|
10 сынып, алгебра
|
Ұмж бөлімі
|
10.4A туындының қолданылуы
|
мектеп
|
|
күні
|
|
сынып
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Функцияны туындының көмегімен зерттеу және оның графигін салу.
|
Сабақтың мақсаты
|
10.4.1.33-Функцияны туындының көмегімен зерттеу
және оның графигін салу тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу, жинақтау және қорытындылау
|
Оқытудың нәтижесі
|
Функцияны қадамдары бойынша дұрыс зерттеуі және графигін салуы;
Сыни тұргыдан ойлау қабілеттерін дамытуы, ынтымақтастық ортада жұмыс істеуі.
|
Негізгі ой
|
Функцияны туындының көмегімен зерттеу
және оның графигін салу тақырыбы бойынша алған білімдерін әр түрлі жұмыстар (жеке, жұптық, топтық) арқылы жүзеге асыру.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу.
Көңіл –күйдің психологиялық икемделінуі;
Стикерлерді алдын ала тарату;
Сабақтың тақырыбын,функцияның зерттеу алгоритмін еске түсіру
|
Сәлемдесу
|
Топқа бөлу (карточкалар тарату).
Оқушыларға жұп, тақ ,жалпы жағдайдағы және периодты функциялардың графиктері таратылады, олар функцияны қандай екенің атау керек.
Үй тапсырмасы: Функция туындысын тап:
|
Топқа бөліну
Карточкадағы функцияны атау арқылы екі топқа бөлінеді
|
Негізгі кезең
|
Бағалау парағын тарату
№
|
Аты-жөні
|
тапсырмалар
|
ұпай
|
жекелей
|
жұптық
|
топтық
|
денгейлі
|
топтың
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийі:
Жекелей жұмыс әр-бір дұрыс жауап- 1ұпай ( 6 барлығы ұпай)
Жұптық жұмыс әр дұрыс сәйкестендіру-1ұпай (барлығы 28 ұпай)
3.Топтық жұмыс : деңгейлі тапсырма – 5 ұпай . Топтын жұмысы – 5 ұпай
44-41 ұпай- «5» 40-36 ұпай- «4» 35-30 ұпай - «3»
|
Топбасшыларын сайлап алу
|
Жекелей жұмыс
-5 тапсырмадан тұратың тест жұмысын орындайсындар. Тапсырмалар функцияның анықталу облысы және мәндер жиының график бойынша анықтауға.
1.y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) ( 1; 3] 2) [–2; 4]
3) (–2; 4) 4) [–2;1]
2.y=f(x) функцияның графигі бойынша мәндер жиынын тап.
1)[–4; 4] 2) [–2; 4]
3) [–2; 3] 4) [–4; 3]
3.y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) (–3; 6) 2) [–5; 7),х‡2
3) [–5; 7] 4) [5,2),(2;7)
4)y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) [–5; 0), (0; 3]
2) [–5; 3], х‡0
3) [0; +ᄃ] 4) [–5; 3]
5)y=f(x) функцияның графигі бойынша
мәндер жиынын тап.
1) [0; +ᄃ) 2) [0; 1), (1; +ᄃ) 3) [–4; 3), х‡0 4) [–4; 0), (0; 3)
-Өздерінді слайдтағы жауаптар арқылы тексеріндер
-Әр жұмысты бағалаған кезде топбасшылар криттерийлерге назар аударуды умытпаңыздар
|
Әр кім тапсырманы өз бетінше орындайды.
Слайдтағы жауап арқылы өздерін тексереді
Топбасшылар бағалау парағына ұпай қояды .
|
Жұптық жұмыс
-Балалар мына тапсырманы орындау үшін топтың ішінде жұптарға бөлінейік .
-Сәйкестеру тест жұмысын орындайық.
Ф ункция оның графигі функцияның туындысы оның графигі
-Өздерінді слайдтағы жауатар арқылы тексеріндер.
Сергіту сәті
ᄃ
|
Екіден, немесе үштен бөлініп тапсырманы орындайды.
Слайдтағы жауап арқылы жұптар бір-бірін тексереді.
Топбасшылар ұпайларын бағалау парағына қояды
|
|
|
Топтық жұмыс «Өрмекші ойыны»
1.Тапсырма. Денгей бойынша
- Оқушылар өз қалауларына қарай тапсырмасы бар карточкалар тандап алындар.
Ү ш денгейге де функциясын зерттеуге тапсырма беріледі
Қызыл( С денгейі)
функция графигінің өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын тап.
Көк( В денгейі)
функция графигінің таңбатұрақтылық аралықтарын тап.
Сары( А денгейі)
функция графигінің координаталық осімен қиылысу нүктелерін анықта.
-Әр кім таңдағанына қарай тапсырманы өз бетінше орындайды.
-Тапсырманы орындап болсандар, қызыл карточканы тандағандар-бір стоға,көк карточканы тандағандар – бірстолға және сары карточканы тандағандар- бір столға жинақталып шығарған есептерінді талқылап бір ортақ дұрыс шешімге келіндер.
2 тапсырма. Ортақ
-Ортақ шешімге келсендер қайтадан өз топтарына барып , енді үш тапсырманың жауаптарын біріктіріп, функцияның қасситтерін кестеге толтырып , оның графигін салындар.
Кесте
-Тапсыманы орындап болсандар орындаған жұмыстарынды тақтаға әкеліп ілейік
- Тапсырманы дұрыс орындағандарынды слайд арқылы тексерейік.
|
Оқушылар өз денгейлеріне қарай тапсырма тандайды.
Тапсырманы өз бетінше орындайды.
Бірдей тапсырма орындаған оқушылар өзара талқылап , есептің дұрыс шешімін тандауға тырысады.
Бірігіп кестені толтырады
Графикті А5 беттіне салады
Әр топ
1-2, 3-4 келесі топты «Екі жұлдыз бір тілек арқылы » бағалайды.
Топбасшы бағалау парағына ұпайларды қояды
|
Қорытынды
|
Бағалау
-Топбасшылар ұпайларын санап , әр оқушының ұпайын айтады.
-Жинаған ұпайларына қарай баға қойылады
|
Күнделікке баға қойылады
|
Рефлексия
|
-Өздерінді сабақта қалай сезіндіндер соны «Білім ағашында» көрсетулерінді сұраймын, және сабақ туралы өз ойларынды стикерге жазып сол ағашқа іліп қойсандар
|
-оқушылар өз фотоларын ағашқа орналастырады.
Сабақ туралы ойларын жазады
|
Үй тапсырмасы
|
Жұмыстарыңа рахмет. Үй тапсырмасыКелесі кездескенше, қош сау болыңыздар.
|