Оқу ісінің меңгерушісі



бет1/2
Дата04.08.2017
өлшемі252,83 Kb.
#22784
  1   2
Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі:



Тақырыбы: Зат есімнің түрленуіне арналған жаттығу, талдау жұмыстары.

Мектеп: И.Тайманов атындағы №27 орта мектеп

Күні: 10.10.2016ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:7


Қатысқаны:23


Қатыспағаны:

Осы сабақта қол жеткізілуі тиіс оқу мақсаттары

Ж5, А5

Ж5 Орфография және пунктуация

А5 Сенімді және еркін жауап беру


Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Оқушылар тақырып жайлы біледі, жаттығу жұмыстары арқылы талдай алады, сенімді және еркін жауап береді.



Оқушылардың көпшілігі:

Нақыл сөздерді жан – жақты талдайды. Ашық сұрақтарға жауап бере алады.



Ой-пікірлерімен бөлісе алады.


Кейбір оқушылар:

Өмірмен байланыстырады, талдау жасайды. Шығармашылық тапсырма орындай алады.


Тілдік мақсат:

Оқушылар істей алады:

Оқушылар талдай алады. Теориялық ұғымдарды игереді.


Негізгі сөздер мен фразалар:тірек сөздер

Қазақ тілінен морфологиялық талдау жасау.


Диалогқа/жазылымға арналған пайдалы фразалар.

Талқылауға арналған сұрақтар:
Зат есімнің түрленуі.

Тәуелсіздік.

Ғұламалардың пікірі.


Осының алдындағы оқу:

36,37-жаттығуды талдау.

Зат есімнің сөйлемдегі қызметі туралы оқу;



Жоспар:


Сабақтың барысы:




Жоспарланатын уақыт

Жоспарланатын жұмыс

Ресурстар

Басы

10 минут

Үй тапсырмасын сұрау.

Топқа бөлу

1 – топ. Белсенділер.

2 – топ. Алғырлар.

3 топ. Талапкерлер.






Ортасы

25 минут

Стартер.

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңыз, балалар,

Шамнан шырақ жағылар,

Тілегенің алдыңнан

Іздемей-ақ табылар.
1.Серпілген сауал.

1.Зат есім дегеніміз не? 
2. Қазақ тілінде жалғау нешеге бөлінеді, оларды атап айтындар? 
3.Көптік жалғауларды атаңдар? 
4.Тәуелдік жалғауларды атаңдар? 
5.Септік жалғауларды атаңдар? 
6.Жіктік жалғауларды атаңдар? 
7.Зат есім сөйлемде 5 түрлі қызмет атқарады,оларды атап айт. 
8. Зат есім атау септікте тұрып, кім? не? деген сұраққа жауап беріп сөйлемнің қандай қызметін атқарады? (бастауыш) 
9.Зат есім жіктеліп келсе сөйлемнің қандай қызм. атқарады? (баяндауыш) 
10.Зат есім ілік септіктің сұрағына жауап беріп сөйлемнің қандай қызметін атқарады? (анықтауыш) 
11. Зат есім табыс септікте және барыс, жатыс, шығыс, көмектес сеп-тіктерде тұрып сөйлемнің қандай қызметін атқарады? (толықтауыш) 
12. Зат есім барыс, жатыс, шығыс, көмектес септіктерде тұрып қандай қызмет атқарады? (пысықтауыш) 
2.«Білімді мыңды жығады». Жеке жұмыс:

1.Тұмсықтының тамағы,
Шоқу менен табылар,
Өнер-бiлiм дегенiң,
Оқуменен табылар. Ыбырай Алтынсарин

2.Еңбекпен табылған тамақ тәтті әрі сіңімді болады. Ыбырай Алтынсарин

3.Өнер, білім - бәрі де оқуменен табылған. Ыбырай Алтынсарин

4.Маған жақсы мұғалім бәрінен де қымбат, өйткені мұғалім – мектептің жүрегі. Ыбырай Алтынсарин
5.Ұстаз деген ұлағатты атауды естігенде, күні бүгінге дейін өзімді шәкірттей сезінемін. Серке Қожамқұлов

6.Жақсы адам ғана жақсы басшы бола алады. Жүсіп Баласағұни

7.Оқушы жастардың ең сенімді ұстазы, сыр жасырмай ашық айтатын адамы – мұғалім. Ғабит Мүсірепов

8.Адамның адамшылдығы... жақсы ұстаздан болады. Абай Құнанбаев

9.Маған жақсы мұғалім бәрінен де қымбат, өйткені мұғалім – мектептің жүрегі. Ыбырай Алтынсарин

10.Адам тағдырын тәрбие шешеді, тәрбие құралы – сөз.



Олжас Сүлейменов
11.Ақылды ой, алғыр сөз – адамның ең жоғарғы қасиеті.

Ғабиден Мұстафин
12.Ақылдың көркі – тіл
Тілдің көркі – сөз. Жүсіп Баласағұни
13.Тіл тазалығы үшін күрес ешқашан толастамақ емес.
14. Тіл – ойдың тікелей шындығы.
Тіл – барша білімдердің қазынасы.
15. Тілім – шипам, дәрім де,
Мәңгүрт болып күн көрмен.
16. Абыройдың бәрін де
Маған осы тіл берген.

17.Отан өз батырларымен бай. Отанның қорғаушыларынсыз,мемлекет жоқ.

18. Батылдық, Отансүйгіштік, достық – нағыз батырдың қасиеттері.

19. Батыр болып дүниеге келмейді, батыр болып қалыптасады.

20. Халықта дана мақал – мәтелдер бар: «Ер жігіт ел үшін өледі», «Ер б

арда – ел қор болмас».

21.Ең негізгі батырдың қасиеті – бұл отаншылдық.

22.Батыр ешқашан хан, патша, аға – сұлтандарға басын имеген.



23.Батырлардың қару – жарағы садақ, жебе, сауыт, айбалта, найза болған.
3.Оқулықпен жұмыс:

39-жаттығу.
4.(Топтық жұмыс) 

«Сөздер банкасы» стратегиясы

Тірек сызба немесе «Топтастыру» стратегиясы

«Ұқсастық пен даралық» стратегиясы
1. «Сөздер банкасына» жіктелген сөздер мен тәуелденген сөздерді бөліп салу


2. Оқушылары бірлесіп зат есім бойынша тірек - сызбасын салады, түсіндіреді, ережесін айтады.


Зат есім


кім? не? сұрағына жауап береді
дара, күрделі болып бөлінеді
негізгі, туынды
жалпы, жалқы
көптеледі
деректі, дерексіз зат есім 
септеледі, тәуелденеді

3.«Ұқсастық пен даралық» стратегиясы.
Қазақ тілі мен орыс тіліндегі зат есімнің ұқсастығы мен даралығын көрсетіңіздер.
Қазақ тілінде
1. Зат есім
2. Кім деген сұрақ адамға қойылады
3. Не деген сұрақ адамнан басқа нәрселерге қойылады.

Ортақ белгісі
1. Заттың атын білдіреді.
2. Сұрақтары: кім, не.
3. Жалпы, жалқы болып бөлінеді.

Орыс тілінде
1. Имя сушествительное
2. Кто деген сұрақ жанды нәрсеге (адамға, малға, жануарға) қойылады.
3. Что деген сұрақ жансыз нәрселерге қойылады.

5.Семантикалық карта




6.«Жеті жұрттың тілін біл» парағы ашылады.
Оқылған мақалдағы айтылмай қалған сөзді тауып айту, орысша, ағылшынша баламасын тау.
а) Жігітті намыс өлтіреді,... қамыс өлтіреді (қоян – заяц – hare)
ә) Баланың тілі -... (бал – мед – һunу). Ананың тілі -... (бал – мед – һunу)
б) Оқусыз... жоқ,... күнің жоқ.(білім – знание – khowiedge)
г) Өнер алды – қызыл... (тіл – язык – tongue)
ғ) Көп сөз – көмір
Аз сөз -... (алтын – золото – gold)
д)... – оттан да ыстық»Отан – Родина – Motherland)
е) Ашу – дұшпан, ақыл -... (дос, друг – friend)
ж)... өссе – жердің көркі(гүл – цветы – flower)
... өссе – елдің көркі (қыз – девочка – girl)
з) Айтылған... – атылған оқ(сөз – слова – word)


Интербелсен-ді тақта


Стикерлер

Үлестірме бетшелер

Маркер,

А4, А3.


АКТ, интер белсенді

тақта




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет