Сабақ ( 1) Қазақ әдебиеті Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар



бет1/2
Дата27.11.2019
өлшемі268,99 Kb.
#52524
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
6 сынып қмжжжжжж


0

Сабақ (1)



Қазақ әдебиеті

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлы. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі

Күні:

26.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні:

Казимова Н.А.

Мектеп:

«Көкпекті жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Бөлім атауы

Абайды оқы, таңырқа!

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж: 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

А/И: 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы орындай алады:

«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі. Сұрақтарға жауап бере алады.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады, өлеңдегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстыра алады



Оқушылардың кейбіреулері орындай алады:

Өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.



Бағалау критерийлері

Абай Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтау;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:
А. Құнанбайұлының «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің мазмұнын біледі, сұрақтарға жауап береді,өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді, өлеңдегі автор бейнесін анықтап, шығармашылық тапсырмаларды орындайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Әзірет Әлі, даңғой.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Көкірегі сезімді, тілі орамды, таң қаламын, өнерлі інім.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Абай үшін өлең жазу нені білдіреді ?

2. Ақын қандай мақсатпен өлең жазады?

3.Ақын сөзін қандай адам ұғады?

4.Ақын өлеңі кімге арналған?

5. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің идеясы?



Ишара: мадақтау, қошеметтеу, жылы шырай таныту.

Алдыңғы оқу:

А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа айту.

Құндылықтарға баулу:

Мәңгілік Ел ұлттық идеясы.Өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, музыка, Қазақстан тарихы.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы (7мин)


Ұйымдастыру кезеңі (1 минут)

Оқушылармен амандасу.

Сыныпты түгендеу.

Психологиялық ахуал «Арқаға жазылған

комплименттер» әдісін қолдану арқылы жүзеге асырылады. (2 мин)

Орындалу шарты: Әр оқушының арқасына түйрегішпен (немесе скотчпен) А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір-бірінің арқаларындағы қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2-3 минуттан кейін олар қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді.

Топқа бөлу «Жыл мезгілдері» әдісі арқылы орындалады. (2 минут)

Орындалу шарты: Қатысушылар үнсіз өздері дүниеге келген жыл мезгілдері бойынша топқа бөлінеді. Содан соң әр топ өз жыл мезгілдерін пантомимо арқылы бейнелейді, қалған топ табады.

І топ: "Қыс" тобы

ІІ топ: "Көктем" тобы

ІІІ топ: "Жаз" тобы

ІІ топ: "Күз" тобы
Үй тапсырмасы "Кубизм" әдісі арқылы сұралады. (2 минут)

А.Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің идеясын анықтау.

Орындалу шарты: оқушылар текше лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді.


  1. А. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай қасиет айтады?

  2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады?

  3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек ?

  4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымның құндылығы неде?

  5. Өлең қандай тақырыпқа жазылған?

6. Абай жастарды қандай болуға шақырады?

Дескриптор:

1. Өлең мазмұнын түсінеді;.



2.Идеясын анықтай алады.

ҚБ: Жұлдызша арқылы бағаланады

Интербелсенді тақта






жаз
Көктем

қыс


6 сынып. Қазақ әдебиеті оқулығы. "Арман -ПВ" баспасы 64-70 бет.






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет