Пәні: информатика
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Сынып: 8 «А»
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Электрондық кестелер, кестелік процессордың терезе интерфейсі, электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
Exсel кестелік процессор туралы біледі, кестелік процессордың терезе интерфейсімен,құрылымымен таныстыру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Exсel кестелік процессор туралы біледі, кестелік процессордың терезе интерфейсімен,құрылымымен танысады
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Exсel кестелік процессорды іске қосуды,жұмыс кітабын құруды, сақтауды,элементтерді қосу және жоюды орындайды. практикалық жұмысты орындайды. Кестені форматтауды біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
Exсel кестелік процессордың көмегімен практикалық жұмысты орындайды. Кестені форматтауды біледі. Формулалармен жұмыс жасауды және есептеуді меңгереді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Exсel кестелік процессор туралы түсініктерін қалыптастырады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Кесте. Электронды кесте, формула, диаграмма, есептер (отчеттар) ұйымдастыру, мониторинг құру.
|
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
1. Кесте дегеніміз не?
2. Кестені қай кезде қолданамыз?
3. Электронды кесте дегеніміз не?
4. Эл. Кестені қалай іске қосамыз?
|
Алдыңғы тақырып
|
Модель жасаудың негізгі кезеңдері
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу.
1.Сыныппен тұлғаарлық байланыс орнату. Өздерінің есімдерін және бір сөзбен сипаттама береді
2.Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.
1 топ Бағандар
2 топ Ұяшықтар
3.Үй тапсырмасын тексеру
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сұралады.
1.Модель дегеніміз не?
2.Модель мақсаты?
3.Модель түрлері?
4.Модельдерге мысал келтір.
5.Ақпараттық модель дегеніміз не?
6.Компьютерлік модельдер қалай жіктеледі?
Жаңа тақырыпты ашу. Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға берілетін сұрақтар:
«Серпілген сауал» әдісі
1. Кесте дегеніміз не?
2. Кестені қай кезде қолданамыз?
3. Электронды кесте дегеніміз не?
4. Эл. Кестені қалай іске қосамыз?
|
Слайдтар
геометриялық фигура
|
Ортасы
Практикалық жұмыс
Сергіту сәті
Сабақты қорытындылау
Рефлексия
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
«Электрондық кестелер, кестелік процессордың терезе интерфейсі, электрондық кестелердің негізгі ұғымдары»
Т. 1-тапсырма Оқулықпен жұмыс.
ЖИГСО әдісі арқылы «Электрондық кестелер, кестелік процессордың терезе интерфейсі, электрондық кестелердің негізгі ұғымдары»
оқулықтан тақырыбы бойынша мәтінді оқиды. Мәтінмен танысады, топ ішінде талқылайды.
Постер қорғайды.
Екі жұлдыз, бір тілекпен бағалайды.
Т. 2-тапсырма. Топтар компьютермен жеке жұмыс орындау.
Әр топтағы оқушылар компьютерге өздеріне тиесілі берілген практикалық тапсырманы орындайды.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.
1-топ «Бағандар» тобының тапсырмасы
« Валюта бағамын» жасау және есептеу.
2-топ «Ұяшықтар» тобының тапсырмасы
«Қызметкерлердің жалақысы» кестесін жасау
Тапсырманы орындап болған соң оқушыларға слайдтағы тапсырманы ұсынамын.
3. Слайдта берілген тапсырмаларды орындау.
4. «Ғажайып кесте» тапсырмасын ауызша талдайды.
«Ой сергіту» жұмбақ шешу.
5. «Ұяшықтар мекенін анықта» слайдтағы тапсырмаларды орындайды.
6. Сәйкестендіру тесті әр топ орындайды
«ББҮ» стратегиясы.
Екі топ тақырыпқа байланысты «ББҮ» стратегиясы бойынша
«Үйрендім» кестесін толтырады. Екі топ бір-бірімен ақпарат
алмасады.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
|
|
|
Рефлексия «Поезд» арқылы
|
слайдтар
Exel кестесі
Exel кестесі
Слайд
|
Бағалау
Үйге тапсырма:
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Түсіну
|
Компьютердегі тап
|
Тапсырманы орындау
|
Барлық ұпай саны
|
Қоры
тынды
баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: §23 оқу 120 бет Деңгейлік тапсырмалар: А,В,С деңгейлері.
|
Бағалау парағы.
Күнделік
|
Қосымша ақпарат: Информатика 8-сынып Арман-пв баспасы,
авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2016 жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Компьютерлер, интерактивті тақта, т.с.с. Құндылықтардағы байланыс.
|
Практикалық тапсырмалар мен түрткі сұрақтар арқылы жоспарлаймын
|
Тапсырмаларға байланысты критерийлер арқылы бағалаймын
|
Математика, экономика, тарих, ағылшын тілі.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|