеме-лік материал-дарды қолда-на алады
|
Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағал-ауға қатысады
Талқылауға қатысуы, көз-қарас білдіруі, топпен жұм-ыстағы үлесі бағаланады
|
,
Оқушылардың алған білімдерін тексеру, жиынтық бағалау
|
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
8
|
Жасуша құрамындағы органикалық заттар: көмірсулар, нәруыздар, майлар және бейорганикалық заттар: су, тұз ерітінділері. Қоректік заттардың қорға жинақталуы
|
1
|
|
Ораникалық және бейорганикалық заттардың жасуша құрамындағы ерекшеліктеріне түсінік беру.
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер; СТО;
Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту;
Талантты және дарынды балаларды оқыту;
|
-Ізденімпаздығы мен АКТ пайдалану құзіреті артады.
-Шығармашылық тапсырмаларды орындауда сөздік қоры дамиды.
|
Өз білімдерін тексереді,өткен сабақты еске түсіру; Кейіпкерлерге баға бере алады; Бірін-бірі бағалау/бағал-ау парағы бері-леді/;Өзін-өзі бағалау
|
Оқушылардың өзара бірін-бірі оқытуы;
Жекелей жұмыс
Оқушылардың рөлдік ойыны;
|
интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
9
|
Ұлпалар туралы түсінік. Өсімдік ұлпаларының түрлері: түзуші, жабын, өткізгіш, механикалық ұлпалар. .
|
1
|
|
Өсімдік ұлпалары туралы түсіну және олардың түрлерін ажырата білу
|
"Ой қозғау","Болжау"
Өзара оқыту,(ой бөлі-су),Сұрақ-жауап әдісі,
Диалогтық оқыту (әңгіме-дебат).
|
Қажеттілікті жүзеге асырады, алған білімдерін қолдануды үйренеді,
|
Топ жетекшілері оқушыларды бағалайды,
Дарынды оқушылардың шығармашылығы бағаланады
|
Жоғары мәртебелі сұрақтар, мақал-мәтелдер, постер құру, АКТ
|
Оқулық, суреттер, интернет материалда-ры және кеспе қағаз-дар,
|
|
|
ІІІ бөлім. Гүлді өсімдіктердің мүшелері, жемістер және тұқымдар (14 сағат).
|
I тарау. Тұқым (2 сағат).
|
10
|
Тұқымның сыртқы және ішкі кұрылысы. Тұқымның типтері. Даражарнақты және қосжарнақты гүлді өсімдіктердің тұқымд құрылысы.
№5 зертханалық жұмыс.
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдік тұқымдарының құрылысы.
|
1
|
|
Өсімдік тұқымының құрылысымен танысу. Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктердің ерекшеліктерін білу,сипаттама беру
|
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Қосымша әдістемелік материал-дарды қолда-на алады; Сурет, дидак-тикалық материал-дармен жұмыс.
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
|
Слайдтар,
ғаламтор,
оқулық,
қосымша кітаптар,
|
|
|
11
|
Тұқымның органикалық және бейорганикалық заттары. Тұқымдағы өсімдік ұрығы. Тұқымдардың алуантүрлілігі.
|
1
|
|
Тұқымның құрамында негізгі заттардың түрлерін ажырата білу. Тұқымның түрлері мен таралу жолдарын ұғыну
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
|
Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады
|
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық, суреттер, интер-нет материалд және кеспе қағаз-дар,
|
|
|
II тарау. Тамыр (3 сағат).
|
12
|
Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы.
№6 зертханалық жұмыс.
Өскіндерден тамырдың сыртқы құрылысын зерттеп білу (асбұршақ асқабақтың, үрмебұрш және бидайдың).
|
1
|
|
Тамырдың құрылысымен танысу. Оның түрлеріне сипаттам беру
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар
|
Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді
|
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
Оқулық,
-дидактикалық материалдар
-кестелер
-тест тапсырмалар
|
|
|
13
|
Тамыр аймақтары: бөліну, созылу, сору, өткізу. Тамырдың ұшы – тамыр оймақшасы. Тамырдың өсуі.
№7 зертханалық жұмыс.
Тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтау.
|
1
|
|
Тамыр аймақтарының қызметіне сипаттама беру
|
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Ойларын жетік жеткізе біледі;
-Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды;
-Түйінді ой қорытынды жасайды..
|
Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
|
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.
|
Бүктеме, интернет материалдары
|
|
|
14
|
Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. . Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері.
№8 зертханалық жұмыс.
Тамырдың түрөзгерістері.
|
1
|
|
Тамыр типтерінің қызметін ұғыну. Өсімдіктерде кездесі ерекшеліктерін білу. Тамырдың түрөзгерістеріне түсінік беру
|
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
|
Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді.
|
-Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыруда -деңгейлік тапсырмалар беру Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
|
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
|
|
Ш тарау. Өркен (5 сағат).
|
15
|
Өсімдік өркендерінің құрылысы мен маңызы. Бүршік – өсімдіктің ұрықтық (бастапқы) өркені.
№ 9 зертх жүмыс.
Вегетативтік және гүл бүршіктерінің құрылысы.
|
1
|
|
Өркеннің құрылыс мен бүршік туралы білу. Жылдық өркенге сипаттам беру
|
Сұрақ- жауап әдісі
АКТ Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).
Миға шабуыл.
Топпен жұмыс.
|
Талқылауға қатысуы, көзқарас білдіруі, топпен жұм-ыстағы үлесі бағаланады. Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағалауға қатысады.
|
Формативтік бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Рефлексия;
Топтық жұмысты бағалау.
Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу.
|
АКТ-мен жұмыс,
Тест тапсырмалары, постер қорғау.
|
Зертханалық құрал-жабдықтар
-сызба нұсқа
-дидактикалық материалдар
|
|
|
16
|
Жапырақ өркеннің бүйірлік жанама мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы. Жапыр. түр өзгеріст .
№10 зертх жұмыс.
Жапырақтың сыртқы құрылысы. .
№11 зертх жұмыс.
Жапырақтың ішкі құрылысы. Жапырақтың түрөзгерістері.
|
1
|
|
Өсімдік жапырағының ққұрылысы мен қызметі туралы білу. Фотосинтез әрекетінің жапырақта жүру ерекшелігін ұғыну
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер;
Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту;
Талантты және дарынды балаларды оқыту;
ОүБ және оқуды бағалау.
|
Өздігінен білім алады; Қосымша әдістемелік материал-дарды қолдана алады.
|
Формативтік бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Рефлексия;
Топтық жұм-ысты бағалау.
Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу
|
Өзара бірін-бірі оқытуы;Жекелей жұмыс;;
|
Зертханалық құрал-жабдықтар
-сызба нұсқа
-дидактикалық материалдар
|
|
|
17
|
Сабақ - өркеннің негізгі бөлігі және қоректік заттарды өткізу мүшесі. .Сабақтыңі шкі құрылысы.
№ 12 зертх жұмыс.
Ағаштың көлденең кесіндісіндегі жылдық сақиналарды қарау.
|
1
|
|
Өсімдік сабағының құрылысы мен қызметі туралы білу. Жылдық сақинаны ажырата білу
|
АКТ(ИТ,камера,компьютер, фотоаппарат).
СТО(Автор орындығы Блум таксономиясы).
Миға шабуыл. Топпен жұмыс; Көшбасшы-лық; Тестпен жұмыс.
|
-Оқушының сыни ойлауын дамытады.
-көшбасшы айқындалады-Постермен жұмыстанады,бірін бірі бағалайды.
|
Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағалауға қатысады
талқылауға қатысуы,
көзқарас білдіруі, топпен жұмыс-тағы үлесі бағаланады.
|
Сұрақ төңірегін де берілген сур-еттерге қарап, жаңа тақырып-тың мазмұнын таниды;
|
Зертханалық құрал-жабдықтар
-сызба нұсқа
-дидактикалық материалдар
|
|
|