Оңтүстік Қазақстан облысы Төлеби ауданы



Дата24.05.2017
өлшемі354,4 Kb.
#17003
Оңтүстік Қазақстан облысы

Төлеби ауданы

Әл-Фараби атындағы жалпы орта білім беретін мектебі

Әл-Фараби атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Мирхакимова Гавхар инклюзивті сыныпқа 3 жыл сабақ беріп келеді. Үшінші деңгейлік курсты аяқтаған мұғалім күнделікті сабағында инновациялық әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттырып отырады. Әр оқушының жеке қабілетіне қарай деңгейлік жұмыстар жүргізеді. «Бұлақ көрсең көзін аш» дегендей осы сыныпқа келген Ашурбаев Дауренбектің кез-келген кейіпкерлерді еркін мүсіндеу шеберлігін байқады. Ашурбаев Дауренбектің дарындылығын мектепішілік көрме ұйымдастыра отырып танытты. Бастауыш сыныптар арасында өткен сайыстарда жүлделі орындарға ие болып келеді. Ұстазы шәкіртінің биік белестерден көрінетіне сенімді.



Инклюзивті сынып жетекшісі Мирхакимова Гавхар Мажитовна Мирхакимова Г. оқушысы Ашурбаев

Дауренбекпен бірге



Сыныбы, пәні:

4 «Д», өзін-өзі тану

Өтілетін мерзімі:

25. 11. 2015ж.

Мұғалімі:

Мирхакимова Г.

Сабақтың тақырыбы:

Қуаныш – жан шуағы

Құндылық:

«Сүйіспеншілік».

Көрнекіліктер:

Музыкалық киіз үй, ноутбук, оқулық, проектор, ермексаз, A-4 парағы

Оқытуда қолданы-латын әдіс-тәсілдер:

Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.


Модульдердің кіріктірілуі

Сын тұрғыдан ойлау, Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, Окыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Талант-ты және дарынды балаларды оқыту, Оқушылардың жас ерекшіліктеріне сәйкес оқыту, Білім берудегі басқару және көшбасшылық

Сабақтың мақсаты:

«бақыт», «сыйластық», «махаббат» адами құндылықтарын түсіну

Сабақтын нәтижесі:

«бақыт», «сыйластық», «махаббат» адами құндылықтарын түсінеді

Сабақтың міндеттері:

  • қуаныш сезімінің адам өміріндегі мәнін түсіндіру;

  • өзара жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;

  • мейірімділікке тәрбиелеу


Сабақтың

кезеңдері



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Уақыты

Кіріспе

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеремін.

Сергіту сәтін ұйымдастырамын: Ноутбуктті пайдалана отырып оқу- шыларды билетемін, мозаика құрастыру арқылы екі топқа бөлемін.

Тыныштық сәті: (Баяу әуен қойылады) "Нұрға бөлену"

Ыңғайланып отырыңыздар! Денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолы-ңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға бо-лады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: күн нұры сіздің төбеңізден өтіп кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіз-дің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойңызды, әр сезі-міңізді, эмоцияның бен тілек қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің хауы-зын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдары-ңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп сәуле шашуда. Қо-лыңыз тек жақсы ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі . Нұр аяқтарыңызға тарады, аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен ма-хаббат құралына айналды одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге та-рады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бақыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қа-рап, бәрінен жақсылықты ғана көтереді. Сіздің басыңыз түгелдей нұр-ға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.Нұр бірте бірте қар-қын және шұғыланы бастайды, сіздің денеңізден шығып, жанжаны-ңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңіз-ге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсі-ніспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануар-ларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... ғаламның барлық түкпір-түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен нұрмын».

Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыры тұрыңыз... Енді осы нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жәймен көзіңізді ашуға болады.

Рахмет!


Сабаққа дайындалады.

Билейді, екі топқа бөлінеді, топтың көшбасшысын таңдайды


Оқушылар ыңғайланып отырып, көздерін жұмады, нұрды елестетеді

Оқу құралдары

Ноутбук


А-4 парағы

6 мин

Таныстырылым

1. «Ақылды доп» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасыны сұрау : оқушыларға допты лақтырып «Ашу қысқан кезде не істеу керек?» деген сұрақ беремін.
2. Е. Ашықбаевтың «Қуаныш» өлеңін мәнерлеп оқытамын.

3. Оқушыларға сұрақ қоямын:

- Адамдарды қалай қуантуға болар екен?


  1. Допты ұстаған оқушы сұраққа жауап береді.

Е. Ашықбаевтың «Қуаныш» өлеңін мәнерлеп оқиды.

Қош қоққулик фурсатда,

Қўшнимизни кечагина.

Қувонтириб юбордим,

“Болангиз беш олди”- деб.

Бугун болабоғчадан

Олиб келдим боласин.

“Бўлиб ўс, – деб, - яхши одам”,

Роса қувонди тоғам.

Бобо-бувинг бир-бирлаб,

Ранжитар камайгани.

“Ассалому-алайкум!” – деб,

Қувонтирдим бир бобони.

Дея кўрманг: “Чарчади”,

Шу сўзимда тураман.

Қувонтираман барчани,

Қувонаман ўзим ҳам.




  • Жақсы баға алсақ, үлкендерге жәрдем берсек, олар бізді мадақтақтайды, үлкендермен сәлемдессек, олар қуанады.




доп

оқулық


7 мин

Негізгі бөлім

Ой қозғау

Дәйексөз: «Қуаныш – өмір шаттығы» деген нақыл сөзіне оқушылар-дың зейінін аудару және «бұны қалай түсінесіздер» деп сұраймын.

Оқушылардың жауаптарын тыңдап, толықтырамын:



  • Күлімдеп, ақжарқын жүретін адамның көңіл-күйі үнемі жоғары болады. Ал ондай көңіл-күй жаныңды сау етеді. Жаның сау болса, денің сау болады. Денің сау болса жақсы еңбек ете аласың. Жақсы еңбектің нәтижесінде адамдар бақытты, молшылықта өмір сүреді. Сол себепті де халық даналығында «Қуаныш – өмір шаттығы» деп айтқан болатын.


Әңгімелесу(сухбат) В.А.Сухомлинскийдың «Балалардың көз қуа-нышы» атты әңгімесін аудиотаспадан есіттіру.

  • Кішкентай бала табиғаттың сұлулығын неліктен байқамады?

  • Сенің ойыңша қарт балаға не айтуы мүмкін?

  • Айналадағы әсемдікке көңіл аударуына не әсер етті?


Суретпен жұмыс: Оқулықтағы суреттерге қарап әңгіме құрастыру

Оқушылардың көңіл-күйін көтеру және денесін сергіту үшін сер-гіту сәтін ұйымдастырамын:


Шаршадым «Уһ!» дедім, Шарасыз «Еһ!» дедім,

Ренжідім «Туу!» дедім, Таңырқап «О!» дедім,

Қорықтым «Ой!» дедім, Кейідім «И!» дедім,

Өкіндім «Аһ!» дедім, Біліп ап «Е!» дедім,

Қуанып «Ха,ха,ха!» дедім.
Шығармашылық жұмыс: топтарға тапсырма беремін
1-топ – «Қуаныш» сөзіне 5жолды өлең құрастыру

2-топ – ермексазды пайдалана отырып қуанышты суреттейді.


Дәптермен жұмыс:

Дәптерде берілген күннің шуақтарына естерінде ұзақ сақталған қуа-нышты күндер туралы жазу.



Оқушылар өз пікірлерін айтады,

сұрақтарға жауап береді

Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады.

Суреттерге қарап әңгіме құрастырады


Оқушылар өлең жолдарының маз-мұнына сәйкес дауыс ырғағына келтіріп, қимылдар жасайды.

1-топ – «Қуаныш» сөзіне 5жолды өлең құрастырады:

1. Қувонч

2. Доимий, кутилмаган.

3. Шодлантиради, севинтиради, кулдиради.

4. Кутилмаган қувонч юракни шод-лантиради

5. Севинч

(өз ойларын әр түрлі жазуы да мүм-кін)

2-топ – ермексаздан пайдалана оты-рып қуанышты сүреттейді.


Дәптерде берілген күннің шуақта-рына естеріде ұзақ сақталған қуа-нышты күндер туралы жазады

ноутбук


оқулық

23мин


Қорытынды__Топпен_ән_айту_«Біз_қалай_өсеміз»'>Қорытынды___Топпен_ән_айту'>Қорытынды


Топпен ән айту: «Бақытты балалық шақ»

.

Үй тапсырмасы: №1 «Қуаныш» тақырыбында сурет салу.

2 келесі 13 сабақтан «Мақтаншақ жолбарыс» ертегісін оқып келу


Соңғы тыныштық сәті:

- Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге сақтайық

(Баяу әуен қойылады)


Әр күндеріңіз сүйіспеншілікке толы, нұрлы болсын!

Оқушыларды сабаққа белсене қатысқаны үшін мадақтаймын.

Рефлексия (стикерлер таратып беремін.) "Тілек ағашына" жапсыру.


Оқушылар хор болып «Бақытты балалық шақ» әнін айтады

Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде.

Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бүкіл әлемде..


Оқушылар сабақта не ұнағанын, нені түсінбегенін стикерлерге жазып тілек ағашына жапсырады

Музыкалық кийіз үй


стикерлер

тілек ағашы

10мин


. Пайдаланған әдебиеттер: 1. «Өзін-өзі тану» оқулығы ң-сынып «Бөбек» Алматы, 2010 жыл.

2. Мұғалімге арналған нұсқаулық. 4-сынып «Бөбек» Алматы, 2010 жыл.

3. «Самопознание.kz» № 10. 2014 год



Қысқа мерзімді жоспар



Сыныбы, пәні:

4 «Д», өзін-өзі тану

Өтілетін мерзімі:

24 .10.15ж.

Мұғалімі:

Мирхакимова Г.

Сабақтың тақырыбы:

Мен елімнің азаматымын №8 сабақ

Құндылық:

«Сүйіспеншілік».

Қасиеттер:

бәрін жақсы көру

Оқытуда қолданы-латын әдіс-тәсілдер:

топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.


Сабақтың мақсаты:

«Отан», «ел», «махаббат» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтын нәтижесі:

«Отан», «ел», «махаббат» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейеді

Сабақтың міндеттері:

  • Туылған елдің адам өмірі үшін маңызды екенін түсіндіру;

  • Елге, отанға болған махаббатты арттыру;

  • Отансүйгіштікке тәрбиелеу.






Сабақтың

кезеңдері



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Уақыты

Кіріспе

Оқушылардың сабаққа дайындығыны тексеремін, сергіту сәтін ұйымдастырамын: «Бразилия жамбыры» ойыныны ойнатамын топқа бөлемін

Тыныштық сәті «Ғажайып баққа саяхат»



Сабаққа дайындалады

«Бразилия жамбыры» ойынын ойнайды, топқа бөлінеді, топбасшысын таңдайды

Көздерін жұмып, киялда ғажайып баққа саяхатқа барады

ноутбук


5 мин

Таныстырылым

Өткен тақырыпты пысықтау үшін сұрақтар беремін:

  • Біз не үшін ана тілімізді сүйеміз?

  • Біздін мемлекеттік тілқай тіл?

«Ана тілім» атты сахналық көріністі көрсетіңдер

Сұрақтарға жауап береді

«Ана тілім» атты сахналық көріністі көрсетіңдер






10мин

Негізгі бөлім

Ой қозғау

Дәйексөз: «Ана жұрт – алтын бесігің» деген нақыл сөзіне оқушылардың зейінін аудару және мәнін түсіндіру. Жұмыс дәптеріне жаздыру.

  • Неліктен тілімізді анамен байланыстырып айтамыз?

  • Қандай адам өз тілін құрметтейді деп ойлайсындар?

Әңгімелесу(сухбат) «Туған тілім» өленімен таныстыру

  • Өлен не туралы екен?

Неліктен өз тілінде сөйлеген адам сыйлы болады?

Шығармашылық жұмыс:

екі топқа тақырыптар беремін:

топ: «Туылған ел - тірегім»

топ: «»


Оқушылар өз пікірлерін айтады,

сұрақтарға жауап береді

Өленді оқиды, өз ойларын ортаға салады

Әңгімені жалғастырады



Оқулық


20мин

Қорытынды

Топпен ән айту «Біз қалай өсеміз»

Сөзі: М. Әлімбаев; әні: И. Нүсіпбаев



.

Үй тапсырмасы: №1: Сахналық көрініс дайындап келу

2: «Мен елімді сүйемін» атты мәтінді оқып келу



Соңғы тыныштық сәті:

Баяу әңгіме қойылады: Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Оқушыларды мадақтаймын



Ән айтады:
Суда жүзіп өсеміз,

Қырды сүзіп өсеміз,

Күнге қызып өсеміз,

Құмда шыжып өсеміз.

Қайырмасы:

Талаптанып өсеміз,

Қанаттанып өсеміз,

Талаптанып өсеміз,

Қанаттанып өсеміз

Хор болып айтады:

«Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бүкіл әлемде»


ноутбук

оқулық

Смайликтер


10мин


Қысқа мерзімді жоспар



Сыныбы, пәні:

4 «Д», өзін-өзі тану

Өтілетін мерзімі:

21. 11. 15ж.

Мұғалімі:

Мирхакимова Г.

Сабақтың тақырыбы:

Қуаныш – жан шуағы

Құндылық:

«Сүйіспеншілік».

Қасиеттер:

бәрін жақсы көру

Оқытуда қолданы-латын әдіс-тәсілдер:

топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.


Сабақтың мақсаты:

оқушылардың «ұстамдылық», «сабырлылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтын нәтижесі:

оқушылардың «ұстамдылық», «сабырлылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейеді

Сабақтың міндеттері:

ұстамдылық, сабырлылық, ақылдылықтың мәнін түсіндіру;

өзара жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;

ұстамдылыққа, сабырлыққа тәрбиелеу.




Сабақтың

кезеңдері



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Уақыты

Кіріспе

Оқушылардың сабаққа дайындығыны тексеремін, сергіту сәтін ұйымдастырамын: Ән қойып билетемін. Геометрик

фигуралар арқылы топқа бөлу

Тыныштық сәті «Орманға саяхат»


Сабаққа дайындалады

Оқушылар билейді, топқа бөлінеді, топбасшысын таңдайды

Көздерін жұмып, киялда орманға саяхатқа барады

ноутбук


5 мин

Таныстырылым

Өткен тақырыпты пысықтау үшін «Ақылды доп» әдісін пайдаланып әр бір оқушыға сұрақ беремін:

  • Дос қандай болу керек?

Г. Жұмабаевтің «Бізге ашық күн керек» өлеңін оқыту

Сұрақтарға жауап береді
Г. Жұмабаевтің «Бізге ашық күн керек» өлеңін оқыту

Оқулық


10мин

Негізгі бөлім

Ой қозғау

  • Өлеңдегі «Жеңдіріп біз ашуды ақылға әркез келеміз» дегенде нені түсінесіз?

  • Сендерді ашуланған кездерің болама? НЕ себепті ашуланасыз?

  • Сол уақытта кандай күйде боласыз?

Дәйексөз: «Ашу – душпан, акыл – дос» деген мақалды.

сіздер қалай түсінесіз?

Оқушылардың жауаптарын түйіндеймін.

Әңгімелесу(сухбат) «Сүрет» мәтінімен таныстыру, сұрақтар беру:


  • Саматқа Азамат неліктен ренжіді деп ойлайсындар?

  • Азаматтың ашуының басылуына не себеп болды?

Шығармашылық жұмыс:

екі топқа қағаз мен маркер беремін

Н. Носовтың «Сырғанақта» атты әңгімесін оқып беремін.

Соңына жетпей жалғасы не болады? Деген сұрақ беремін.

Дәптер мен жұмыс: Оқушылардың сабақтан түйген ойларын бекіте түсу үшін тапсырма беріледі


Оқушылар өз пікірлерін айтады,

сұрақтарға жауап береді

Постер жасайды, қорғайды

Балалар жалғастырып айтады


Дәптерге сабақта тусінгенлерін жазады

Оқулық


А-4, маркер

20мин

Қорытынды

Өлең«Аға ақылы» С. Мәуленов
Үй тапсырмасы: №1: Сахналық көрініс дайындап келу

2: «Мен елімді сүйемін» атты мәтінді оқып келу



Соңғы тыныштық сәті:

Баяу әңгіме қойылады: Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Оқушыларды мадақтаймын



Олең оқиды: Аға ақылы

Кім үлкенді тыңдаса,

Кім үлкенді сыйласа,

Үлкен болған кезінде

Сыйлы болмақ өзі де.
Хор болып айтады:

«Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бүкіл әлемде»




оқулық


Смайликтер

10мин


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет