Сабақ №: 18 Пәні: Қазақ тілі Күні: 10. 2014 Сынып: 7



Дата01.04.2017
өлшемі72,52 Kb.
#12803
түріСабақ
Егіндікөл ауданы әкімдігінің

"№ 2 Егіндікөл орта мектебі" КММ


Тақырыбы:

Сыйлық



Өткізген:Амантаева Д.Н.

7-сынып
Сабақ №:18 Пәні:Қазақ тілі Күні: 2.10.2014 Сынып: 7

Сабақтың тақырыбы: Сыйлық Сабақтың мақсаты: Білімділік: Лепті сөйлем мен оның жасалу жолдарын мысалдар келтіріп түсіндіру.Тұйық етістік мен оның септелуін,тәуелденуін тапсырмалар орындау барысында пысықтап,еске түсіру. Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын дамытып, жүйелі сөйлеуге дағдыландыру. Құзіреттілік, ақпараттық шығармашылықтарын арттыруға бағыт беру. Шығармашылық тапсырмалар арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдысын жетілдіру. Тәрбиелік:Эстетикалық талғамдарын арттыру, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Топпен жұмыс жасау барысында топтық ереже шығарту ,топпен бірлесе жұмыс жасау,пікірлерімен санасуды дағдыландыру. Оқытудың нәтижесі: Оқушылар сабақтан соң:

• Лепті сөйлем мен оның жасалу жолдарын меңгереді.

• Тұйық етістіктің жасалуын тапсырмалар арқылы еске түсіреді,біледі.

• Сыни ойлау дағдысы жетіледі.

• Топпен жұмыс жасай алады, топтық ереже шығарады.

Өз ойын еркін жеткізеді,дәлелдейді. Дереккөздер: Интерактив тақта,плакаттар,стикерлер,маркерлер, суреттер.



Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы бойынша сабақ жоспары әзірленді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

(уақыты)


(

Мұғалімнің іс-әрекеті

(Действия учителя)



Оқушының іс-әрекеті

(Действия ученика)









Ұйымдастыру бөлімі

4 мин.


Сабақты тіл туралы өлең шумақтарымен бастаймыз.

Қазақ тілі – Атаң, Анаң,

Қуат алар Отан да одан,

Дүниеде ешбір асыл

Тең келмейді қатар оған

Дұшпаның да бас иетін,

Тілің – ұлттық қасиетің.

Бір мен екі алмаңдар

Үшке алданып қалмаңдар

Кілең төрттік алғандар

Бесті ғана армандар, - деген өлең шумағы арқылы оқушылардың пәнге, сабаққа қызығушылыған арттырып, тапсырмалар беру.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен кезеңдерімен таңысады.

Сабақтың тақырыбы мен кезеңдері жайлы түсінік алады. Менің қойған сұрағыма кезекші жауап береді.








Үй жұмысын тексеру

3 мин.


Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты еске түсіру:

1. Біріккен сөз деген не? Мысал келтір.

2. Кіріккен сөз деген не? Мысал келтір.

3.Тұйық етістік дегеніміз не?Мысал келтір.



Оқушылар ережені айтып шығады.

Дәптерлерін жинап береді.









Жаңа лексика мен грамматиканы үйренуді жандандыру

Білу 6 мин

Қолдану

10 мин.



Сергіту сәті

2мин
Талдау

8 мин


Жинақтау (АКТ) 5 мин.


Интерактив тақтада лепті сөйлемдер беріледі. 1. Бүгін ауа райы қандай тамаша! 2. Қап, кеше оған баруым керек еді! 3. Шіркін-ай, бізде сол жерге барсақ қой. 4. Ай,бала бері келсей! 5. Қазір,әкең келсін бәрін айтам! Оқушылар сол сөйлемдерді кезекпен оқып,қандай эмоциямен оқылатынын түсіндіреді. Интерактив тақтада лепті сөйлемнің жасалуын,тыныс белгісін тірек сызба арқылы білімдерін толықтырамын.

1-тапсырма. а)Сөйлемдердегі етістіктерді теріп жазып,оларды сөз құраына талдау б) Сұраққа жауап беру: Қалай ойлайсыңдар, жоғарыда аталған жақсы сәттерде достарыңа не сыйлар едіңдер? а) Әр топ жеке-жеке орындайды, оқиды. б) Топ болып плакаттарға презентация жасайды,қорғайды.

Интернеттен «Кірпі биі» туралы видеоролик арқылы оқушыларды билетіп көңіл-күйлерін көтеру.

Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Мәтін суреттер арқылы беріледі.Олар сол суретті сөйлете отырып,құрайды. Мәтін бойынша диалог құрастырады.

Топтастыру стратегиясын қолданамын. Оқушылар интерактивті тақтада лепті сөйлемнің жасалуына қарай топтастыру стратегиясын толтырады.


Жаңа сабақты дұрыс тыңдап,сұрақтарыма жауап береді.

Оқушылар зейін қойып тыңдайды,жазып алады.

Ренжімеуге-ренжі-ме-у-ге

Қабылда-у.Айт-у-ға. Бер-у,көрсет-у


Оқушылар постер құрап шығады.Әр топ шығып қорғайды.


Оқушылар экранға қарап билейді.

Суретті сөйлете отырып,сөйлем құрайды.

Диалог құрастырады.
Интерактивті тақтада сөйлемдер беріледі.Олар соны топтастырады.








Бекіту

2 мин

Сұрақ-жауап арқылы сабақты бекіту

Оқушылар сұрақтарға жауап береді







Рефлексия

3 мин.



«Бүгінгі сабақтан алған әсерім» Стикерлер таратылып беріледі. Тақтада ақ плакат ілулі тұрады.

Оқушылар сабақтан алған әсерлері жайлы стикерлерге жазып, оқиды,плакатқа жабыстырады.




Бағалау

2 мин

Оқушылар өздерін бағалап шығады.

Оқушылар өз-өзін бағалайды.







Үйге тапсыр

ма 2 мин

Біріккен сөздерден жасалған кісі аттарын жазу.

Кісі аттары:



Күнделіктерін ашып

Үй Өздері,топ басшылары және мен өз бағамды қоямын.жұмысын жазады.











Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет