Сабақ : 1
|
Мекеме атауы: Рудный қаласы әкімдігінің «№10 мектеп-гимназиясы» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдильдина Н. Ж.
|
Сынып: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көп тіл білгім келеді
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
7.ТБ1.4.Қазақша сипаттау мәтіндер арқылы көп тілді меңгеруге қатысты ақпарат беру. Лексикалық тақырып аясында көмекші есімдерді меңгерту.
|
Сабақ мақсаты:
|
Оқушылардың барлығы
Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде мәтін жайлы ақпарат беруге үйренеді.
Мәтін мазмұнын аша алды.
Оқушылардың көпшілігі
Мәтіннен көмекші есімдерді ажырата алады;
Мәтін тақырыбын аша алды.
Оқушылардың кейбірі
Мәтіннен барлық көмекші есімдерді ажырата алады;.
Мәтін идеясын аша алды
|
Бағалау критерийлері
|
ОТЖ: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, қазақ тілінде көп тілділік жайлы ақпарат береалады.
ООЖ: қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, қазіргі көптілділік жағдайын сипаттайды.
ОЖЖ: тақырып бойынша қосымша деректер келтіреді, мәтінде көтерілген мәселеге қатысты өз ойын айтады, сыныптастарымен пікір алмасады.
|
Жаңа сөздер:
|
Шеттілдері, тіл үйрену курстары, тілдік деңгей, белсенді сөздер.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Орыс тілі
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
PowerPoint таныстырылымы.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар:
Көмекші есімдерді сөйлемде жазылу ережесін біліп, қолдануын дағдыға айналдырады.
Пән лексикасы және терминология:
Көмекші есімдер
Мәтінге сүйеніп,ақпараттың дұрыстығын тексереді
|
Тапсырмалар. Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқушыларға психологиялық ахуалтуғызу
|
Мұғалім «шаттық шеңбері»
—Балалар,сендер қарым-қатынас барысында бір-біріңе қандай жақсы сөздер айтасыңдар?-деп сұрайды.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
|
Өткенсабақтытексеру
|
Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады..
|
Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
І. Қызығушылықты ояту
|
Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, «тіл» сөзіне ассоциограмма құрғызады.
|
Әр оқушы тақтада ілулі тұрған плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.
|
Топқа бөлу
|
Г еометриялық фигуралар үлестіріледі
|
Оқушылар таңдаған фигураларына сай топтарға бөлініп отырады.
|
2. Мәтіналды жұмыс.
А) Тыңдалым.Оқылым.Айтылым.
Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.
|
Тыңдалым. Оқылым. Айтылым. Сөйлемдерді тыңдайды,оқиды,өзойынайтады.Сұраққа жауап береді
|
|
Жазылым._Оқулықтағы_2-тапсырманы_орындатады.__Жеті_түрлі_ілім'>Ә) Оқылым. Жазылым. Оқулықтағы
2-тапсырманы орындатады.
Жеті түрлі ілім біл,жеті жұрттың тілін біл(мәтел )
Ана сүті бой өсіреді
Ана тілі ой өсіреді (мақал)
Көп тіл білген адамның жолы даңғыл(С.Шаймерденов)
Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту-бүкіл ата-бабамызды тарихымызды ұмыту (Б.Момышұлы)
Ана тілін білмейтін адам бір қолы жоқ шолақ
адам сияқты(Ғ.Мұстафин)
|
Оқылым.Жазылым.
Қанатты сөздерді оқиды,
«Түсіндірме сөздіктің» көмегімен қарамен жазылған сөздердің мағынасын анықтайды, тіл туралы өзіне ұнаған мақалдар мен нақыл сөз- дерді жазып алады.
|
3. Тілдік бағдар. Көмекші есімдерді меңгертеді.
|
Көмекші есімдерді меңгереді.
|
А) Жазылым. Оқулықтағы
3-тапсырманы орындатады.
сырты
|
іші
|
қасы
|
асты
|
үсті
|
жаны
|
|
|
|
|
|
|
4-тапсырма Керектісөздер: ішінде,алды, артында, сыртында, артта, арты
Өнер…-қызылтіл.
Үй……кісі бар,әр нәрсемен ісі бар.
Мал аласы……,адам аласы….
Адасқанның алды–жөн,…-соқпақ
Бала-…..қалған із
|
Жазылым.
3-тапсырма
Кестеге көмекші есімдер тіркескен сөздерді жазады,
4-тапсырма Сөйлемдегі көп нүктенің орнына тиісті сөзді қояды.
|
Ә) Айтылым.Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады.
«Кім жылдам?» ойынын ұйымдастырады, жұптық жұмыс орындатады. Бірінші оқушы зат есімді айтады,екінші оқушы оған тіркесетін көмекші есімді жылдам тауып айту керек
|
Айтылым.'>Айтылым. Ойын шарттарын орындайды.
|
ІІ. Мағынаны тану
|
Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Олардыоқиды, оқушыларғақайталатады.
шет тілдері, тіл үйрену курстары, тілдік деңгей, белсенді сөздер
|
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
Айтылым. Дұрыс
айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.
|
4. Мәтінмен жұмыс. А) Оқылым. Айтылым.
Оқулықтағы 6-тапсырманы орындатады.
|
Оқылым. Айтылым. Мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын өз сөзімен айтады.
|
Ә) Айтылым. Оқулықтағы
7-тапсырма Мәтін мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырады
1.Ана тілді үйрену үшін нені жақсы білуің керек?
2.Кейбір зерттеушілекрдің пікірінше неше белсенді сөзді білген дұрыс?
3.Қазақ тілі қандай тіл?
8-тапсырманы Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын тексер
ақпарат
|
иә
|
жоқ
|
1.Басқа тілді үйрену үшін ана тіліңді жақсыбілуің керек
|
|
|
2.Басқа тілде өз ойыңды жеткізу үшін 5 мыңбелсенді сөз білген дұрыс
|
|
|
3.Тілді тез меңгеру үшін тіл үйрену курстарынабарған дұрыс
|
|
|
4.Бір тілде 5мың сөз игерсең,ақпарат есігі ашылады
|
|
|
5.қазақ тілі славянтілдер тобына жатады
|
|
|
|
Айтылым.
7-тапсырма мәтін мазмұныбойынша бірнеше сұрақ қояды,
ақпараттың дұрыстығын тексереді.
|
|
Б) Жазылым. Оқулықтағы 9-тапсырманы
орындатады.
5мың белсенді сөз білген адамның алдынан ақпарат есігі ашылады.
|
Жазылым. Көмекші есімдерді пайдаланып, сөйлемқұрап жазады.
|
5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Тыңдалым. Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады.
|
Тыңдалым. Тіл үйренушілердің өз тәжірибесі туралы пікірін тыңдайды.
|
Ә) Жазылым. Оқулықтағы 11 -тапсырманы орындатады.
Тіл үйренушілердің пікірінен қандай ой түйдің?
Өзің ше не айтар едің?
Сен неше тіл білесің?
Енді неше тіл білгің келеді?
Тіл үйренушілерден түйгенім
|
Тіл үйренудегі тәжірибем
|
|
|
|
|
|
Жазылым. Тіл үйренуші-лердің пікірін кестеге толтырады.
|
6.Сергітусәті.«Қосшеңберішіндетанысу»тәсілінпайдаланып, тақырып аясында сұхбатқұрғызады.
|
Оқушылар екі шеңберге бөлініп, бір-біріне қарап тұрады. Өзара әңгімелесіп, сұхбат құрады.
|
ІІІ. Ойтолғаныс
|
Жазылым. Оқулықтағы 13-тапсырманы орындатады.
Қазақ тілі қандай тіл?
|
Жазылым. Қосымша қайнар көздерден қазақ тілі туралы ақпарат жи- найды,
«Қазақ тілі қандай тіл?» тақырыбына кластер құрастырады.
|
IV. Бекіту
|
А) Айтылым. Оқулықтағы 14-тапсырманы орындатады. Тіл туралы мақал-мәтелдер
нақылсөздердіқолданады
|
Айтылым.
«Көп тіл білу үшін...» тақырыбында диалог құрады.
|
Ә)«Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады.
|
Сөйлемдердіоқиды, талдайды.
|
V. Бағалау
|
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.
|
«Ішкі және сыртқы шең-бер» техникасы бойыша өзара бір-бірін бағалайды.
|
VI. Үйге тапсырма
|
4-бет, жаңа сөздер, мақал жатқа
|
|
Кері байланыс
|
Смайликтер арқылы кері байланыс орнату
|
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады
|
Достарыңызбен бөлісу: |