Оқу қызметін ұйымдастырудың технологиялық картасы Күні, айы, жылы Білім беру саласы



Дата07.02.2022
өлшемі15,9 Kb.
#82613

Оқу қызметін ұйымдастырудың технологиялық картасы
Күні, айы, жылы
Білім беру саласы: «Әлеуметтік орта »
Бөлімі: Қоршаған орта
Тақырыбы: Туған жердің,туған өлкенің табиғаты.
Мақсаты:Балалардың табиғат туралы түсініктерін тереңдету. Табиғаттағы жаңбыр, қар, бұршақ сияқты құбылыстарды таныстыру. Қоршаған ортаны аялауға тәрбиелеу.
Көрнекілік: табиғаттын суреттері және слайд.
Әдіс тәсілдер:түсіндіру, сұрақ-жауап,жұмбақтар шешу.



Әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс -әрекеті

Балалардың іс –әрекет

Ұйымдастырушы-оятушылық кезеңі



-Ұйымдастыру кезеңі.
-Шаттық шенбері.
-Өткен сабақты қайталау.
-Сұрақ-жауап әдісі.
-Жаңа сабақ. Сабақтын барысы:
Үнтаспадан құстардың,жануарлардың,сылдырлап аққан судың,тербелеген ағаштардың сыбдыры,алуан түрлі дыбыстар.

Балалар дөңгелене шаттық шеңберін жасап, бір-бірлеріне көтерінкі көңіл күй сыйлайды.
Өткен сабақты естеріне түсіріп.сұрақтарға жауап береді.

Балалар тәрбиешіні мұқият тындайды.



Ұйымдастырушы ізденушілік кезеңі

-Балалар,біз сендермен қайда тұрмыз? Ал сендер нелерді көріп тұрсындар? –Қандай дыбыстарды естідіңдер? –Бұл нелердің дыбыстары? Ал сендер білесіңдерме табиғат дегеніміз не? Олай болса балалардың назарын слайдқа аударамын. Балалар біз қандай жердің табиғатын тамашалап тұрмыз? –Дұрыс ол біздің туып,өскен жеріміз,біздің өлкеміздің табиғаты. Осындай әдемі табиғат аясында өсіп-өніп,күн нұрыннан нәр алып,жерді пайдаланып,одан өнім алып,өзенінен суын,ішіп,таза АУАмен дем алып жатқан адам ол табиғаттың бір бөлшегі. Біздің табиғатымыз жер бетіндегі өте әдемі.Жеріміз құнарлы болғандықтан астық та мол шығады.Аңдар мен құстардың неше түрлері де бар.Көптеген дәрілік өсімдіктерде көп өседі.Балалар біз осындай әдемі табиғатымызбен мақтануға лайықпыз. Дидактикалық ойын: «Жақсылық-жамандық» ойыны.Ойын шартымен танысу.

Балалардың назары слайдта. Олар слайд врқылы туған жердің табиғаттың көріп тамашалады.
Сұрақтарға жауап берді.
-Табиғат аясында.
-Күнді,гүлдерді,көбелектерді.
-Құстардың, судың,жануарлардың,дыбыстары естілді.
-Біз өзіміздің туған жеріміз,туған өлкеміз Қазақстан Республикасының табиғаты.
--Балалар сұрақтарға жауап беріп,әрі тәрбиешіні мұқият тындай отырды.
Сондай-ақ балалар табиғатты қорғауға,аялай білу керектігің білді.
Табиғат адамдардың ортақ үйі екенің,Табиғат-Анаға қамқор болатындарың айтып бере алды.
Балалар тақырыпқа байланысты сергіту сәтін жасады.
Дидактикалық ойынды шартын түсініп,дұрыс ойнады.
-Ағаш отырғызу...жақсылық
-Орманды өрттеу..жамандық.
-Құстарға ұя салу..жақсылық.
-Орманда айқайлау..жамандық.
-Гүлдерді баптау..жақсылық.
-Ағаштарды кесу..жамандық.


Рефлекстік түзету кезеңі


Қорытындылау

Өзін-өзі бағалау



Мысалы:-ағаш отырғызу...жақсылық.Орманды өрттеу...жамандық.Құстарға жем шашу...жақсылық,құстын ұясын бұзу,деп сұрақ жауап әдісін қолдана ойнау.
Ал енді балалар табиғатқа байланысты мақал-мәтелдер жаттайық. Сабақты қорыта келе,бүгінгі өткенді қайталап сұрақтар қою.Сабаққа жақсы қатысып отырған балаларды мақтау.

Балалар жарыса ойынды дұрыс ойнай білді.
Табиғатқа байланысты мақал-мәтелдер жатады.
-Жер-ана,ел-бала.
-Тау бұлағымен сәнді,көл құрағымен сәнді.
Дәйек сөз:
«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,мұны айтуға табиғаттың тілі жоқ».
.

Білу керек; Өздерінің табиғаттың бір бөлшегі екенің білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері.Табиғатты аялауға,қамқор болуларың
Тәрбиешінің тегі:

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет