Қосанова К. Сабақтың мақсаты



Дата11.07.2017
өлшемі22,67 Kb.
#21166
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Туындыны есептеу ережелері.
  • Сабақтың мақсаты: Оқушылардың туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.
  • а) білімділік: Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
  • ә) дамытушылық: Оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
  • б) тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
  • Сабақтың типі: білімді бекіту
  • Сабақтың түрі: саяхат сабақ
  • Сабақтың әдістері: ұжымдық оқыту, өзара оқыту, жұппен жұмыс, оқыта үйрету, топтық жұмыс.
  • Сабақтың көрнектілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, семантикалық карта, үлестірме қағаздар.
  • Пәнаралық байланыс: Тарих, география, қазақ тілі.
  • Сабақтың барысы.
  • І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 минут
  • Оқушылармен сәлемдесу; түгелдеу; назарларын сабаққа аудару; топқа бөлу, топ басшыларын сайлау, баға қою критерийлерімен таныстыру.
  • ІІ. Негізгі бөлім: 2 топқа бөлу:" туынды әлеміне саяхат"
  • (Қосындының туындысы туындылардың қосындысына тең)
  • 6) Қосындының туындысы неге тең?
  • І. " Анықтама" станциясы 4-5 минут
  • 1) Туынды дегеніміз не?
  • ( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функцияны нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
  • 2) Туындының белгіленуі?
  • (у' немесе f'(х))
  • 3) Дифференциялдау амалы деп нені атайды?
  • 4) Тұрақты санның туындысы неге тең?
  • (нөльге)
  • 5) х-тің туындысы неге тең?
  • (1-бірге)
  • (u ±v)`= u`-v`
  • жақша
  • (uv`)=u`v±uv
  • минус
  • = , v ≠0
  • плюс
  • (ха)` = aха1
  • туынды
  • сu`=c
  • квадрат
  • x`=
  • жиырма
  • ((x+5)20) `=(x+5)19
  • түбір
  • 2-топқа: Дұрыс жауаптың сәйкестігін табыңдар:
  • (x5) `=
  • 10 х4
  • 5`=
  • -
  • (2x5) `=
  • 5х4
  • (x) `=1
  • 3x2+2
  • (10х)`
  • 0
  • ( )`=
  • 10
  • (х3+2х)`=
  • 1
  • ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
  • (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
  • Туындысын тап
  • Жауаптары
  • y=2x3+x2-
  • y=x2-3x-
  • y=x2-3x4+ -
  • (х2+5).(х2-4)
  • y=
  • y`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
  • f(х)=x3-3x2+7
  • І топ
  • Туындысын тап
  • Жауаптары
  • y=x4-2x-
  • y=x3+4x2-
  • y=x3-4x3+ -
  • (х2+4).(2x-1)
  • y=
  • f`(х)=0 теңдеуін шешіңдер:
  • f(х)=x4-2x2+1
  • Тексер: ІІ топ
  • ІІІ. «Есептер» станциясы 4-5 мин
  • (мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (карточка). Әр топтың капитандары орындайды).
  • Тексер: І топ
  • Тексер: ІІ топ
  • ІV. «Ғалымдар» станциясы 7-8 мин
  • Бұл станцияда оқушылар сұрақтарға жауап береді.
  • Функцияның туындысын флексия деп атаған кім?
  • (И.Ньютон)
  • Айнымалы шамалардың өсімшелерін белгілеу үшін гректің әріпін қолданған кім?
  • (Леонард Эйлер)
  • Туынды ұғымын, у және f белгіленулерін енгізген қай ғалым?
  • (17-ғасырда Лагранж)
  • Туындыны дифференциалдау деп атаған кім?
  • (Готфрид Лейбниц
  • V. «Туындыны қолдану» станциясы семантикалық карта 6-7 минут.
  • Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, туындының көмегімен қандай есептеулер жүргізуде болатыны шығады. Соны табайық,
  • Жауап
  • 8х3-10х
  • 25х4
  • 7х2+24х
  • 5
  • -
  • x+6
  • Тапсырма
  • f(х)=5x5
  • Б
  • З
  • Ғ
  • Д
  • Р
  • А
  • Ң
  • f(х)=2х4-5х2
  • Е
  • П
  • І
  • С
  • Ы
  • Ә
  • Х
  • f(x)=5x+C
  • У
  • М
  • Я
  • Ю
  • Р
  • П
  • О
  • f(x)= +12x2
  • Э
  • Ш
  • Т
  • І
  • В
  • Ұ
  • И
  • f(x)=
  • Е
  • М
  • Ж
  • Қ
  • Ү
  • Т
  • Ь
  • f(x)=2
  • Л
  • Э
  • С
  • Е
  • Щ
  • Н
  • М
  • f(x)=
  • Я
  • В
  • Ф
  • Ю
  • һ
  • Ц
  • У
  • І карта
  • Жауап
  • 12х2-15х2
  • 6х2+30х
  • 8
  • -
  • 30х4
  • 10х3
  • Тапсырма
  • f(x)=6x2
  • А
  • М
  • Б
  • Қ
  • С
  • Ж
  • Е
  • f(x)=3x4-5x3
  • Р
  • У
  • Г
  • Ө
  • А
  • И
  • Ә
  • f(x)=8x-10
  • С
  • Ұ
  • Т
  • Ы
  • Я
  • В
  • Ғ
  • f(x)=
  • Д
  • П
  • Х
  • Т
  • Қ
  • П
  • Ң
  • f(x)=
  • И
  • Ы
  • Ф
  • А
  • Ң
  • Л
  • Т
  • f(x)=
  • Ұ
  • Х
  • А
  • Э
  • Ч
  • О
  • З
  • f(x)= 6
  • У
  • Ө
  • Ф
  • Ж
  • Б
  • Ү
  • Ы
  • ІІ карта
  • Топтар
  • Балл
  • Ортақ
  • балл
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ІІІ. Сабақты қорытындылау: 5-6 минут
  • Қосындының туындысының ережесі.
  • Көбейтіндінің туындысының ережесі.
  • Бөліндінің туындысының ережесі.
  • ІV. Оқушылардың білімін бағалау: 2-3 минут.
  • Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау, марапаттау.
  • Жеке оқушыларды бағалау.
  • Бағалау парағы.
  • V. Үйге тапсырма: 1-2 минут. № 155, 156 есептер,
  • тақырыпты қайталау

Каталог: materialy -> matematika
matematika -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі оңтұстік Қазақстан облысы, Сайрам ауданы
matematika -> Кештің тақырыбы: Қасиетті жеті саны. 8-11 сынып
matematika -> Хаттама №1 Шымкент қаласы. 30. 11. 2015 жыл №85 Х.Әлімжан атындағы жалпы орта мектебі Қатысқандар
matematika -> Сабақ П. Тәжібаева атындағы жалпы орта мектебі
matematika -> Сабақтың тақырыбы: Сандар тізбегі және олардың берілу тәсілдері. Insert тәсілі бойынша
matematika -> Сабақ Тақырыбы: Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар
matematika -> Сабақ тақырыбы: Пифагор теоремасының қолданылуы геометрия 8 сынып Сабақ мақсаты
matematika -> Сабақтың тақырыбы: Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтардың өзара орналасуы
matematika -> Сабақтың тақырыбы : Логарифмдік функция. Логарифмдік функцияның графигі және қасиеттері. ІІ. Сабақтың мақсаты
matematika -> Сабақ Математика пәні мұғалімі : Атабек Ф. Т. №50 мектеп гимназия


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет