Рационал сандарды бөлу.
Рзакан Самаликова,
Манашы орта мектебінің математика пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Әрбір оқушыға сапалы терең білім беру, ой-өрісін дамыта отыра ақпараттық құралдар арқылы алған білімдерін, толықтырып бекіту.
Дамытушылық: Теорияны практикамен ұшырастыра отырып, амалдарды тиімді пайдалануға үйрету және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топпен жұмыс.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі, ашық.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, компьютер, слайдтық презентация.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, қатыс тексеру.
Оқушылар, оқушылар
Сұрақтарға бастадым.
Көп сұрақты жинап ап,
Алдарыңа тастадым.
Алғырың да жауап бер
Жылдамың да жауап бер
Әр сұрақтың түйінін
Жылдам кәне тауып бер!
Есептеңдер Таңбалары Көбейтуді
-2,9 ∙ (- 4) = әр түрлі екі орындаң:
санның -0,8∙6=
көбейтіндісі
қандай сан?
Рационал сандарды
көбейту
Есептеңдер: Амалдарды Таңбалары
-1,2+(-1,5)= орындаңдар: бірдей екі санның
(32-40)∙3,5= көбейтіндісі
қандай сан?
11-ші ай қараша,
4 апта және 2 күн.
1 аптада 7 күн
2-ші күн дүйсенбі
Айдың бүгін нешесі? (27)
Ертеде киіз үйді «қараша үй» деп те атаған және салық малы осы айда жиналатын болған. Оны халық «Қараж», қаражшы, яғни қаражат жинаушы деп атап кеткен.
ІІ. Жаңа сабақ. Рационал сандарды бөлу.
І. Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу:
( - ) : ( + ) = ( - ) Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні
теріс сан болады.
( + ) : ( - ) = ( - ) 1-мысал: -4,2:6=-0,7 себебі (-0,7)∙6=-4,2
2 себебі (-3)∙
Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:
бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;
шыққан бөліндінің алдына « - » таңбасын қою керек.
ІІ. Таңбалары бірдей сандарды бөлу:
( - ) : ( - ) = ( + ) Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан
болады.
( + ) : ( + ) = ( + ) 2-мысал: (-3,6):(-1,2)=3
Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін:
бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;
шыққан бөліндінің алдына « + » таңбасын қою керек.
ІІІ. Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең:
0 : а =0, а0
Мысалы: 0:(-5)=0 себебі 0∙(-5)=0
Нөлге бөлуге болмайды!
ІІІ. Есептер шығару: №555, №556, №557, №558, №559
№555
-42:3=-14 2) 72:(-3)=-24
78:(-26)=-3 -76:19=-4
-3,6:(-4)=0,9 -68:(-34)=2
ІV. Бекіту.
Қоссақ, қайта азайып
Көбейтсең тіпті кері кеткен
Қырсық еді – бұл неткен?!
(оң және теріс сан)
Түлкі 33 тышқан аулады. Ол аулаған тышқандарын тышқан санын әр түрлі етіп, 6 үймеге бөліп үйді. Үймелердің ең үлкенінде 8 тышқан бар. Келесі үймедегі тышқандар саны оның алдындағы үймедегі тышқандар санынан 1 тышқан кем. Ең соңғы үймеде неше тышқан болды?
( 3 )
ТОЛПА ( ЛОЖА ) ТИПАЖ
НОМЕР ( . . . . . . .) АКТЕР
(МОРЕ)
УЛЁТ (УТКА ) КАША
САНА ( . . . . . .) ЛАНА
(САЛА)
V. Бағалау.
VІ. Үй жұмысы: №558
Маңғыстау облысы,
Бейнеу ауданы
Достарыңызбен бөлісу: |