Пән Информатика сынып 5 Күні _____________
Тақырыбы: Суреттің үзінділерін ерекшелеу. Суреттің үзінділерімен жұмыс.
Мақсаты:
Білімділік – Суреттің үзінділерін ерекшелеу. Суреттің үзінділерімен жұмыс тақырыбы бойынша оқушыларға жалпы түсінік беру.
Дамытушылық –оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыс істей алу дағдыларын, сөйлеу шеберліктерін дамыту.
Тәрбиелік – жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге, жұмыс нәтижесіне жетуге, ұйымшылдыққа, жан-жақты болуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, Paint графикалық бағдарламасы
Қолданылған модульдері: Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Стратегиялар: «Миға шабуыл», «ДЖИКСО» әдісі,сергіту сәті, рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек».
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
І.Кіріспе
1,5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Мақсаты: жақсы, көтеріңкі көңіл-күйге енгізу, өзіне, өзгелерге сенім арту.
|
Сәлемдесу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу; Назарын сабаққа аударту
|
Мұғаліммен амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Сабақта жоқ оқушылардың себептерін айтады;
|
Жарайсыңдар, жақсы.
|
Компьютер, интерактивті тақта,
|
1 мин
|
«Геометриялық фигуралар» бойынша сыныпты топқа бөлу.Топ басшысын тағайындайды. «Үшбұрыш», «Төртбұрыш» жазылған парақшалар оқушыларға таратылады, осы арқылы оқушылар І топ «Үшбұрыш» және ІІ топ «Төртбұрыш» бөлінеді.
Мақсаты: Сыныпты топта бірлесе жұмыс істеуге, бір-бірімен пікір алмасуға, өз ойын еркін айтуға дағдыландыру
|
Балалар бүгінгі күнге сендерге сәттілік тілеймін.
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
|
Оқушылар 2 топқа бөлінеді.
Топқа ат беру
|
|
Геометриялық фигуралар
|
7 мин.
|
Үй тапсырмасын тексеру
Мақсаты: Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру, тиянақтау
«Миға шабуыл»
|
Графикалық редактор деген не?
Графикалық редакторды іске қосу тәсілі
Paint не үшін арналған программа, оның қазақшаға аударғандағы мағынасы қандай?
Пиксель дегеніміз не?
Графикалық редактордың құралдарын ата
Дұрыс фигураны қалай саламыз?
|
Қойылған сұраққа жауап береді
|
Өте жақсы, тамаша!
Жарайсыңдар
|
|
ІІ.Тұсауке
сер
2 мин.
|
Қызығушылықты ояту
«Ой қозғау» стратегиясы
Мақсаты:зейінін арттыру.
|
Суретті ерекшелеуге арналған құралдар не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
|
Жауаптарын тыңдау
|
Өте жақсы
|
|
Негізгі бөлім
7 мин
1,5 мин
15 мин
5 мин
|
Мағынаны тани білу
«ДЖИКСО» әдісі.
Әр топқа мәтіндер беріледі, оқушылар өзара талдап, талқылайды, сосын постер арқылы өз ойларын, түсініктерін жеткізеді.
Серг
Компьютерде тәжірибелік жұмыс
Мақсаты: сабақта алған білімдерін дамыту
Жаңа сабақты бекіту.
«Сен - маған, мен - саған» әдісі
|
/Дәптерге бүгінгі күн мен жаңа тақырыпты жазғызу/
Суретті өзгерту үшін,алдымен оны тұтастай немесе оның қажетті бөлігін-фрагментті ерекшелеп алады.
Ерекшелеу үшін : « Ерекшелеу» сайманы қолданылады.
Ерекшеленген фрагменттің жан-жағында пунктирлі сегіз ерекшелеу маркері бар қоршау пайда болады
Суретті тұтастай ерекшелеу үшін Ctrl+A пернелер тіркесімен пайдалануға немесе Ерекшелеу- Бәрін ерекшелеу бұйрығын орындауға болады. Ерекшеледен бас тарту үшін басқа сайманды таңдасаңдар жеткілікті.
1 топ. Үзіндіні көшіру, Үзіндіні жылжыту.
2 топ. Үзіндіні көбейту, Үзіндіні бұру.
1 .Көбелектің суретін салу
2.Кескінді бірнеше рет көшіру.
3.Суреттің мөлшерін барлық мүмкін тәсілдермен өзгерту.
4.Әр өзгертуді жазып, белгілеу.
Мысалы, «30 градусқа бұру»
5.Суретті сақтау.
Оқушыларға өз бетінше сұрақ дайындап отыруға тапсырма беріледі. Әр қайсысы қарсылас топтағы оқушыға сұрағын қояды. Жауап бере алса ұпай топқа қосылады. Жауап бере алмаса сұрақ берушіге жауап беруге мүмкіндік беріліп ұпай өзінде қалады.
|
Дәптерлеріне, маңызды, жаңа сөздерді жазып алады.
Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.
|
Жарайсыңдар, өте жақсы.
|
Интерактивті тақта
Компьютер
|
Рефлексия Қорытын ды.
2 мин.
|
Ой толғаныс сатысы
Кері байланыс
|
Оқушыларға стикер тарату.
Бүгінгі сабақта саған не ұнады\ұнамады?
Сенің пікірің немесе ұсынысың.
|
|
|
Стикерлер
|
2 мин.
|
Бағалау
|
Сабақты қорытындылау
|
Оқушылардың талдауы тыңдалады.
|
|
|
1 мин.
|
Үйге тапсырма
|
§16. Сурет бөліктерімен жұмыс істеу
|
136 беттегі жасыл жазумен жазылған 1-4 тапсырмалар
|
|
Конспект
|
\
Достарыңызбен бөлісу: |