Орта мерзімді жоспар Пән: Биология Сынып: 6 Дайындаған: Қожрақова Дария Саташевна І деңгей бағдарламасын игерген биология пәнінің мұғалімі



бет1/4
Дата21.04.2017
өлшемі0,58 Mb.
#14455
  1   2   3   4
Орта мерзімді жоспар


Пән: Биология

Сынып: 6

Дайындаған: Қожрақова Дария Саташевна

І деңгей бағдарламасын игерген

биология пәнінің мұғалімі


Ақтоғай орта мектебі

Биология 6-сынып (барлығы 68 сағ, аптасына 2 сағ)




Тақырыптың атауы

Сағат саны

К ү н і

Мақсаты

Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер

Оқып үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар

Үйге

Ескерту


Кіріспе (1 сағ.)




1

Ботаника - өсімдіктер туралы ғылым. Жер бетінде өсімдіктердің көптүрлілігі туралы жалпы мәліметтер. . Өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

.


1




Биология ғылымының бір саласы ботаника туралы түсінік алу. Өсімдіктер әлемінің ерекшелігін ұғыну

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар ботаника ғылымы туралы түсінік алады. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс жасап үйренеді.

Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.



Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар







І тарау. Өсімдіктермен жалпы танысу (3 сағ.)

2

Мәдени және жабайы, біржылдық және көп жылдық, дәрілік және әсемдік өсімдіктер. Өсімдіктердің тіршілік формалары: ағаштар, бұталар, бұташықтар, шөптесін өсімдіктер.


1




Өсімдіктердің мәдени және абайы түрлері туралы түсінік беру. Өсімдіктің формаларының ерекшеліктерін ұғыну.

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Оқушылар мәдени және жабайы өсімдіктердің айырмашылықтары мен қсастықтары туралы түсінеді.

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар







3

Өсімдіктердің белгілері. Гүлді өсімдіктер. Гүлді өсімдіктердің мүшелері. Тұқымды және споралы өсімдіктер.

№ 1 зертханалық жұмыс.Споралы және тұқымды (ашықтұ -қымды және жабық тұқымды) өсімдіктер:




1




Оқушыларға гүлді өсімдіктердің мүшелері, олардың табиғаттағы маңызы туралы түсінік беру. Споралы және тұқымды өсімдіктердің айырмашылықтарын ұғыну.

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

Оқушылар гүлді өсімдіктердің мүшелері, олардың маңызын оқып түсініп, үйренеді.

Тұқымды және споралы өсімдіктердің ерекшеліктерін ұғынады.



Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.



Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Кесте ,сурет, интернет материалдары







4

Өсімдіктердің тіршілік жағдайлары, оларға әсер ететін негізгі экологиялық факторлар. Өсімдіктердің тіршілік орталары.. .

Топсеруен: Айналамыздағы өсімдіктер әлемі».

2«Өсімді тіршілі гіндегі күзгі құбылыс тар».


1




Өсімдіктердің тіршілігіне әсер ететін негізі факторларды білу. Өсімдіктердің адам өмірінде және табиғаттағы маңызын ұғыну

АКТ (Интер7тақта ,

компьютер,

фотоаппарат).

Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).

Топпен жұмыс

Көшбасшылық

Рефлексия


Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді.

Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу; Формативтік бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Рефлексия;
Топтық жұм-ысты бағалау

Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.

Ғаламтор,
оқулық,
қосымша кітаптар,








ІІ бөлім. Өсімдік жасушасының құрылысы (5 сағат).







5

Ұлғайтқыш құралдар: микроскоп, ұлғайтқыш әйнек. Ұлғайтқыш құралдарды қолдану тәсілдері. Препараттар даярлау. .

№ 2 зертханалық жұмыс.

Ұлғайтқыш құралдармен және зертханалық құрал-саймандармен танысу.


1




Микроскоптың құрылысымен танысу. Онымен жұмыс жасау ережесін білу. Препараттар дайындау тәсілін ұғыну

Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану

-Ойын нақты жеткізе алады;

-Өзін-өзі реттейді;

-Көшбасшы бола алады;

-Өзін-өзі бағалайды;

.


Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар







6

Жасуша - өсімдік организмінің негізгі құрылым бірлігі. Өсімдік жасушасының құрылысы

№ 3 зертханалық жұмыс.

Пияз өңінің, жапырақ эпидермисінің микропрепараттарын даярлау


1




Жасушаның құрылысы туралы түсінік беру. Жасуша органоидтарының қызмет ерекшеліктерін ұғыну

Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану

-Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;

Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді.

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады;


Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.

Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.



Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

интернет материалдары және кеспе қағаздар







7

Жасушалардың тіршілік әрекеттері. Жасушаның өсуі және бөлінуі. Жасушаның тыныс алуы және қоректенуі. Цитоплазманың қозғалысы.

№ 4 зертханалық жұмыс.Элодея жапырағын, жапырақ өңін мысалға алып өсімдік жасушасының құрылысын зерттеп білу.



1




Жасуша орнаоидтарының қызметі сипаттама беру. Қоршаған ортаның жасуша құрылымна әсерін ұғыну

Топпен жұмыс
Рефлексия(сергіту сәті).
АКТ(ИТ,камера,компьютер

Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).



Сурет,дидактикалық ма-териалдармен жұмыс істей алады,қосым-ша әдістеме-лік материал-дарды қолда-на алады

Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағал-ауға қатысады
Талқылауға қатысуы, көз-қарас білдіруі, топпен жұм-ыстағы үлесі бағаланады

,

Оқушылардың алған білімдерін тексеру, жиынтық бағалау



Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар







8

Жасуша құрамындағы органикалық заттар: көмірсулар, нәруыздар, майлар және бейорганикалық заттар: су, тұз ерітінділері. Қоректік заттардың қорға жинақталуы

1




Ораникалық және бейорганикалық заттардың жасуша құрамындағы ерекшеліктеріне түсінік беру.

Оқытудағы жаңа тәсілдер; СТО;

Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;


-Ізденімпаздығы мен АКТ пайдалану құзіреті артады.

-Шығармашылық тапсырмаларды орындауда сөздік қоры дамиды.




Өз білімдерін тексереді,өткен сабақты еске түсіру; Кейіпкерлерге баға бере алады; Бірін-бірі бағалау/бағал-ау парағы бері-леді/;Өзін-өзі бағалау

Оқушылардың өзара бірін-бірі оқытуы;
Жекелей жұмыс
Оқушылардың рөлдік ойыны;

интернет материалдары және кеспе қағаздар







9

Ұлпалар туралы түсінік. Өсімдік ұлпаларының түрлері: түзуші, жабын, өткізгіш, механикалық ұлпалар. .

1




Өсімдік ұлпалары туралы түсіну және олардың түрлерін ажырата білу

"Ой қозғау","Болжау"

Өзара оқыту,(ой бөлі-су),Сұрақ-жауап әдісі,

Диалогтық оқыту (әңгіме-дебат).


Қажеттілікті жүзеге асырады, алған білімдерін қолдануды үйренеді,

Топ жетекшілері оқушыларды бағалайды,

Дарынды оқушылардың шығармашылығы бағаланады



Жоғары мәртебелі сұрақтар, мақал-мәтелдер, постер құру, АКТ

Оқулық, суреттер, интернет материалда-ры және кеспе қағаз-дар,







ІІІ бөлім. Гүлді өсімдіктердің мүшелері, жемістер және тұқымдар (14 сағат).

I тарау. Тұқым (2 сағат).

10

Тұқымның сыртқы және ішкі кұрылысы. Тұқымның типтері. Даражарнақты және қосжарнақты гүлді өсімдіктердің тұқымд құрылысы.

№5 зертханалық жұмыс.

Даражарнақты және қосжарнақты өсімдік тұқымдарының құрылысы.


1




Өсімдік тұқымының құрылысымен танысу. Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктердің ерекшеліктерін білу,сипаттама беру

Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану

Қосымша әдістемелік материал-дарды қолда-на алады; Сурет, дидак-тикалық материал-дармен жұмыс.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.

Слайдтар,
ғаламтор,
оқулық,
қосымша кітаптар,







11

Тұқымның органикалық және бейорганикалық заттары. Тұқымдағы өсімдік ұрығы. Тұқымдардың алуантүрлілігі.

1




Тұқымның құрамында негізгі заттардың түрлерін ажырата білу. Тұқымның түрлері мен таралу жолдарын ұғыну

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады

Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық, суреттер, интер-нет материалд және кеспе қағаз-дар,







II тарау. Тамыр (3 сағат).

12

Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы.

№6 зертханалық жұмыс.

Өскіндерден тамырдың сыртқы құрылысын зерттеп білу (асбұршақ асқабақтың, үрмебұрш және бидайдың).


1




Тамырдың құрылысымен танысу. Оның түрлеріне сипаттам беру

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар

Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

Оқулық,

-дидактикалық материалдар

-кестелер

-тест тапсырмалар









13

Тамыр аймақтары: бөліну, созылу, сору, өткізу. Тамырдың ұшы – тамыр оймақшасы. Тамырдың өсуі.

№7 зертханалық жұмыс.

Тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтау.


1




Тамыр аймақтарының қызметіне сипаттама беру

Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану

Ойларын жетік жеткізе біледі;

-Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды;

-Түйінді ой қорытынды жасайды..


Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы.

Бүктеме, интернет материалдары







14

Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. . Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері.

№8 зертханалық жұмыс.

Тамырдың түрөзгерістері.


1




Тамыр типтерінің қызметін ұғыну. Өсімдіктерде кездесі ерекшеліктерін білу. Тамырдың түрөзгерістеріне түсінік беру

Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.

Өткен сабақ-ты еске түсі-ру арқылы сапалық жағынан дамиды,шығармашылықпен әуестенеді.

-Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыруда -деңгейлік тапсырмалар беру Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.

суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар







Ш тарау. Өркен (5 сағат).

15

Өсімдік өркендерінің құрылысы мен маңызы. Бүршік – өсімдіктің ұрықтық (бастапқы) өркені.

№ 9 зертх жүмыс.

Вегетативтік және гүл бүршіктерінің құрылысы.


1




Өркеннің құрылыс мен бүршік туралы білу. Жылдық өркенге сипаттам беру

Сұрақ- жауап әдісі

АКТ Диалогтық оқыту(әңгіме-дебат).

Миға шабуыл.

Топпен жұмыс.



Талқылауға қатысуы, көзқарас білдіруі, топпен жұм-ыстағы үлесі бағаланады. Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағалауға қатысады.

Формативтік бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Рефлексия;

Топтық жұмысты бағалау.

Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу.


АКТ-мен жұмыс,

Тест тапсырмалары, постер қорғау.



Зертханалық құрал-жабдықтар

-сызба нұсқа

-дидактикалық материалдар








16

Жапырақ өркеннің бүйірлік жанама мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы. Жапыр. түр өзгеріст .

№10 зертх жұмыс.

Жапырақтың сыртқы құрылысы. .

№11 зертх жұмыс.

Жапырақтың ішкі құрылысы. Жапырақтың түрөзгерістері.


1




Өсімдік жапырағының ққұрылысы мен қызметі туралы білу. Фотосинтез әрекетінің жапырақта жүру ерекшелігін ұғыну

Оқытудағы жаңа тәсілдер;

Көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

ОүБ және оқуды бағалау.



Өздігінен білім алады; Қосымша әдістемелік материал-дарды қолдана алады.

Формативтік бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Рефлексия;

Топтық жұм-ысты бағалау.


Өтілген тақы-рып бойынша өз ойларын жеткізуге же-телеу

Өзара бірін-бірі оқытуы;Жекелей жұмыс;;

Зертханалық құрал-жабдықтар

-сызба нұсқа

-дидактикалық материалдар








17

Сабақ - өркеннің негізгі бөлігі және қоректік заттарды өткізу мүшесі. .Сабақтыңі шкі құрылысы.

№ 12 зертх жұмыс.

Ағаштың көлденең кесіндісіндегі жылдық сақиналарды қарау.


1




Өсімдік сабағының құрылысы мен қызметі туралы білу. Жылдық сақинаны ажырата білу

АКТ(ИТ,камера,компьютер, фотоаппарат).
СТО(Автор орындығы Блум таксономиясы).
Миға шабуыл. Топпен жұмыс; Көшбасшы-лық; Тестпен жұмыс.

-Оқушының сыни ойлауын дамытады.

-көшбасшы айқындалады-Постермен жұмыстанады,бірін бірі бағалайды.



Барлық топ бірін-бірі және өзін-өзі бағалауға қатысады

талқылауға қатысуы,

көзқарас білдіруі, топпен жұмыс-тағы үлесі бағаланады.


Сұрақ төңірегін де берілген сур-еттерге қарап, жаңа тақырып-тың мазмұнын таниды;

Зертханалық құрал-жабдықтар

-сызба нұсқа

-дидактикалық материалдар








Каталог: uploads -> doc -> 08cb
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
08cb -> Екі нарсе ғана өмірдің сәнін келтіреді: Бірі – математикамен шұғылдану, екіншісі – одан сабақ беру. Пуассон
08cb -> Қасым Аманжолов «Ақын өлімі туралы аңыз» (11-сынып,жаратылыстану-математикалық бағыт) Сабақтың мақсаты
08cb -> Оқулықпен жұмыс жасай отырып, оқушыларға қоғамдағы өзгерістер туралы түсінік бере отырып, танымдық қабілетін дамыту
08cb -> Сабақ: Қадыр Мырза Әлі. Мақсатты келер шақ. Күні
08cb -> Полимәдениетті білім беру – заман талабы әміре Қасымхан Абылайұлы
08cb -> Сабақтың тақырыбы: Ғ. Мүсірепов "Боранды түнде" Ғабит Мүсіреповтың "Боранды түнде"


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет