Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.4В Бұрыштар. Көпбұрыштар
|
Мектеп: Ы. Көшкінов атындағы орта мектеп
|
Сабақ :5-ші
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алимгожаева Г.К
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:16
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Бұрыштың градустық өлшемін табу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.3.3 Бұрыштың градустық өлшемін табуға, бұрыштарды салыстыруға берілген есептер шығару
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Бұрыштың анықтамасын біледі.бұрыштарды транспортир көмегімен өлшей алады, сала алады
Басым көпшілігі: Бұрыштардың түрлерінің градустық өлшемдерін біледі, ажырата алады
Кейбір оқушылар: Бұрыштарды белгілеуді салыстыруды біледі.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы:
|
Тілдік мақсаттар
|
Бұрыш, транспортир, градус
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Транспортир – Бұрышты өлшейтін құрал.
Градус – бұрыштың өлшем бірлігі
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Жаратылыстану, дүниетану, қазақ тілі
|
Бастапқы білім
|
Бұрыш. Бұрыштың түрлері. Бұрышты транспортирмен өлшеу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
2мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
«Шаттық шеңбері»
Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды көңілді тілектермен бастайық. Қанеки, бір-бірімізге тілек тілейік.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге!
Топқа бөлу Фигуралардың бұрыштарына қарай «Тік бұрыш», «Сүйір бұрыш», «Доғал бұрыш» топтарына бөлінеді.
«Сұрақ-жауап» әдісі - оқушылардың осы уақытқа дейін
«Бұрыштар» тақырыбына байланысты алған білімдерін жүйелеуде ауызша сұрақтарға жауап береді.
Бұрыш дегеніміз не?
Бұрыштың қандай түрлері бар?
Қандай құралмен өлшейміз?
Өлшем бірлігі қандай?
Жазыңқы бұрыш қанша градусқа тең?
Әр дұрыс жауапқа 1 балл.
«Миға шабуыл» стратегиясы
«Адасқан әріптер» әдісі
Шұбыр – бұрыш
Тирспортанс – транспортир
Даргус - градус
|
Слайд 4
Слайд 5
|
Сабақтың ортасы
5 мин
10 мин
8 мин
5 мин.
|
1 – тапсырма
«Сәйкестендір»
І топқа
ІІ топқа
90 0-қа
|
Толық
|
360 0-қа
|
Тік бұрыш
|
180 0-қа
|
Жазыңқы
|
ІІІ топқа
550
|
1300
|
1350
|
1250
|
200 300
|
450
|
|
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
|
Бағалау критерийі
Бұрыштардың түрлерін ажыратады
|
Дескрипторлар:
Бұрыштардың градустық өлшеміне қарай түрлерін ажыратады.
Бұрыш түрлерінің сызбасын ажырата алады.
|
2 – тапсырма «Жұптық» жұмыс
Фигуралардың түсіне сәйкес жұп болып жұмыс істейді
«САРЫ»
Жазыңқы бұрыштың 50% -і нешеге тең?
Тік бұрыштың -сі неге тең?
«КӨК»
Жазыңқы бұрыштың 25% -і нешеге тең?
Тік бұрыштың -сі неге тең?
«ЖАСЫЛ»
Жазыңқы бұрыштың 30% -і нешеге тең?
Тік бұрыштың 0,3 бөлігіне тең бұрыш салып, белгіле.
|
Бағалау критерийі
Градустық өлшемін таба алады
Транспортирді қолданып, сызбасын сыза алады
|
Дескриптор:
Бұрыш түрлерінің градустық өлшемдерін біледі
Пайызы бойынша бұрыштың мәнін есептей алады
Бөлігі бойынша бұрышты есептей алады
Транспортирді қолдана отырып сызбасын сыза алады
Бұрыштың градусын өлшей алады
|
3-тапсырма «Жеке жұмыс»
Әр топтағы оқушы өзінің реттік номеріне байланысты есепті шығарады
1.Градустық өлшемдерін өздеріңше таңдап алып тік ,сүйір, доғал бұрышты салыңдар.
2.Бұрыштарды салыстыр.
|